Yardım Lütfen!

Osman Saba

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle herkese selamlar.
Bir konuda yardıma ihtiyacım var.
Aracım Astra 2011 Ecoflex Cosmo paket. Orjinalinde Bi-xenon farlar var. ama Kazalı araç ve aldığım kişiler orjinal tesisatı söküp çakma xenon tesisatı takmışlar. bunu yaparken mercek yuvasını kesip japonla yapıştırma gibi saçma işler yapmışlar. Ben de tüm sistemi orjinaline çevirecek para bulamadığım için. çıkma farlar bulup sarı farlara döndüm. ama sistem farklı olduğu için uzunları yakamıyorum. elektrikçileri gezdim ama sistem basit devrelerle çalışmadığı için elektrikçiler bişeyt yapamıyor. bir çip kodlanması veya hazır bir beyin vs bulunması lazım diyorlar. acaba orjinalinde düz far olan paketli araçların beyinlerini kullanma gibi bir şansımız var mıdır? böyle bir işlemi daha önce yapan veya bir bilgisi olan var mıdır? 1000 1500 tlye kadar gözden çıkardım. muayene zamanı da geliyor aracın. Yardım ederseniz sevinirim.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam öncelikle geçmiş olsun, Cosmo donanımda biliyorsunuz AFL far sistemi olduğu için bu sistemi ayağa kaldırmak zorundasınız. Aracınızın cosmo olduğuna eminmisiniz ? Belkide bir alt donanıma cosmo lambası takılmış olabilir. Bunu anlamanın en güzel yolu direksiyonun sol kısmındaki ışık parlaklığının ayarlandığı bölümde far yükseklik ayar düğmesi varmı ? 1-2-3 gibi değerler yazan yükseklik ayar düğmesi varsa aracınız cosmo paket değildir. Bu durumda normal farlardan alıp sorunu basitçe çözebilirsiniz. Eğer cosmo donanım olduğundan eminseniz beyinler duruyormu ? Beyinler duruyorsa bu seferde tam tesisat cosmo farları almak zorundasınız.

Osman Saba

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sağolun.
yükseklik ayar düğmesi yok. Zaten şasi numarasıyla sorguladığımda da cosmo paket çıkıyor. Ben aracı aldığımda üstündeki farlar orjinaldi ama xenon beyinleri bu araca ait değil dediler sanayide. zaten beyinler oraya buraya sokuşturulmuş vaziyette duruyordu. ampuller de yuvaya yalan yanlış yapıştırma şeklinde durduğu için çok zayıf bir aydınlatma yapıyordu. hıza göre otomatik far yüksekliği falan yapmıyordu. Bir de tamponda yıkama kolları ve bu kolların yuvaları yoktu. Aslında ben şu anki farlarımdan memnunum. Sadece muayene için bu xenon farları takıp bir de far yıkama sistemini yaptırsam daha mı uygun olur yoksa aydınlatma zayıf diye yine mi geçirmezler bilmiyorum.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam öncelikle iyi bir opel servisine gitmeniz gerekiyor. Normal elektrikçilere gitmeyin gittiğiniz servis biraz büyük olsun ve kendi elektrikçisi olsun, o arkadaş size sistemde tam olarak nelerin eksik olduğunu söyleyebilir. Anlattıklarınıza göre aracınızın her ışıklar yandığı sırada AFL hatası vermesi gerekiyor. En kötü ihtimalle 1 takım far alarak sistemin nerdeyse tamamını aktif duruma getirebilirsiniz. Çıkma parça satan sitelere bakıp daha ucuza temin edebilirsiniz ancak bu haliyle muayeneden geçemezsiniz çünkü far yükseklik olmaması ağır kusur olarak geçiyor. (Bakınız 5.3.19 ve 5.3.20 maddeleri) Bu noktadan sonra ustanın yönlendirmesine göre eksik parçaları temin edip sistemi faal duruma getirebilirsiniz. Benim öngörüme göre bu araç ön taraftan kaza yapmış, bu kaza sırasında ön tampondaki far ve yıkama sistemi zarar görmüş, Maliyetten kaçmak için bu şekilde çözümler üretilmeye çalışılmış.

• Beğen
Tepkiler: Murat