Vectra C Şanzıman Dişlileri Kırıldı

farukrusven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba, aracım 2004 vectra c 1.6 benzin lpg, şu an şehirdışındayım, dün gece yolda giderken bir çukurun içinden geçtim sanırım öyle bir takırdı geldi sol ön tekerden ama ben yolda herhangi bir çukur görmedim, ardından aracın ön sol tekerinden seri olarak ufak bir ses gelmeye başladı sağa çekip fenerle baktık bir sıkıntı göremedik, yola devam ettik 80 km kadar. Ertesi gün 300 km yakın bir yol yaptım 120-150 arası herhangi bir sıkıntı yoktu sadece seri olarak 2 sn de bir belli belirsiz bir ses geliyor ama ses dediğimde duymak için çok dikkatli dinlemek gerek. Sonra kafama takıldı saniyiye gittik, bulunduğumuz kasabada imkanlar kısıtlı, sesin şanzımandan geldiğini söylediler ayrıca şanzıman yağ kapağı çatlamış yağ akıtmış baya. Kapağı söktüler yarım litre yağ çıktı içinden sadece ve kapak söküldüğünde görünen dişli de kırıklar vardı. Usta şanzıman inecek dedi ama buradaki ustalara güvenemiyorum. Yarın kapağı kaynattırıp servise gidicem ama servis le buranın arası 400 km. Şimdi benim aklıma takılan bu dişli kırıldıysa araçta nasıl vites geçişlerinde bir sorun olmaz, şanzıman nasıl uğultu yapmadı yada nasıl şanzıman kitlemez, araçta bu ses hariç hiç bir sıkıntı yoktu, usta kapağı kapatıp yağ eklersek seni götürür servise kadar dedi, bu şekilde yola gidersek risk yada olabilecekler nedir. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu arada formda yeniyim bir yanlışım olduysa kusura bakmayın.

SM-C7000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

farukrusven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Usta ayna mahruti dişlisi dedi

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yetkili servise gitmeden telefonla bilgi alın. şanzıman tamiri yapıyorlarmı yoksa yenisinimi takıyorlar. boşuna yola çıkmamış olursunuz eğerki işinize yaramıcaklarsa

farukrusven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Konuştum bakmamız lazım dediler.

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Usta ayna mahruti dişlisi dedi

Ayni disli, direksiyonu cevirdiginde donme acisi veren disli..Direksiyon duz bir sekilde yol alabilirsin ama cevirdiginde hepsini kirip kapagi patlatabilir..Genelde vites dislilerine zarar vermez ama yagsiz yol alman kötü olmuş..O sekilde ancak 3/5km ilerdeki servise direksiyonu fazla cevirmeden gaza fazla yuklenmeden risk alinir..
400km icin kimse bir sey diyemez yol ok atimi olsa belki ama öyle yol da yokk..
Tamir olacaksa sanzimandan anlayan biri diger dislilerine ve duruma bakmalidir..Yagsiz kullanim capak olusturmusmu dislilerinde yara bere varmi teker teker bakmali..Aksi halde yaptigin masraf bosa gidebilir..

SM-C101 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

farukrusven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sağolun hocam 200 km geldim şuan bir sıkıntı yok kapağı kaynatıp yağ eklediler, ağır ağır geliyorum bir sıkıntı çıkmaz inşallah

farukrusven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir sorun çıkmadan yetiştik çok şükür. Servis yeni şanzıman gerektiğini söyledi 5 bin civarı bir rakam çıkarttılar, bizde özel servise götürdük 50 bin km lik çıkma bir şanzıman ayarladık 1000 liraya, 300 lirada işçilik tutacak toplam 1500 liraya hallolacak inşallah.

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gecmis olsun Allah beterinden korusun..baya hizli halletmissin..
Disli neden kirilmis sebebi belli mi??

SM-C101 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

farukrusven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ustanın dediğine göre yan sanayi şanzıman bilyası kullanılmış oda kırılıp sistemde dönüp dişliyi kırmış, benim çukur zannettiğimde araya aldığı parçadan dolayı ayna mahruti dişliyi atlatmış ve o yüzden teker birşeyin üzerinden geçmiş gibi bir his vermiş. Ustanın söylediği senaryo bu.