Yeni motor yapılan aracın yağ eksiltmesi

Alibyncn

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhabalar. 2006 gri motor vectra C aracım var. 600 km de 1 ltYağ eksiltiyordu. Sonrasında ustama götürdüm motoru açtık. Piston sekman nüral marka takım olarak değişti üst kapak taşlandı subaplar değişti. Sonra yağını Shell’de hlx h7 10w40 koyduk. Sonrasında 3000 km kadar yol yaptım ve sarı yağ ikaz lambası yine yandı. Üstüne 1 lt yağ ekledim ve yağ çubuğu full seviyeye geldi. Şimdi ustaya sorduğumda motoru tekrar açıp bakacağım açmadan bilemem ama subap kepçelerini patlatmış olabilir o yüzden yağ eksiltmiştir bir kaç opelde başımıza geldi diye bir cevap verdi. Benimde artık canıma tak etti. Arabanın yediği parayı pavyondaki ablalar yemedi😄. Piston sekman takım olarak geldi takıldı. Arabada yağ kaçağı altına yağ damlatma vs yok. Duman atma vs yok. Yani bakıldığında herşey normal.Şimdi bilgisi olan arkadaşlar bana yardımcı olabilirse sevinirim teşekkürler. İlk resimler son hali. Aşağıdakiler ise motor ilk açıldığındaki pistonların hali303C19E9-4B83-4536-A1A5-E289D81E5D79.jpegB1D5766C-B2FB-4CF9-BFB5-D979A6C52872.jpeg7B08CFB6-046B-454B-8A37-DCE307009F81.jpeg18A4563C-0913-4C49-AB5B-0E1A6DA3D1D4.jpeg6C5CDB66-EB60-4726-8580-00B571352F5B.jpeg55771343-B89D-4FB1-9F1E-658DDD598258.jpegA28BF3F1-9411-430A-9CF7-ACDB41010A41.jpeg

Son düzenleme:

CHTZDN

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
ARACI ZORLUYORMUSUN GENELDE ÜST KAPAKTAN KAÇIRIR 600KM AZ 1200 DESEN TAMAM BİDE ŞU VAR ARAÇ GAZLI İSE EKSİLTİR 250GR CİVARINDA TABİ 1LT ÇOK SİBOP LASTİKLERİDE OLABİLİR DUMAN ATMA VARMI USTA SEÇİMİDE ÖNEMLİ

Alibyncn

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
ARACI ZORLUYORMUSUN GENELDE ÜST KAPAKTAN KAÇIRIR 600KM AZ 1200 DESEN TAMAM BİDE ŞU VAR ARAÇ GAZLI İSE EKSİLTİR 250GR CİVARINDA TABİ 1LT ÇOK SİBOP LASTİKLERİDE OLABİLİR DUMAN ATMA VARMI USTA SEÇİMİDE ÖNEMLİ
Üstadım aracı çok zorlamıyorum. Motor yapıldıktan sonra 3 bin km de 1 lt yağ eksiltti ve sarı yağ ikaz ışığını yaktı. Ustaya tekrar götürdüm. Bayramdan sonra üst kapağı açar bakarız piston sekmanlarda problem olacağını sanmıyorum, subap keçelerinden kaynaklı olabilir dedi. Daha önce motorunu yaptığımız opellerin bir kaçında başımıza geldi, açtık baktık subap keçelerinden yağ kaçırmış dedi. Bakalım götürüp açtıracağım tekrardan galiba. Arabada duman atma çekişten düşüş vs hiçbir olumsuz durum yok herşey normal ama işte yağ ekslitmesi çok can sıkıyor birde yeni motor yaptırmışken. Aracı çok severek aldım ve hala severek kullanıyorum. Aldığımdan beri 10 bin TL masraf ettim ama karşılığını alamadığımı hissettiğim için arabadan soğutuyorlar. Bu işin sonunda üzülerek satacağım galiba.yoksa aracın kullanımı çoğu araçtan Daha keyifli

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Sübab keçesinden yağ kaçırsa yanma odasında yanıp duman atma yapmaz mı diye ustaya sorsaydınız çünkü bahsettiniz miktar fazla. Kitapçıkta hatırladığım kadarıyla 10 binde 600 ml yağ eksilmesi normal yazıyordu. Soğutma sıvısına yağ kaçağı yok dimi kap temiz.

Birde şöyle ölçüm yapın kullandıktan sonra düzbir zemine park edip sabah soğuk motorda ölçün. Aracınızda karter koruma var mı?

Alibyncn

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Sübab keçesinden yağ kaçırsa yanma odasında yanıp duman atma yapmaz mı diye ustaya sorsaydınız çünkü bahsettiniz miktar fazla. Kitapçıkta hatırladığım kadarıyla 10 binde 600 ml yağ eksilmesi normal yazıyordu. Soğutma sıvısına yağ kaçağı yok dimi kap temiz.

