SHELL HELİX

Tula

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Herkese iyi günler. 2016 Astra K 1.6 CDTi Dynamic aracımı tam 1 yıl önce 48bin km'de satın almıştım. Alır almaz bakımını yaptırdığım serviste yağ olarak Shell Helix Ultra yağ kullanıldı.
İlk başta içime sinmeyen yağın Dexos2 onaylı olduğunu görünce değişiklik istemedi.
Ancak yağ gerçekten çok iyi çıktı. Arabaya binen herkes dizele göre çok sessiz olduğundan bahsetti.
1 ay önce 64 bin km'de Bursa'da özel servise gittim. Yağ olarak GM kullanılıyordu. Baştan beri Shell tam olarak içime sinmediği içim GM kullanılmasını istiyordum.
Ancak bakımdan sonra araçta motor sesi ve titreşimde ciddi fark olduğunu düşünüyorum. Bir kaç servise sordum, değişimin yağ kaynaklı olamayacağını, GM yağın gayet kaliteli olduğu belirtildi. Bakım yapılan serviste de araç tekrar kontrol edildi ve hiçbir sıkıntı olmadığı söylendi.

Ancak ben aracın özellikle motor sesinde artış olduğundan eminim. Yeniden Shell Helix ile yağı değiştirmeyi düşünüyorum.
Geçen bakımda kullanılan yağın ise alt türünü maalesef bilmiyorum.

Shell sitesine baktığımda 2 adet yağ öneriliyor:

1- Shell Helix Ultra Pro AG 5w-30 (PREMIUM-Tavsiye edilen)
2-Shell Helix Ultra ECT C3 5w-30 (Alternatif)

Her ikisi de Dexos2 onaylı. Bu sonuçla karşılaşınca Pro AG'nin daha iyi olduğunu düşündüm.
Ancak Shell'in uluslararası sitesine girdiğimde tam tersi olarak ECT C3'ü Premium ve Tavsite edilen, PRO AG'yi alternatif ürün olarak belirtiyor.

Bu yağların hangisi araca daha uygun? Hangisi üst kalite olanıdır??

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Herkese iyi günler. 2016 Astra K 1.6 CDTi Dynamic aracımı tam 1 yıl önce 48bin km'de satın almıştım. Alır almaz bakımını yaptırdığım serviste yağ olarak Shell Helix Ultra yağ kullanıldı.
İlk başta içime sinmeyen yağın Dexos2 onaylı olduğunu görünce değişiklik istemedi.
Ancak yağ gerçekten çok iyi çıktı. Arabaya binen herkes dizele göre çok sessiz olduğundan bahsetti.
1 ay önce 64 bin km'de Bursa'da özel servise gittim. Yağ olarak GM kullanılıyordu. Baştan beri Shell tam olarak içime sinmediği içim GM kullanılmasını istiyordum.
Ancak bakımdan sonra araçta motor sesi ve titreşimde ciddi fark olduğunu düşünüyorum. Bir kaç servise sordum, değişimin yağ kaynaklı olamayacağını, GM yağın gayet kaliteli olduğu belirtildi. Bakım yapılan serviste de araç tekrar kontrol edildi ve hiçbir sıkıntı olmadığı söylendi.

Ancak ben aracın özellikle motor sesinde artış olduğundan eminim. Yeniden Shell Helix ile yağı değiştirmeyi düşünüyorum.
Geçen bakımda kullanılan yağın ise alt türünü maalesef bilmiyorum.

Shell sitesine baktığımda 2 adet yağ öneriliyor:

1- Shell Helix Ultra Pro AG 5w-30 (PREMIUM-Tavsiye edilen)
2-Shell Helix Ultra ECT C3 5w-30 (Alternatif)

Her ikisi de Dexos2 onaylı. Bu sonuçla karşılaşınca Pro AG'nin daha iyi olduğunu düşündüm.
Ancak Shell'in uluslararası sitesine girdiğimde tam tersi olarak ECT C3'ü Premium ve Tavsite edilen, PRO AG'yi alternatif ürün olarak belirtiyor.

