Soğutma Suyunda Yağ, Köpürme

CorsaD42

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
Bundan 5 ay önce falan otomatik bir araba almaya heveslendim bir Opel bayinden sıfıra karşın takasa girilen 2011 1.2 twinport enjoy 111. Yıl eastronic model benzinli Corsa D aldım aldığımda soğutma suyu tankı baya kirliydi ama pas kir sandık 10 gün önce falan malzemeleri kendim alarak özel serviste periyodik bakım yaptırdım ve genleşme tankı ile antifrizinide değiştirttim bugün baktığımda tankta kirli yağ gibi köpük vs gene oluşmaya başladı araştırmalarıma göre büyük ihtimal conta yanık yada bunlarda yağ soğutucusu varsa onda bir sorun var ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Birde bunların çalışma sıcaklığı kaç oluyor opellerde yüksekmiş sık sık yol bilgisayarından bakıyorum 110 civarlarında geziyor

Son düzenleme:

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
Bundan 5 ay önce falan otomatik bir araba almaya heveslendim bir Opel bayinden sıfıra karşın takasa girilen 2011 1.2 twinport enjoy 111. Yıl eastronic model benzinli Corsa D aldım aldığımda soğutma suyu tankı baya kirliydi ama pas kir sandık 10 gün önce falan malzemeleri kendim alarak özel serviste periyodik bakım yaptırdım ve genleşme tankı ile antifrizinide değiştirttim bugün baktığımda tankta kirli yağ gibi köpük vs gene oluşmaya başladı araştırmalarıma göre büyük ihtimal conta yanık yada bunlarda yağ soğutucusu varsa onda bir sorun var ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Birde bunların çalışma sıcaklığı kaç oluyor opellerde yüksekmiş sık sık yol bilgisayarından bakıyorum 110 civarlarında geziyor
Fotoraf ekeleyebilmeniz mümkün mü? Tamircilerde conta test cihazı vardır onunlada bir kontrol ettirin eski paslarda çözülüyor olabilir. 110 derece çok fazla termostat çalışıyr mu çalışıyorsa radytör tıkalı mı bakmak gerekir.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Uzun süre antifiriz konulmayan araca sonradan antifiriz konulunca malesef bu tip problemler yaşanıyor...Yani boru hortum veya contalarda çatlamalar veya kılcal kırılmalar yaşanabiliyor...

CorsaD42

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Uzun süre antifiriz konulmayan araca sonradan antifiriz konulunca malesef bu tip problemler yaşanıyor...Yani boru hortum veya contalarda çatlamalar veya kılcal kırılmalar yaşanabiliyor...
Ben antifriz değiştirmeden önce de antifrizliydi hocam ama bakalım ustalar ne diyecek bunlar yağ soğutucu var mı, yağ pompasında bi conta sıkıntısı olabilir mi yoksa silindir contası mı?

• Beğen
Tepkiler: Cemil

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Ben antifriz değiştirmeden önce de antifrizliydi hocam ama bakalım ustalar ne diyecek bunlar yağ soğutucu var mı, yağ pompasında bi conta sıkıntısı olabilir mi yoksa silindir contası mı?
Eğer suyun içindekinin yağ olduğundan eminseniz ve aracınızda yağ soğutucu varsa ondan kaynaklı olabilir yoksa da yağ pompa contasından yapabiliyor tecrübeyle sabit..

• Beğen
Tepkiler: Cemil

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Genel olarak konuşuyorum,Antifiriz günümüz araçlarının çoğunda vardır ama ölçüm yaptırmıyorlar...Suyun rengine bakıp yanılıyorlar...2-3 bakımda bir antifizi ölçtürmek lazım...Antifirizde bir müddet sonra etkisini kaybediyor...

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Yağ soğutucu var ama radyatörlü değil kaçırsa kaçırsa o contası var ondan kaçırır alüminyum blok şeklinde bunların yağ filtresinin orda

eczmert

Kayıtlı Kullanıcı
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle geçmiş olsun. Büyük ihtimal yağ soğutucunuz kaçırıyor. Önlem almaz iseniz yağ soğutucunuz komple suya yağ karıştırabilir. Yağ soğutucuyu değiştirirken dikkat edilecek hususlar ise soğutma sisteminin içerisinin en az iki defa temizlenmesi gerekmektedir. İçerisindeki yağ kir tortu temizlenmeli ve yüzde 60 antifriz yüzde 40 olacak şekilde soğutma suyu eklenmelidir. Antifriz kaliteli olmalı. Ve sistemin havasınıda almayı unutmayalım. Bunları yaptığınız halde yinede suya yağ karışımı oluyorsa köpürme gibi yağ pompa contasının da değişmesi gerekir. Not: Yedek su deposu ve kapağınıda değiştirmeyi unutmayın. Orijinal ürünler kullanmanızı tavsiye ederim. Saygılarımla

Merhaba arkadaşlar,
Bundan 5 ay önce falan otomatik bir araba almaya heveslendim bir Opel bayinden sıfıra karşın takasa girilen 2011 1.2 twinport enjoy 111. Yıl eastronic model benzinli Corsa D aldım aldığımda soğutma suyu tankı baya kirliydi ama pas kir sandık 10 gün önce falan malzemeleri kendim alarak özel serviste periyodik bakım yaptırdım ve genleşme tankı ile antifrizinide değiştirttim bugün baktığımda tankta kirli yağ gibi köpük vs gene oluşmaya başladı araştırmalarıma göre büyük ihtimal conta yanık yada bunlarda yağ soğutucusu varsa onda bir sorun var ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Birde bunların çalışma sıcaklığı kaç oluyor opellerde yüksekmiş sık sık yol bilgisayarından bakıyorum 110 civarlarında geziy

ONUR0525

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
Aracınızda yağ soğutucusu yok. yağ pompa contası çürümüş. yada orjinal harici antifiriz kullanılmışsa yağ pompasının üzerindeki contayı patlatmıştır. triger zincirinizin ordaki yağ pompasının contasını değiştirin. sorununuz gidecek. tabi bunları yaptırmadan önce suyu bir iki kere değiştirip conta testi yaptırdıktan sonra yanık çıkmazsa yağ pompa contasını değiştirin. gm antifiriz kullanın. bu arada not olsun cor-d lerde sadece tam otomatiklerde şanızman üzerinde yağ sağutucu olur..

CorsaD42

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bugün bi kaç ustayla görüştüm hepsi yağ pompası contası dedi görüşleriniz için teşekkür ederim kazasız belasız İnşallah (y)