Vectra 2000 cd hararet göstergesi çalışmıyor

serefzor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar aracımın hararet göstergesi çalışmıyor.Bende özel servise götürdüm cihaza bağladılar ve göstergeyi test ettiler çalıştı.Kablolarda tesisat elden geçecek dedi.Bir kaç elektrikçiye daha götürdüm çözemediler. Bende kendim yapmaya karar verdim.
Hararet müşürü kabloyu söktüm kabloyu takip ettim ben kabloyu beyne gidiyor sandım sağ dönüş yapıyor ve ordan takip ettim fren yağının orda bir soket var oraya kadar geldi soketi çıkardım müşürle soket arasında kabloyu test ettim kopukluk yok soketten sonra kablo içeriye sigorta kutusunun arkasına gidiyor sigorta kutusunu söktüm arkasına baktım bir tane beyaz soket 6 tılı sanırım ve boşta ucu bantlanmış bu soket nereye takılacak aracın göstergesine mi bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
resim eklerseniz ,daha iyi olur.

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
acaba hiçmi çalışmıyordu yoksa aniden mi sorun oldu
motor sıcaklık sensörü ile alakalı olabilir mi? serviste motor suyu sıcaklığına tech 2/op-com la baktılar mı acaba.

serefzor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hararet göstergesi direk beyne gitmiyor göstergeye gidiyor birde yanında ısı göstergesi var o beyne gidiyor resim de ekleyeyim daha kolay anlatılacak hararet göstergesi ibreye kadar nasıl geliyor kablonun gidişatı nasıl

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Müşüre giren soketi çıkar motor bloğuna şase yap bakalım kırmızıya gidiyormu??? tabii burda ikinci adam lazım olacak :)
Bu arada ben senden araba almam :) şaka

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eğer şase yapınca çalışıyorsa müşürü değiştir.. çalışıyorsa sorun panel göstergende
tabii motor ısınnıyor sorun yoksa ama motor ısınmıyorsa termostad bozuk

serefzor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eğer şase yapınca çalışıyorsa müşürü değiştir.. çalışıyorsa sorun panel göstergende
tabii motor ısınnıyor sorun yoksa ama motor ısınmıyorsa termostad bozuk

ben şunu belirteyim gösterge sağlam çalışıyor gözlerimle gördüm tech2 cihazı ile ibreyi sonuna kadar dayandırdı şase yaptırdık gene ibre yükselmiyor sorun kablo bağlantılarında tüm elektrikçilerin ortak yanı da bu zaten adamlar işe el atmıyor zaman alır diye işe el atacak olan olursa da dünyanın parasını istiyor tesisat komple bakılacak diyor ama bugün ben tesisatta komple baktım sigorta panelinin arkasına kadar gidiyor kablo ve oraya kadar da kabloda kopukluk yok.
Bu kablonun gidişi nasıl yani direk beyne mi yoksa gösterge paneline mi gidiyor ben kabloyu takip ettim sigorta panelinin arkasına kadar gidiyorondan sonrası yarın bakacam bakalım gerekirse arabayı komple sökerim bu işi çözecem hayırlısıyla İnşallah sizlerinde yardımını bekliyorum

serefzor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
resimde yeşille çizdiğim müşürden sokete kadar olan koblonun gidişi soketten sonra kabloyu ince çizdim içeriye sigorta panelinin arkasına giriyor

Ekli dosyalar

• motor hararet gösterge kablosu.jpg
    motor hararet gösterge kablosu.jpg
    65.8 KB · Görüntüleme: 85

s3f!k

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tek kablolu olan sensörden çıkan kablo göstergeye gider. iki kablolu olan beyine sinyal yollar.
sigorta kutusunun arkasına kadar sensör kablosunu bulmuşsunuz. göstergeyi sökün, göstergeye giren soketten sigorta kutusuna doğru takip yapın.bulunca güzelce ek yapıp yalıtımını yapın.

kesik kabloyu bulamazsanız en kötü ihtimal olarak söyleyim. hararet göstergesi arkasında iki adet civata görürsünüz. birine artı besleme gelir diğerine ise sensörden gelen şase gelir. multimetre yada park lambası gibi düşük wattlı lambayı kullanarak uçları tespit edin. bulduktan sonra elektrikçiler de bulabileceğiniz yuvarlak halka şeklinde olan kablo pabucu ile bağlayın.
http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=81178
açtığınız diğer konuda Emre Bey bir resim eklemiş.göstergenin arka kısmına oradan bakabiliirsiniz.