Bu yağların hangisi araca daha uygun? Hangisi üst kalite olanıdır??
Shell hiç kullanmadım. Gm yağ petrol ofisi dolumu (şişenin arkasında yazar) ve 1.6 cdti motorda gm yağ kullandığım dönemde ben de motorun daha titreşimli ve sesli çalıştığını, daha sık dpf temizliği yaptığını tespit etmiştim. Sonraki değişimlerde motul 8100 x-clean fe, mobil 1 esp ve son iki bakımdır liqui moly top tec 4600 kullandım. En titreşimsiz ve sessizi liqui moly, ayrıca zincir sesi de diğer motor yağlarına kıyasla çok çok azaldı.

Tavsiyem liqui moly toptec 4600 5-30'dur.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Daha önce sürekli 5w 30 Castrol Edge ve Castrol Magnatec kullandım... Daha sonra Shell Helix Ultra Pro kullandım...Castrole göre Shell Helix gerçekten çok daha iyi ve sessizdi..Daha sonra Motul X clean Efe ye geçiş yaptım..Shel Helix e göre Motul bir tık daha iyiydi...En son 2 gün önce Lique Moly Top Tec 4600 5w-30 geçiş yaptım...1-2 gün kullanmama rağmen yeni olduğundanmı bilmiyorum ama Motula göre 1-2 tık daha sessiz ve rahat çalışıyor motor...

• Beğen
Tepkiler: Tula

Tula

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Cevaplar için teşekkür ederim.

Pro AG ve ECT C3 arasındaki farkı, neden Shell Türkiye'de birinin, Shell global'de diğerinin Premium ürün olarak gösterildiğini nereye baksam da bulamadım. Bu nedenle Shell teknik ekibine mail gönderdim. Cevap gelirse burada da paylaşacağım.

Ancak önerileriniz doğrultusunda yağ seçimini Liqui Moly olarak ta yapabilirim. Görünüşe göre kullanıcılar bayağı memnun.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Cemil

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Daha önce sürekli 5w 30 Castrol Edge ve Castrol Magnatec kullandım... Daha sonra Shell Helix Ultra Pro kullandım...Castrole göre Shell Helix gerçekten çok daha iyi ve sessizdi..Daha sonra Motul X clean Efe ye geçiş yaptım..Shel Helix e göre Motul bir tık daha iyiydi...En son 2 gün önce Lique Moly Top Tec 4600 5w-30 geçiş yaptım...1-2 gün kullanmama rağmen yeni olduğundanmı bilmiyorum ama Motula göre 1-2 tık daha sessiz ve rahat çalışıyor motor...

ben de 3-4 bakımdır motul x-clean efe kullanıyordum. bu bakımda liqui molly 4600 koydurttum.
motul kullanırken yağ eksiliyordu. yaklaşık 5bin km de yarım litre yağ ekliyordum.
şu an 5bin km oldu ve yağ ekleme ihtiyacı duymadım.
ancak motula göre aracım bir tık daha fazla yakmaya başladı. 100 km de yaklaşık 0.3 litre daha fazla yakıyor.
öte yandan motula göre daha titreşimsiz oldu motor.
motul-l.molly kıyaslamam bu şekilde

• Beğen

Tula

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Shell teknik ekibinden yanıt gelmemesi nedeniyle ve önerileriniz doğrultusunda bugün 1 aylık GM yağı Liqui Moly 4600 ile değiştirdim.

Sanayiden eve gelene kadar yaptığım 10 km’lik yol bir ölçü değil belki ama beni 1 aydır rahatsız eden titreşim, gaza basınca gelen zincir benzeri ses tamamen kayboldu. Dünya varmış dedim.

Yağın ilk kilometreleri olduğu için pek gaza yüklenmedim, performans konusununda yorum yapamayacağım ama eskisinden kötü olamayacağına eminim.

Shell ile kıyaslarsam ses hemen hemen aynı, belirgin bir fark hissetmedim Helix Ultraya göre ilk kilometreler için.

Önerileriniz için tekrar teşekkür ederim. Doğru seçimi yaptım gibi görünüyor.

• Beğen