Yeni Üye alonewolf

alonewolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opelim.Net olarak yeni üyemize hoş geldin diyoruz.

Kullanıcı Adı: alonewolf
Adınız Soyadınız: selçuk engin
İkamet ettiğiniz yer: istanbul bahçeşehir
Mesleğiniz ve yaşınız: öğretmen / 38
Cinsiyetiniz: Bay
Kendiniz hakkında detaylı bilgiler girerek, kendinizi foruma tanıtınız:
------------------------------------------------------

herkese merhaba, 1 ay evvel ankaradan aldığım 98 model vectra cd 2.0 / AT aracımla opel dünyasıyla tanışmış oldum,

ilk kez bir alman otomobiline sahip oldum ve,yeni aracımdaki henüz çözemediğim mevcut sıkıntılarım ve sorunlarıma rağmen , kapıdan alman arabasını eksik etmemek gerektiğine kanaat getirdim, gerçekten çok konforlu ve güven veren arabalar...

hayalimde w140 mercedes var yıllardır, long kasa, mümkünse S-320 L , olmadı 300 SEL...

bu arabayı bir gün kapıma çekeceğim inşallah.

şu an için ilk almanım olan vectradan beklediğimin üstünde memnun kaldım,bunda off road aracından inmiş olmamın da mutlaka etkisi vardır, zira orjinalinden yaklaşık 25 cm daha yükseltilmiş, çamur tipi ( MT) lastikleri olan, kısacası full off road donanımlı bi suzuki vitara kullanıyordum..

bazı elde olmayan sebeplerden dolayı en büyük eğlencem ve hobim olan off roada bir süre ara vermek zorunda kaldım, çok sevdiğim suzukimi satıp bu vectrayı aldım ve kalan parayı çatır çatır borçlara dağıttım :confused:

neyse, şehir içi ve dışı konforu off road modifiyesi sonrası iyice bozulan ama arazinin tartışmasız kralı olan modifiye bir vitaradan sonra , vectra konforuna resmen aşık oldum :)

KENDİMDEN DE KISACA BAHSEDEYİM;

1.yukarda kullandığım büyük harfin bağırma sayılmasından bir sınıf öğretmeni olarak hiç haz etmiyorum, bazı şeyleri yazı içinde vurgulamak- ya da yazının içinde dikkat çekmesi için zaman zaman kullanırım, kimse bağırdığımı düşünmesin lütfen, bağırılacak biri varsa illa, gider bulur bağırırım sorun yok, klavye kabadayılığı yapmam ,

2. arabalara fazasıyla meraklı- yeteri kadar yetenekli- pek çok tamiratını ve modifiyesini kendisi yapan ve bundan çok zevk alan biriyim, ayrıca bu şekilde maliyetlerim çok düşer genelde..vitaramın hemen hemen tüm modifiyesinde terim vardır, ön ve arka off road demir tamponlar ve vinç platformu, tavan sepeti,alt koruma-yan korumalar- hepsi tek başıma el yapımı imalatlarımdır..
sis lambaları ve elektrik tesisatı,röle-sigorta-anahtar grubu, hemen her türlü elektrik arıza tespit ve onarımı, alarm-park sensörü vb ilaveler, varsa cam filmi-folyo işleri , ses ve ısı yalıtımı işleri.

fren balata değişimi- temizlik ve ayarı,buji-kabloo-sensör-filtre vb değişimi..

yaz yaz bitmez, elimdeki alet edevatın yettiği, veya liftsiz yapılabilecek her türlü işe direk dalarım kısacası,

vectrayı 1 aydır kurcalaya kurcalaya yeteri kadar tanıdığımı düşünüyorum, elektrik tesisatına tam hakim değilim şu an sadece, tanıma çalışmalarım devam ediyor, onun dışında aşağı yukarı tanıdım..

otomatik şanzıman zaten suzukide de kullanılan japon Aisin marka zaten, onun da huyuna suyuna aşağı yukarı hakimim..

paylaşmayı-yardımlaşmayı severim, yaptığım tamirat ve yenilemeleri fotoğraflı anlatımla paylaşır , elimden geldiğince ihiyacı olan herkese yardım ederim.

şu ana dek aracıma yaptıklarım,

komple güneş yanığı olan tavana folyo çektim

komple cam filmi yaptım

kapıları deri kapladım- malzeme kalındı çok hoşuma gitmedi- yakında ince vinleks bulup yeniden kaplayacağım

komple hava kanallarına kadar sökerek havalandırma sistemini temizledim ( keşif yöntemiyle daldım-becerdim çok şükür- şu an gösterge dahil hepsini 15 dakkada söküp atar ön göğüsü bomboş bırakırım sanırım :)

ÖNEMLİ TAVSİYE: siz siz olun havalandırmalara koku-sprey-parfüm vb asla sıkmayın- yıkamacılaraq tembihleyip- sıktırmayın !

içleri resmen katran olmuş- toz pislik yapışmış durmuş sıkılan nane mollalar yüzünden- elimden bile zor çıkardım resmen bulaşığını.

şimdi pırıl pırıl hava kanalları ve ızgaraları var,klima filtresini de bulup değiştirdim, tertemiz bir hava soluyorum artık..

* benzin pompasını kendi imkanlarımla keşif yoluyla birkaç kez açtım kapattım, sonuncuda pompa da değiştirdim,

dün kırık olan motor sarsıntı kulağını değiştirdim

motor tesisatında hoşuma gitmeyen yerleri be bantla sardım,

yine kendim- keşif yöntemiyle ön tampon-farlar-ızgara söküp, hem radyatör altından su damlama işini çözdüm ( şanzıman yağının radyatöre girdiği yerdeki somun gevşemiş- damlatıyordu- sıkıldı-düzeldi ) hem de çalışmayan klima fanı işini hallettim ( burada elektrikçiden küçük bir destek aldım röle sonrası tesisattaki karmaşayı çözmekte )

öff, amma yazdım, daha çok yazarım nasılsa, bu başlığı çok uzattım :)

görüşmek-paylaşmak-yardımlaşmak üzere...

bu arada yeni planım bu vectrayı adam edip kapıda demirbaş yapmak, seneye de yanına yine tam donanımlı bir suzuki çekip haftasonları çamura dalmak :)

kısacası, "ekmek için ekmel, uzun yol için opel"
:maden:

tabi her şeye rağmen,
"kahrolsun asfalt-yaşasın tam bağımsız off road " ;)
------------------------------------------------------

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Hoşgeldiniz

naci üzer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hoş geldiniz, keyifli forumlar..