1,3/95hp dizel kullanımı hk.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yok ben anlayamıyorum düz yolda araç 5. vitesteyken nasıl okadar hıza düşebiliyor onu çözemiyorum bir türlü az çok araba kullanmışlığım var 70 e bile düştüğünde hız düz yolda araç dörde çek diye yalvarıyor ki 20 km daha aşşağı bir hızdan bahsediyoruz hayal edemiyorum. ayrıca yakıt ekonomisinden bakarsak konuyu açan arkadaş gibi yeni kasa 1.3 astra sahibiyim eds olan düz yolda 70 e sabitlediğimde araç 5 vitesteyken atıyorum 4.5 anlık yakıyorsa 4 e çektiğimde 3.6 4.0 o aralarda geziyor yani pratik olarak her zaman yüksek vites ekonomi değildir keza rampa çıkarkende bir yüksek viteste araba hem gitmiyor hem yakıt tüketimi artıyor 5 ten 4 çekiyorsun araç hep gitmeye başlıyor hem yakıt düşüyor

kusura bakmayın ama 5. vites 50 ile gidiyorum diyen arkadaşın aracı için üzülüyorum hem arabayı hırpalıyor hem fazla yakıt tüketiyor keza 5. vites 35 km demiş bir arkadaş ama dalga geçitiğini sanıyorum

Boşversenıze basın gitsin kesiciyhe girmeden vitesmi degiştirilir, usta cok ,sizlerde parada cok. hiç olmadı motorunuz bozulmaya yakın satar gecersınız yada aracınızı her kullandıgınızda ''-Neden cok yakıyor bu yahu'' diye dusuncelere dalarsınız :) Valla ben boyle kullanıyorum km de 19 kurus yakıyorum arabam benzınlı havalar ısınsın o da düşer ;)

Buyrun az yakıt harcatma sanatı ;

http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=91174

Son düzenleme:

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yok ben anlayamıyorum düz yolda araç 5. vitesteyken nasıl okadar hıza düşebiliyor onu çözemiyorum bir türlü az çok araba kullanmışlığım var 70 e bile düştüğünde hız düz yolda araç dörde çek diye yalvarıyor ki 20 km daha aşşağı bir hızdan bahsediyoruz hayal edemiyorum. ayrıca yakıt ekonomisinden bakarsak konuyu açan arkadaş gibi yeni kasa 1.3 astra sahibiyim eds olan düz yolda 70 e sabitlediğimde araç 5 vitesteyken atıyorum 4.5 anlık yakıyorsa 4 e çektiğimde 3.6 4.0 o aralarda geziyor yani pratik olarak her zaman yüksek vites ekonomi değildir keza rampa çıkarkende bir yüksek viteste araba hem gitmiyor hem yakıt tüketimi artıyor 5 ten 4 çekiyorsun araç hep gitmeye başlıyor hem yakıt düşüyor

kusura bakmayın ama 5. vites 50 ile gidiyorum diyen arkadaşın aracı için üzülüyorum hem arabayı hırpalıyor hem fazla yakıt tüketiyor keza 5. vites 35 km demiş bir arkadaş ama dalga geçitiğini sanıyorum
bak arabanda yol bilg varsa dene 2 bin devir civarı vites değiştir. 50 60 km civarı 5.viteste olduğunda düz yoldaki tüketimine bak ;)

metin_7

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yahu arkadaş sanayicisiniz mağdem arabaya hangi yağı koysam diye soru soruyorsun geliyorsun diyorsun ki araba 5.viteste düz yolda 50 km hızda en az yaktığını tartışıyorsun. sırf senin için arabada bir video çekecem valla bak. ;)

kım soruyorr hangı yagı koysam dıye benmı?

gkny

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bak arabanda yol bilg varsa dene 2 bin devir civarı vites değiştir. 50 60 km civarı 5.viteste olduğunda düz yoldaki tüketimine bak ;)
tır

bakmama gerek yokki önceki msjda zaten örnek bir tüketim değeri verdim sizin dediğiniz gibi 5. vites 50 km hızda araba hem gaz yemez hadi yedirdiniz 7-8 litre civarı belki daha fazla gösterir hadi ben yanlış biliyorum çok düşük devirlerde araç zaten yakıtı randımanlı yakamayacak yakamadığını egzozstan damla damla atacak yeni araçlarda bunun için bir geri dönüşüm sistemi var diye biliyorum ama tam emin değilim tırlarda geri dönüşüm var ona eminim neyse araba düzgün yakıt yakamayacak bu sefer motor kurum bağlayacak baskı balataya yüklenecek mazot pompasına yüklenecek ondan sonra bu arabanın baskı balatası nası biter pompa nasıl arızalanır bir dünya konu açacaksınız yeni aracımın kullanma klavuzunda bile yazıyor çok düşük devirlerde kullanmayın mazot pompası zarar görür diye

