Yeni Aldığım Vectra B için sorularım

ugurbaysal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ugurbaysal.xm.com
Merhaba arkadaşlar,
aranıza yeni katıldım ve böyle bir forumun olmasından son derece memnunum.
5 gün önce 97 model Vectra 2.0 CD bir araç aldım. Arabaya çok yabancıyım ve bazı sorularım var. Forumu yanlış kullanıyorsam şimdiden çok özür dilerim.

1- Öncelikle aracımda VOLTRAN marka sıralı sistem LPG var. Sizce nasıl? Sanırım Denizli'de servisi yokmuş

2- 4 5 gündür çözemediğim sorunlardan biri de araç içinde iken kapılar otomatik kapandıktan sonra aracı durdurmadan içeriden kapıları açmak için ne yapmam gerekiyor? Ben şu an alarmın kumandasından açıyorum. Bunun daha kolay bi yolu varmıdır?

3- Aracı aldığım arkadaş ne kadar benzin kaldığını yol bilgisayarındaki RANGE menüsünden görebileceğimi söylemişti. Geçen gün 20 ytl lik benzin aldım. Ama araç LPG de olduğu halde RANGE deki KM sürekli düşüyor ve şu anda 0 KM gösteriyor. Ne kadar benzin kaldığını göstergeden mi anlayacağız?

4- En büyük sorunum ise Klima. Ben hala klimadan sıcak hava alamadım. Aldığım arkadaş ECHO düğmesine bastığımda sıcak hava vereceğini söylemişti. Ona basıyorum ama hep soğuk hava veriyor. Klimanın ayarını 5e düşürdüğümde derecesini de HI ye getirdiğimde ECHO dayken az biraz ılık bir hava geldi. Ama bu kez de camların buğulanması yüzünden buğu önleyici düğmeye basmak zorunda kaldım. O zaman da arabanın içi neredeyse dışarıdan daha soğuk oluyor. Resmen donuyoruz. Bana klimayı nasıl kullanacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

5- Yabancılık çektiğim bir konu da debriyaj. İlk test ettiğmde çok yukarıda kavradığını farkettim. Aldığım arkadaş bunun normal olduğunu zamanla alışacağımı söyleyince üzerine fazla düşmemiştim. Ama başka opel kullanıcılarında öyle bir sorun olmadığını duydum. Debriyajın yukarıda kavraması benim aracı kullanırken oldukça zorlanmama sebep oluyor. Bu gerçekten normal mi?

6- Araçınca orjinal teyp var. Ama modelini bilmiyorum henüz. Sorunum ise şu, teybin tuş takımı sökülebiliyor ve ben ne zaman kanal değiştirmek istesem teyp kapanıyor ve ekranda PANEL yazan bi hata mesajı geliyor. Paneli bi kaç kez söküp takınca tekrar çalıştırabiliyorum. Sanırım bir temassızlık oluyor. Ayrıca direksiyondaki kumanda hiç çalışmıyor. Bunu alırken kontrol etmemiştim :( Bunun için benim kendimin yapabileceği birşey varmı?

7- Son olarak da sadece fikrinize başvurmak istiyorum. LPG tankı simit tank olduğu için stepnenin yerinde duruyor ve doğal olarak da stepne bagajda öyle kocaman bi yer kaplıyor. Stepneyi uygun saklayabileceğim bir yer tavsiyeniz varmı? Hani şu kenara şu şekilde yapabilirsin diyebileceğiniz bi fotoğraflı örnek gösteren olursa çok memnun kalırım.

Şimdiden ilgilenen tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.

cemdigital2003

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.feyzullahcinar.com
Merhaba arkadaşlar,
aranıza yeni katıldım ve böyle bir forumun olmasından son derece memnunum.
5 gün önce 97 model Vectra 2.0 CD bir araç aldım. Arabaya çok yabancıyım ve bazı sorularım var. Forumu yanlış kullanıyorsam şimdiden çok özür dilerim.

