Tigra B Twintop Cabrio Sorunu

locoleader

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba,
Aracım 2006 model 1.4 Tigra TT. Uzun bir yazı olacak çünkü durum biraz karmaşık. Aracımın cabrio sisteminde bir sorun var ama ne olduğuna anlam veremiyorum çünkü durum çok karışık ve saçma.
Normalde sorunsuz bir Tigra TT tavanı şu şekilde açılır:
  • Tavan mandallarını açarsınız ve bagajdaki bölmeyi geri doğru çekersiniz.
  • Aracın el freni çekili iken tavan açma tuşuna basılı tutarsınız.
  • Araç içindeki kanatlar yukarı doğru kalkar ve bagaj kapağı terse doğru açılır.
  • Tavan katlanarak bagajın içine girer.
  • Kanatlar aşağı iner ve bagaj kapağı kapanıp kilitlenir. Böylece sistem tamamlanmış olur.
Şundan da bahsedeyim; bagaj elektroniktir ve açma tuşuna 1 kez basınca kapak otomatik kalkar. Kapatırken de bagaj kapanıp kilitleninceye kadar tuşa basılı tutarsınız ama bendeki işleyiş şu şekilde:
Bagajı açmak için tuşa bastığımda kilit açılıyor, bir motor sesi geliyor ama bagaj kalmıyor. Ben elimle yukarı doğru kaldırıyorum ve belli bir seviyeye kadar kalkınca motor susuyor, bagaj da o seviyede kalıyor. Kapatırken de tuşa basılı tutarak elimle aşağı doğru bastırıyorum, kapanma seviyesine gelince araç bagajı kilitliyor ve kapanmış oluyor.

Cabrio'yu açma aşamaları ise şu şekilde:
  • Normal şekilde tavan kilitlerini açıp bagaj içi bölmeyi geri çekiyorum.
  • Tavan açma tuşuna bastığımda bir sinyal sesiyle birlikte içerideki kanat yukarı doğru kalkıyor ve bagajın terse açılması için kilit mekanizması bagaj kapağını bırakıyor. Bir motor sesi geliyor ama bagaj otomatik olarak terse kalkmıyor. Bu noktada ben elle kaldırıyorum. Son noktaya gelince sistem kapağı tutuyor ve kendince bir sonraki aşamaya geçiyor.
  • Tavanın katlanıp bagaja toplanması aşamasında duyulan motor sesi değişiyor yani tavanı hareket ettiren motor devreye giriyor ama tavan hareket etmiyor. Bu noktada yine ben elle tavanı hafifçe geri doğru çekiyorum ve tavan usulca bagaj içine giriyor.
  • Sonraki aşamada kanat ve bagaj kapağı otomatik olarak kapanıp kilitleniyor ve sistem tamamlanmış oluyor.
ŞİMDİ İŞİN İLGİNÇ NOKTASI ŞU: Tavan kapalıyken çalışmayan bagaj kapağı, tavan açıkken şıkır şıkır çalışıyor. En ufak takılma vs yok. Tuşuna basıyorsun yağ gibi açılıyor, basılı tutuyorsun yağ gibi kapanıyor.
Gelelim tavanı kapatma kısmına.
  • Tavanı açarken otomatik olarak terse açılmayan bagaj kapağı, tavanı kapatırken ne hikmetse otomatik olarak kalkıyor
  • Tavan ise yine istikrarını sürdürerek kendiliğinden kalkmıyor ve 2 kişi elle destek veriyoruz. En son noktaya yakın bir yerde bırakıyoruz yavaş yavaş yerine oturuyor.
  • Son olarak ise yine ters açık vaziyette bulunan bagaj kapağı otomatik kapanmıyor ve 2 kişi elle bastırarak kapatıyoruz. Son noktada sistem bagajın kapandığını algıılayıp kilitliyor ve sonraki aşamaya geçiyor.
  • En son kısımda da zaten camlar eğer açıksa camları kapatıp sinyal sesiyle süreci tamamlıyor.
Son olarak akla ilk gelecek sorulara yanıtlar vermeye çalışayım.
  • Aracın aküsünde problem yok, yine de aracı çalıştırıp denediğim de oldu.
  • Aracı bilgisayara bağlayıp tüm hatalarını sildirdim, cabrio sistemiyle alakalı bir hata yoktu.
  • Cabrio sistemi ve elektrikli bagajın tüm çalışma süreçlerinde bir motor sesi duyuluyor yani sistem kendince çalışıyor. Motor arızası olduğunu düşünmüyorum.
  • Hidrolik kontrolünü yaptık, biraz eksik gibiydi tamamladık ama sonuç değişmedi.
  • İç kanadın çalışmasında en ufak aksaklık yok. Yanlara ve yukarı-aşağı yönlü olarak sorunsuz hareket ediyor.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Türkiye'de pek Tigra TT yok ama Astraların sistemi de aynı, bir fark yok. Yardımcı olabilecek, fikirleri olanlar varsa çok memnun olurum. İş bilmeyen ustalara gidip kendimi öptürmek istemiyorum (yetkili servisler dahil). En azından sorunu kesin olarak anlayayım ondan sonra masrafı neyse öderim. Bu arada İzmir'deyim. Usta tavsiyesi olursa gidip gösterebilirim. Şimdiden teşekkür ederim.