metin_7

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tır

bakmama gerek yokki önceki msjda zaten örnek bir tüketim değeri verdim sizin dediğiniz gibi 5. vites 50 km hızda araba hem gaz yemez hadi yedirdiniz 7-8 litre civarı belki daha fazla gösterir hadi ben yanlış biliyorum çok düşük devirlerde araç zaten yakıtı randımanlı yakamayacak yakamadığını egzozstan damla damla atacak yeni araçlarda bunun için bir geri dönüşüm sistemi var diye biliyorum ama tam emin değilim tırlarda geri dönüşüm var ona eminim neyse araba düzgün yakıt yakamayacak bu sefer motor kurum bağlayacak baskı balataya yüklenecek mazot pompasına yüklenecek ondan sonra bu arabanın baskı balatası nası biter pompa nasıl arızalanır bir dünya konu açacaksınız yeni aracımın kullanma klavuzunda bile yazıyor çok düşük devirlerde kullanmayın mazot pompası zarar görür diye

abıcım bosver yaa arkadas oyle kullansın bende anlatıyorum ama kotu ben oluyorumm adamın parası var oyle demkkı kullanıyor tasarruf yaptıgını sanıyor yakında moto parcaları aramaya baslar bosver burda ıdda edecegıne arastırsın elının altında netvar yuksek vıtesle gıtmek tasarruf saglamazzzz anlatamıyorsunkı boşveeeeeeeeeeeeer ;)

gkny

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

abıcım bosver yaa arkadas oyle kullansın bende anlatıyorum ama kotu ben oluyorumm adamın parası var oyle demkkı kullanıyor tasarruf yaptıgını sanıyor yakında moto parcaları aramaya baslar bosver burda ıdda edecegıne arastırsın elının altında netvar yuksek vıtesle gıtmek tasarruf saglamazzzz anlatamıyorsunkı boşveeeeeeeeeeeeer ;)

niye öyle diyosun bilgilendirelim yanlışını düzeltelim daha genç kardeşimiz zaten 21 yaşında daha pişecek şöförlük öğrenecek bari doğru düzgün öğrensin bazı şeyleri ben bile 30 yaşıma geldim hala yeni yeni şeyler öğreniyorum

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya illa video mu çekmek lazım ya. arkadaş benim param falan çok değil. sadece yakıt pahalı bu yüzden düz yolda max viteste gitmek gerek tasarruf için. ama size anlatamadım gitti. dayımın corsa 1.3 cdti ile öğlen eminönüne gittim 2. köprüden yol boştu 5.vites 80 km hıza sabitledim arabada anlık tüketim 1.7 2.1 arası gitti geldi. şehir içindede genelde 4.vitese kadar bir anda çıkarım 50 60 derkende direk 5.vitese atarım arabayı. anlık tüketimime mi güvenecem size mi arkadaş ya. ? ayrıca düşük devirde sürtünme az olur.motoru yormamış olur. yakıtınız kaliteliyse kurumda yapmaz. bu arabalar düz turbosuz kara düzen motorlu arabalar değil. bana bir sıkıntı yaratacaksa egr valfi yapar oda zaten eninde sonunda temizlenmek zorunda. ayrıca bizim vectranın ya da sattığım astranın kullanma klavuzundada yazıyordu. yakıt tasarrufu için max viteste gidin. 50 km hızda bile 5.vitese atabilirsiniz gibi bir ibarede vardı.
hem araçlar 70 km hızda test edilir. arabayı 4.viteste test etmediklerine göre bir sıkıntı yok. siz herhalde 70 km hıza 3.viteste ulaırsınız. baksanıza araba kurum yapıyo falan yazıp durduğunuza göre...
21 yaşında olmak değildir bilgisiz olmak ben sizden daha çok uğraşırım arabalarla okurum izlerim. ki denediklerim olduğu için hala iddaa ediyorum bunu. siz denemeden yorum yapıyorsunuz. yok yakıtı çiğ atar yok pompa bozulur. pompa yakıtsız kalmadıkça kolay kolay bozulmaz ayrıca ;)
ayrıca çoğu kullanıcının söylediği konuyada göz atın belki bilginin yaşta değil sanayide ustalıkta değil bilgide olduğudur.

http://forum.vwturk.com/showthread.php?80621-50-km-h%FDzla-5.-vites/page2&

Son düzenleme:

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Burada Emre bey gecen bir konu açtı devirli kullanılan dizel aracın EGR si diye. Maasallah gram kürüm yoktu. Devirli kullanmak demek hep en üst devirde dip gaz gitmek değildir .

