Vectra C Tekleme - Yığılma - Uçma

girdap

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Selam Abiler, içinden çıkamadığım bir durum var. Aracımda anlamlandıramadığım yavaş yavaş gelişen bir durum var zira ben birden bunun farkına varamadım. Öncelikle şuradan başlayayım aracım son 5 aydır ısrarla P0130 arızası yakıyor. Yanında başka bir arıza yakmıyor Kısa devre vesaire gibi bir arıza değil sadece Konum1 Emme manifolduna bağlı olan O2 sensöründe bir problem var ya da okunan veriler sağlam değil diyor ya da ben öyle biliyorum. Benzinde veya Tüpte ne ile gidersem gideyim O2 sensörüm yanıyordu. Sonra bir problem daha peydah oldu. Aracım mümkün değil sürat almıyor. Benim arabam bu değil. Gaza sonuna kadar basıyorum motor uğultu yapıyor süratte kimse yok. Doğru devri bulup çok yüksek devir çevirtirsem sürat alıyor. Gaza kökleyince olduğu yerde sabit ivme ile gidiyor neredeyse. Bir problem daha var. Aracın gazına beyin cerrrahı gibi milimetrik basıyorum hepimizi arkaya yapıştırıyor. Sonra çekiyorum gazdan sanki frene abanmış gibi içinde kim varsa öne yapışıyor. İnanılmaz keyifsiz bir sürüşü olmaya başladı. Bugün en sonda teklemeye başladı düşük devirlerde getirip garaja kilitledim. Sanırım servise gideceğim öncesinde bilmem gereken ne var ? Aracım normal seyir halinde normal değerler verirken gaza çok bastığımda 25-30 bazen yokuş yukarı 40 litre / 100 gibi değerler gösteriyor meşrebine göre. Ne dersiniz

Serkan35m

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Selam Girdap kardeş. Sorununuzu çözebildiniz mi? Yorum yapılmamış. Benim Vectra C'de enjektör değişimi sonrası dediğin gibi gaz pedaline birden bassanız gaz yemiyor rolantide devirden düşüyor. Ama dediğin gibi milimetrik basarsanız yiyor gazı. Bunu yan sanayi wisco enjektörlerde yaptı. Aracın eski orjinal enjektörlerini temizletip taktırdım ve benzin deposunu temizletip ilk çalışma ve rolanti çok güzel oldu durduğu yerde gaz yemesi çok güzel. Ancak Yola çıkıldığında 1-2-3-4-5 vites normal düz yolda güzel, sorun rampada 2500 devire gelince ekranın ortasındaki sarı anahtar ışığı yanıyor. PC'ye bağlatıldığında silindir 3 tekleme deniyor. Sildiriyoruz aynı hatayı LPG'de de veriyor. İşin ilginci Wisco enjektörler varken böyle uyarı vermiyordu. Şimdide son durum ilk çalışma ve gaz yeme bozuldu. Depoyu temizletmeden önceki haline büründü araç. Hırıldayarak devri yükseliyor benzinde. Benim servis bir takım orjinal enjektör ile düzeleceğinden bahsediyor ama benim bu sorun LPG'de de mevcut. Elektriksel bir hata var gibi. Çünkü wisco enjektörler varken benzinde 160a kadar denedim. Benzin pompasından sorun olmadığını gördük. Ancak 160da giderken sanki anlık saliselik kesiklik yapıyordu. Elektrikle alakalı birşey. Sonra normal 100-120 devam ettim. Elektrik tesisatı kontrol, kelebek kontrolü yaptıracağım. Motor beyni en son ihtimal diye düşünüyorum. Motor beyni olsa aracı çalıştıramayız bile.

girdap

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Selam Girdap kardeş. Sorununuzu çözebildiniz mi? Yorum yapılmamış. Benim Vectra C'de enjektör değişimi sonrası dediğin gibi gaz pedaline birden bassanız gaz yemiyor rolantide devirden düşüyor. Ama dediğin gibi milimetrik basarsanız yiyor gazı. Bunu yan sanayi wisco enjektörlerde yaptı. Aracın eski orjinal enjektörlerini temizletip taktırdım ve benzin deposunu temizletip ilk çalışma ve rolanti çok güzel oldu durduğu yerde gaz yemesi çok güzel. Ancak Yola çıkıldığında 1-2-3-4-5 vites normal düz yolda güzel, sorun rampada 2500 devire gelince ekranın ortasındaki sarı anahtar ışığı yanıyor. PC'ye bağlatıldığında silindir 3 tekleme deniyor. Sildiriyoruz aynı hatayı LPG'de de veriyor. İşin ilginci Wisco enjektörler varken böyle uyarı vermiyordu. Şimdide son durum ilk çalışma ve gaz yeme bozuldu. Depoyu temizletmeden önceki haline büründü araç. Hırıldayarak devri yükseliyor benzinde. Benim servis bir takım orjinal enjektör ile düzeleceğinden bahsediyor ama benim bu sorun LPG'de de mevcut. Elektriksel bir hata var gibi. Çünkü wisco enjektörler varken benzinde 160a kadar denedim. Benzin pompasından sorun olmadığını gördük. Ancak 160da giderken sanki anlık saliselik kesiklik yapıyordu. Elektrikle alakalı birşey. Sonra normal 100-120 devam ettim. Elektrik tesisatı kontrol, kelebek kontrolü yaptıracağım. Motor beyni en son ihtimal diye düşünüyorum. Motor beyni olsa aracı çalıştıramayız bile.
Hocam sondan başa tecrübelerimi aktarayım.

1 - Beyin arızası olsa bile araç çalışır.

2- 3. Silindir ateşlemesine ziyan vuran şey sadece enjektör değil buji ve bobin de olabilir. Özellikle bobin.

3-Sarı Anahtar yanıyorsa aracın beyninde problem olma ihtimali yüksek.

4-Benim problemim oksijen sensöründe yalancı arıza oluşması yüzünden oldu. Değerleri doğru veriyordu ancak bunu her zaman yapmadığı için problemi başka yerlerde aradım. Oksijen sensörü değiştikten sonra şükür fabrika ayarına döndü performansı.

Öyle her arızaya beyin diyen adamı sevmem ancak sizin durum istisna gibi. Şahsi kanaatime göre önce beyine bir baktırın derim.