Uzaktan kumanda ile araç çalıştırma

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Uzaktan kumanda ile araç çalıştırma

ulas79 link' Alıntı:
çok basit uzaktan kumanda rf yani radyo frekensla çalışır obd ye takılacak bir cihaz rf ile gönderilecek kodu araca okuyup tanıtmak.

O kadar basit olmadığını düşünüyorum. Benim bildiğim kadarıyla yeni immobiliser sistemlerinin hemen hepsinde replay saldırılarına karşı public key cryptography teknikleri kullanılıyor. Bunun çalışma prensibi ise kabaca anahtar tarafından sorulan bir sorunun araç tarafından yanıtlanması ve akabinde araç tarafından sorulan bir sorunun anahtar tarafından yanıtlanmasına dayanır. Bu soru ve cevaplar ise her seferinde değişir ve sayısız farklı kombinasyonlarda olabilirler. Böylece hem anahtar, aracın gerçekten anahtarın ait olduğu araç olduğunu, hem de araç anahtarın gerçek orijinal anahtar olduğunu kesin olarak anlar. Yani ortada bir şekilde anahtardan kopyalayıp da her seferinde gönderebileceğiniz sabit bir kod yok diye biliyorum. Özellikle çalıştırmak için anahtarı kontağa takmanızın gerekmediği araçlarda bu tip güvenlik önlemleri çok kritik çünkü diğer türlü araca yakın mesafedeki herhangi birisi anahtarın araca gönderdiği kodu dinleyip, kaydedip, daha sonra bunu aracı çalıştırmak için kullanabilirdi. Ancak bu saldırılar modern immobiliser sistemlerinde mümkün değildir. Sebebi de çok gelişmiş cryptography tekniklerinin kullanılması.

Immobiliser'ı kandırmak yerine devre dışı bırakmak daha olası bir çözümmüş gibi geliyor bana (çünkü kandırmanın mümkün olmadığını düşünüyorum). Bir şekilde ECU yazılımına müdahale edilip immobiliser'ı devre dışı bırakmak mümkün olabilir. Ancak bu da güvenlik açığına sebebiyet verecektir.

aeozbay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Amerika daki bu site bir ara bağlantı cihazıyla, arabanın kontrolünden izlenmesine kadar türlü türlü şeyleri cep telefonundan yapılmasını sağlıyor, ya da sağladığını iddia ediyor diyelim. 300 ve 500 dolarlık iki tip cihazları var. Özellikleri farklı tabi.

www.connect2car.com

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Immobiliser ve uzaktan çalıştırma konusunda biraz araştırma yaptım. En kesin ve en yaygın uygulanan çözüm aracın anahtarlarından birisinin arabada özel bir devreye bağlı olarak bırakılması veya yine anahtarlardan birisinin parçalanması ve anahtarın içindeki verici kullanılarak özel bir devre hazırlanmasıymış. Bu çözümü tüm araçlara uygulayabiliyorlar. Diğer çözüm ise, yine araca, uzaktan çalıştırma sırasında çalışarak ECU'ya özel bir sinyal gönderecek bir devre eklemek. Bu sinyal immobiliser'ın devreden çıkmasını sağlıyormuş. Ancak bu çözümü her araca uygulayamıyorlar çünkü her araç için farklı farklı çözümler üretmek gerekiyor ve bazı araçların ECU yazılımı buna elverişli olmayabiliyor anladığım kadarıyla. Sonuçta her şekilde bu sistem bazı güvenlik açıkları doğuruyor gibi görünüyor. Faydası ve olası zararlarını tartıp karar vermek lazım elbette.