Şahsi fikrim 50km ile 5. Vites te kullanılan araç ileride yakıttan yaptırdığı karı misli misli geri alacaktır . Motorun belalari arasında kurum ilk sırada gelir .

Tek diyecek oldugum motoru dinleyin uygun devire göre surun . Şahsi fikrim 50 km ile 5 . Vites araca zarar getirir. Sürülmez mi sürülür o ayrı bir konu.

alıntı yapmamın sebebi dediğiniz aracın egr si hakkında yorum yapıp olumsuz olmakta istemedim;ama size bir örnek istanbul izmir arası çalışan bir ducato motoru söküldü...araba sürekli otoban giden ve gaz basılan bir araba,ve hertarafı kurum dolu...mesele yüksek devir gitmek değil,bahsi geçen araba shellden taşıt tanıma full euro dizel kullanıyor...

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı zamanda ben fatih kardeşime katılıyorum...
bir araba yolda aktığı sürece düşük devirde girmesinin hiçbir problemi yok...
ara sokakta gideceğiniz veya belli bir yerde 1.-2. viteste 1500 devir gidince motor mu yiyorsunuz pompa mı enjektör mü bozuyorsunuz..

en basit örneği bir dsg şanzıman bile 60 km de giderken en yüksek vitesi seçer,ne yani bunu yapan bilmiyormu ??? veya herhangi bbaşka bir otom.şanzıman...

arabanın 4.vites 1500-1700 akarak gideceği yerde siz 3.vites 2200-2500 giderseniz mazota da bineeer benzine de gazada aynı zamanda turboyada makinayada...bisiklete bindiğinizi varsayın yaa...

kimse size demiyorki 5.vites 1500 devir rampa tırmanın...veya sollamaya çıkın...araba avans vurmuyor ve akıyorsa maksimum vitesi en iyisidir...

sizin tartışmanın sonu son yolu yol vitesi hiç vites değil :)

gkny

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya illa video mu çekmek lazım ya. arkadaş benim param falan çok değil. sadece yakıt pahalı bu yüzden düz yolda max viteste gitmek gerek tasarruf için. ama size anlatamadım gitti. dayımın corsa 1.3 cdti ile öğlen eminönüne gittim 2. köprüden yol boştu 5.vites 80 km hıza sabitledim arabada anlık tüketim 1.7 2.1 arası gitti geldi. şehir içindede genelde 4.vitese kadar bir anda çıkarım 50 60 derkende direk 5.vitese atarım arabayı. anlık tüketimime mi güvenecem size mi arkadaş ya. ? ayrıca düşük devirde sürtünme az olur.motoru yormamış olur. yakıtınız kaliteliyse kurumda yapmaz. bu arabalar düz turbosuz kara düzen motorlu arabalar değil. bana bir sıkıntı yaratacaksa egr valfi yapar oda zaten eninde sonunda temizlenmek zorunda. ayrıca bizim vectranın ya da sattığım astranın kullanma klavuzundada yazıyordu. yakıt tasarrufu için max viteste gidin. 50 km hızda bile 5.vitese atabilirsiniz gibi bir ibarede vardı.
hem araçlar 70 km hızda test edilir. arabayı 4.viteste test etmediklerine göre bir sıkıntı yok. siz herhalde 70 km hıza 3.viteste ulaırsınız. baksanıza araba kurum yapıyo falan yazıp durduğunuza göre...
21 yaşında olmak değildir bilgisiz olmak ben sizden daha çok uğraşırım arabalarla okurum izlerim. ki denediklerim olduğu için hala iddaa ediyorum bunu. siz denemeden yorum yapıyorsunuz. yok yakıtı çiğ atar yok pompa bozulur. pompa yakıtsız kalmadıkça kolay kolay bozulmaz ayrıca ;)
ayrıca çoğu kullanıcının söylediği konuyada göz atın belki bilginin yaşta değil sanayide ustalıkta değil bilgide olduğudur.

http://forum.vwturk.com/showthread.php?80621-50-km-h%FDzla-5.-vites/page2&

benden bilgili olduğuna lafım yok eyvallah ama benden tecrübeli olabileceğini zannetmiyorum bilgine saygım sonsuz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...