Yağ seviyesi düşük- Motoru durdurun uyarısı

alis9011

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar dizel yeni sedan aracım var 5200 km de. Geçen hafta Hatay'dan Kemer'e giderken daha yolun 30. km sinde orta ekranda yağ seviyesi düşük motoru durdurun yazısı çıktı anında motoru durdurduk yağın seviyesini kontrol ettik arabada yağ vardı daha sonra tekrar çalıştırdık uyarı kayboldu 1700 Km yol gittik geldik hiçbir şekilde uyarı çıkmadı araba niye öyle bir uyarı verdi sizce.

DERSİMLİ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yağ seviyesi düşük- Motoru durdurun uyarısı

Önmeli bir durum olduğunu sanmıyorum fakat mutlaka servise gösterin.

O simdi asker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Uyarıyı % olarak mı verdi  questionnn

DERSİMLİ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

O simdi asker link' Alıntı:
Uyarıyı % olarak mı verdi  questionnn

Bu uyarıyı yüzde olarak vermez, yağ seviyesi düşük olarak uyarır sadece yüzde olarak siz menüden girerek kalan yağ ömrünü görürüsünüz.

alis9011

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

uyarıyı yüzde olarak vermedi.servise gösterdim 3 tane hata kodu okudu, hata kodlarının karşısında başarısız geçti yazıyordu.anlık bir hata vermiş dedi

O simdi asker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

DERSİMLİ link' Alıntı:
Bu uyarıyı yüzde olarak vermez, yağ seviyesi düşük olarak uyarır sadece yüzde olarak siz menüden girerek kalan yağ ömrünü görürüsünüz.

Bu yağ ömrü uyarısı herkeste olduğu için belki arkadasın ki de aynı sorundur diye sormuştum. Teşekkürler  greatt

hakkinenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Geçen hafta aracımın 45bin bakımı yapılmıştı. Ustaların tümümün belge sınavında olduğu o gün; Yağ filtresini değiştiren kalfa, filtrenin kapağını iyi oturtmadığı için conta patlamış. Servisten aracı çıkardığımdan beri 2 gün 200km olmuştu ki sabah aracı park yerinden çekerken yerde yağ tabakası gördüm. 3 km işyerime gittikten sonra aracı otoparka park ettim. Sağdan soldan araca dikkat eden herkes aracımın altından yağ aktığını söyledi. Kaputu açtık baktık filtre kapağından kaçırmış. Karter muhafazanın üstü yağ doluydu. Hemen kaskomdan çekiciyi çağırıp aracı servise götürdüm. Yağ filtresinin kapağının contası oturmamışşş... Motorda haznesinde 1-1.5 lt arası yağ kalmış. Aracın altını yağdan temizlediler, filtre contası değiştirildi. Yeniden yağ kondu. Hiç bir problem olmadan atlattık. Servis de başlarına gelecek yüklü faturadan(motor yapımı+değer kaybı) kurtulduğu için ohh çekti.  Benim merak ettiğim şey, Aracın bilgisayarı niçin yağ eksilme uyarsı vermedi? Ne bilgi ekranında bişey çıktı ne de yağ lambası yandı. Motor yatak sardıktan sonra haber vermişsin ne manası var!!!

firstemperor1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yağ eksilse uyarı gitmezdi. anlık sensor okuma hatası olabilir.

SULEYMANHOCA1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bendede arabayi ilk aldigim hafta cikmisti bu uyari panikle durdrdum
motoru servisi aradim tamam gelin tekrar yaparsa dediler o gun bu gundur yapmiyo korktu servise gitmekten araba :)