Birde şöyle ölçüm yapın kullandıktan sonra düzbir zemine park edip sabah soğuk motorda ölçün. Aracınızda karter koruma var mı?
Karter koruma yok altına damlatma terleme olayıda yok. Soğutma suyu kabıda temiz. Samanlıkta iğne aramaya döndü bizim iş üstadım. Sırf bu sorunun kökünü kurutamazsam üzülerek aracı satmak zorunda kalacağım. Üstüne koyacak bütçemde yok. Satarsam attan inip eşeğe bineceğim ve accent era alıp geçeceğim 😔

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Çağatay üstadın da dediği gibi mutlak duman atar ama yok diyorsun ustanı değiştir bu araba ya o yağı yakarak eksiltir yada kacak yaparak hiç bir şekilde marka model ne olursa olsun yağ yakmayan belirli miktar içerisinde araç yoktur bana kalırsa sen aracı stop et 4 5 saat sonra marsa birisi vursun sen arkadan duman atıyor mu bak bakalım

• Beğen
Tepkiler: omeroz ve Alfonso

Alfonso

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Çağatay üstadın da dediği gibi mutlak duman atar ama yok diyorsun ustanı değiştir bu araba ya o yağı yakarak eksiltir yada kacak yaparak hiç bir şekilde marka model ne olursa olsun yağ yakmayan belirli miktar içerisinde araç yoktur bana kalırsa sen aracı stop et 4 5 saat sonra marsa birisi vursun sen arkadan duman atıyor mu bak bakalım
Doğru yağ yakmayan araç yok illaki fark edilmeden yolda giderken bir şekildede olsa yağ yakar eksiltir her araç belirli miktarlarda

• Beğen
Tepkiler: omeroz

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et

Astra j kitapçığında 1000km'de 0,6 lt'ye kadar yağ tüketimi normaldir yazıyor.

Screenshot_20210720-2048329dfcb3b5e269cd41.jpg

Vw polo kullanım kılavuzunda belirtilen 1000 km için maksimum yağ tüketim değerinin astra j'den daha yüksek olduğunu hatırlıyorum. Vectra c için de durum benzerdir muhtemelen. Fakat 600 km'de 1lt yağ tüketiminin normal olmadığına ben de katılıyorum.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Astra j kitapçığında 1000km'de 0,6 lt'ye kadar yağ tüketimi normaldir yazıyor.

Screenshot_20210720-2048329dfcb3b5e269cd41.jpg

Vw polo kullanım kılavuzunda belirtilen 1000 km için maksimum yağ tüketim değerinin astra j'den daha yüksek olduğunu hatırlıyorum. Vectra c için de durum benzerdir muhtemelen. Fakat 600 km'de 1lt yağ tüketiminin normal olmadığına ben de katılıyorum.
Çeviride mi hata var acaba 10 binde 6 litre yağa kadar normal o zaman

Alibyncn

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Üstadım duman atma olayıda yok. Motor açılmadan öncede garip bir olay yoktu ama yağ eksiltiyordu. Motoru açınca usta yanına çağırdı, sekmanlardan yağı kaçırmış üst kapağın kenarları yağ bağlamıştı. Ustaya dedim ki eminmisin başka bir yerden değil demi abi dedim oda yok sıkıntı piston sekmandan dedi. Sonra piston sekman kol yatakları subaplar değişti üst kapak taşlandı. Motoru topladılar ama sorun yine baş gösterdi. Ustam iyi niyetli birisi öpücüklü ustalardan değil ama bazen deneme yanılma yöntemiyle iş çözüyor. Allahtan yaptığı işin arkasında olduğunu söyledi o yüzden daha rahatım. Aşağı yukarı 4000 tl verdim 6 ay önce. O yüzden yaptığı hatayı düzeltmeden başka ustaya gidemiyorum maalesef. İşin can sıkan tarafı hem nakitten hem vakitten gidiyor artık sanayiye gidip gele gele ustalarla akraba olduk. Bi niyet kızıp satacağım bu arabayı diyorum, sonra bakıyorum ki satsam ne alacağım pozisyonuna geliyorum. Sonrasında arabam kahrımı çok çekti birde gerçekten çok sevdiğim için kıyamıyorum opelin tadı çok başka. Tanıdık bir doktor abimiz var ilk sahibi olduğu 2004 elegance vectra C vardı ve diyor ki; o kadar araba aldım sattım ama şu vectra C nin tadını hiçbir arabada bulamadım diye açık açık her platformda dile getiriyor 😊 neyse fikirleriniz için çok teşekkür ederim bakalım önümüzdeki haftalarda üst kapağı açacağız sonucunu sizlerle paylaşacağım.