1- Öncelikle aracımda VOLTRAN marka sıralı sistem LPG var. Sizce nasıl? Sanırım Denizli'de servisi yokmuş

2- 4 5 gündür çözemediğim sorunlardan biri de araç içinde iken kapılar otomatik kapandıktan sonra aracı durdurmadan içeriden kapıları açmak için ne yapmam gerekiyor? Ben şu an alarmın kumandasından açıyorum. Bunun daha kolay bi yolu varmıdır?

3- Aracı aldığım arkadaş ne kadar benzin kaldığını yol bilgisayarındaki RANGE menüsünden görebileceğimi söylemişti. Geçen gün 20 ytl lik benzin aldım. Ama araç LPG de olduğu halde RANGE deki KM sürekli düşüyor ve şu anda 0 KM gösteriyor. Ne kadar benzin kaldığını göstergeden mi anlayacağız?

4- En büyük sorunum ise Klima. Ben hala klimadan sıcak hava alamadım. Aldığım arkadaş ECHO düğmesine bastığımda sıcak hava vereceğini söylemişti. Ona basıyorum ama hep soğuk hava veriyor. Klimanın ayarını 5e düşürdüğümde derecesini de HI ye getirdiğimde ECHO dayken az biraz ılık bir hava geldi. Ama bu kez de camların buğulanması yüzünden buğu önleyici düğmeye basmak zorunda kaldım. O zaman da arabanın içi neredeyse dışarıdan daha soğuk oluyor. Resmen donuyoruz. Bana klimayı nasıl kullanacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

5- Yabancılık çektiğim bir konu da debriyaj. İlk test ettiğmde çok yukarıda kavradığını farkettim. Aldığım arkadaş bunun normal olduğunu zamanla alışacağımı söyleyince üzerine fazla düşmemiştim. Ama başka opel kullanıcılarında öyle bir sorun olmadığını duydum. Debriyajın yukarıda kavraması benim aracı kullanırken oldukça zorlanmama sebep oluyor. Bu gerçekten normal mi?

6- Araçınca orjinal teyp var. Ama modelini bilmiyorum henüz. Sorunum ise şu, teybin tuş takımı sökülebiliyor ve ben ne zaman kanal değiştirmek istesem teyp kapanıyor ve ekranda PANEL yazan bi hata mesajı geliyor. Paneli bi kaç kez söküp takınca tekrar çalıştırabiliyorum. Sanırım bir temassızlık oluyor. Ayrıca direksiyondaki kumanda hiç çalışmıyor. Bunu alırken kontrol etmemiştim :( Bunun için benim kendimin yapabileceği birşey varmı?

7- Son olarak da sadece fikrinize başvurmak istiyorum. LPG tankı simit tank olduğu için stepnenin yerinde duruyor ve doğal olarak da stepne bagajda öyle kocaman bi yer kaplıyor. Stepneyi uygun saklayabileceğim bir yer tavsiyeniz varmı? Hani şu kenara şu şekilde yapabilirsin diyebileceğiniz bi fotoğraflı örnek gösteren olursa çok memnun kalırım.

Şimdiden ilgilenen tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.

kardeş hayırlı olsun kazasız belasız kullan aklım erdiğince sorularına cevap vereyim

1-voltran marka kullanmadım ama artık pek kötü mal üretilmiyor sorunun yoksa iyidir heralde servisede gerek yok artık tamircilerin çoğu lpg işinden anlıyor birde yerli üretim olduğunu biliyorum.

2-alarmsız araçlarda böyle bir sorun yok bende alarm yok onun için yorum yapamıyacağım kumandadan devam et.

3-kardeş emülatörlü sistemlerde lpg kumanda anahtarın otomatik geçişlidir anahtar lpg de dahi olsa ilk marşta benzinle çalışır biraz gaz verdiğinde 3000/3500 devir gibi otomatik gaza geçer ve range de eksilme göstermez sen lpg anahtarını ortaya al direk gazda çalışır.

4-aracın ısınmadan klima ısıtma yapmaz echo düğmesi klimasız normal ısınma düğmesidir onu kullan fakat klima kumandasının sol baştaki düğmesinden artı tuşu ile sıcaklığı HI konumuna al sorunun çözülür.

