Yeni Crossland, Benzinli, Manuel, Yakıt Tüketimi

mobius

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Tüm Opel sahibi arkadaşlara selamlar. Aracı 10 ay önce sıfır aldık. İlk aldığımızda ortalama yakıt tüketimi 6,7 L/100 km civarı gösteriyordu. 8 ay şehir içi kullanım sonunda (sakin ve ekonomik kullanırım) ortalama yakıt tüketimi 5,2 L/100 km ye düştü. (Haziran - Ocak) Ama ne olduysa son 2 aydır yakıt tüketimi 6,4 L/100 km ye çıktı. Aynı yollar, aynı sürüş ve aynı marka yakıt. Havalardan desek, şu an hava ısınmasına rağmen hiç bir düşüş yok. Benim bildiğim sıfır araç ilk başlarda çok yakar, sonra düşer. Bende tam tersi bir durum oldu. Fikri olan var mı acaba?

• Beğen
Tepkiler: irfanBoz

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bakımları gelmiş olabilir...Filtreler değişince normale dönebilir...

• Beğen
Tepkiler: mobius

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
aldığınız yakıt hep aynısı mı. eğer başka bir markaya yöneldiyseniz bu durum oluşabilir. mesela kendi aracımda opet yakıt kullanmıyorum. arabanın dengesini bozuyor.

• Beğen
Tepkiler: mobius

mobius

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Yıllık bakıma yaklaşık 1 ay kaldı. Benzini de değişik zamanlarda PO, Shell ve Opet olarak alıyorum. Dünden beri yaptığım araştırmalarıma göre yakıt filtresinden olduğu söyleniyor. Hep kaliteli yakıt markaları kullandığım için bu ihtimal hiç aklıma gelmemişti. Yakıt filtreleri değiştirilmedikçe, genellikle 7000 km sonrası tüketimi arttırıyormuş. Bakımdan sonra daha net anlaşılacak umarım.

irfanBoz

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Tüm Opel sahibi arkadaşlara selamlar. Aracı 10 ay önce sıfır aldık. İlk aldığımızda ortalama yakıt tüketimi 6,7 L/100 km civarı gösteriyordu. 8 ay şehir içi kullanım sonunda (sakin ve ekonomik kullanırım) ortalama yakıt tüketimi 5,2 L/100 km ye düştü. (Haziran - Ocak) Ama ne olduysa son 2 aydır yakıt tüketimi 6,4 L/100 km ye çıktı. Aynı yollar, aynı sürüş ve aynı marka yakıt. Havalardan desek, şu an hava ısınmasına rağmen hiç bir düşüş yok. Benim bildiğim sıfır araç ilk başlarda çok yakar, sonra düşer. Bende tam tersi bir durum oldu. Fikri olan var mı acaba?
2021 otomatik benzinli 130hp 18000km aracımın yakıt takip ekranı 14.8/ 100km yazıyor. Hata olabilirmi? Bu araç ortalama 6 lt olması gerekmiyormu?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
2021 otomatik benzinli 130hp 18000km aracımın yakıt takip ekranı 14.8/ 100km yazıyor. Hata olabilirmi? Bu araç ortalama 6 lt olması gerekmiyormu?

Ortalama hız olarak ne görüyorsunuz, örneğin ben 1.6 dizel otomatik aracımla hergün sabah kapının önünde çocuklar üşümesin diye 15-20 dakika ısınsın diye çalıştırdığım için 10-12 litre arasında geziyorum ve yine ortalama hızım 20-30 km arasında gidip geliyor. Araç kısa mesafe yapınca hız düşük olunca gereksiz rölantide çalışınca malesef yakıt tüketimi artıyor.