5-baskı balatan ömrünü doldurduysa debriyajın yukardan kavraması normal normalde öyle değildir (baskı balata bilye + işçilik 300 ytl)

6-kumanda için teyp sökülecek arkasında söketi var kesilmediyse takılacak temassızlık içinse bir elektronikçi sorununu çözer.

7-stepne bagajda büyük sorun ama başka çaren yok simit tank olduğu için yerine sen karar vereceksin.

son olarakta mutlaka aracının triger kayışını V kayışını bilyelerini ve devirdaimi değiştir yada kontrol ettir çok önemli radyatörünüde boşalttır ve tamamen antifiriz doldurt 6 litre civarında alıyor ayrıca yağ ve yağ filitreni değiştir tavsiyem castrol magnatech 10/40 ihmal etme tekrar hayırlı olsun iyi günlerde kullan...saygılar..:good:

ugurbaysal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ugurbaysal.xm.com
Merhaba kardeşim,
Öncelikle sorunlarımla ilgilendiğin için çok teşekkürler.

3. soruma verdiğin cevapta lpg anahtarından bahsetmişsin ama benimkinde küçük bir cihaz var ve üzerinde dokunmatik bir düğme var sadece. Bir de yakıt miktarını gösterir gösterge. Senin de dediğin gibi motor 40 dereceye geldiğinde otomatik lpg ye geçiyor. burda bir sorun yok da şu anda ne kadar benzinim olduğunu nereden anlayacağımı bimiyorum.

4. soruma verdiğin cevapta motorun biraz ısındıktan sonra kaloriferin ısıtacağını yazmışsın lakin hararet göstergesi 80 dereceyi göstermesine rağmen dediğim gibi ancak ECHO açıkken klima 5. kademede ve HI konumundayken az bir ısı geliyor. 9 a yani sonuna getirdiğimde yine soğuk hava veriyor.

Bu arada aracın bakımlarını yapğtırdım. Antifiriz falan koydurttum. Triger V kayışına baktırdım. Çok şükür onlarda bi sorun yok. Ama şu debriyaj için baskı balatası olayına girmem gerekecek sanırım.

ogretmen82

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kalorifer sisteminde bir problem olduğu kesin çünkü çok sıcak bi hava almalısın. ben erzurumdayım arabanın içinde pişiyorum.
debriyajın yukarıda kavraması kesinlikle normal değil ömrü bitmek üzere. debriyajda sertleşmiştir muhtemelen.

webbee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.harunonline.8m.net
SAG YANDA kapak var ordan petege gıren borulara bak ıkısıde sıcaksa petek tıkalıdır
kırec cozucu ıle sokturup temızletebılırsın olmasa 100ytl cıvarında yenı petek alman gerekecek.
ayrıca lpg den dolayı tesısat hatası olabılır sıcak su alırken yanlıs baglantı yapılmıs olabılır kontrol ettır
voltran ıyı maldır ancak son zamanlarda servısı sorun olmaya basladı arıza yapmazsa sıkıntı yapmaz bende onu kullanıyorum

alpago

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.muayyer.com
DEBRİYAJ BASKI 254 YTL
DEBRİYAJ BALATA 222 YTL
BİLYA 426 YTL

Bir-iki ay önce Kayseri Demirel otomotiv, Kayseri opel bayi fiyatlarıdır. İşçilik hariç. Eğer orjinal ve işçilik dahil 300 ytl ise süper ucuz.

mhakkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yetkili servisse ondan pahalı seninki

webbee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.harunonline.8m.net
parcaları kendın al 2 3 yere sor yetkılı servıse aman yaptırma operler:)

köseleci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende 98 2000cc CD var marş kontağı arızalandı geçici olarak kablo ile korna anahtarı ile marş yapıyorum.kontak göbeğinin dibindeki röle bozulmuş.anahtar sistemi açıyor ama marş yapmıyor.masrafım nedir acaba?arkadaşlar fikir verebilirlermi