Servia İkaz Işığı

Ronisron

Kayıtlı Kullanıcı
12-Bingöl
Siteyi ziyaret et
Herkese Merhaba.
Aracım 2010 model corsa enjoy 1.2 motor
Bugün trafik ışığında beklerken servis ikaz ışığı yandı ve motor durdu. Kontağı çevirdiğim de çalıştı ama gaz pedalına bastığım da gaz yemedi ve yekrar durdu. Bi kaç kez aynı ğroblem olduktan sonra anahtarı çıkarıp kapışarı kitleyip açtım. Sonrasın da eski haline döndü ama kafama takıldı bu sorun. Gün içerisin de bir kez daha karşılaştım bu sorunla yine aynı yöntemle sorunu çözdüm.
Bazı yerlerde immobilizer hatası olabileceği yazıyor. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan ve çözüme ulaşam kimse var mı acaba? (Bu arada arabadan indiğim de kapıları kitlediğim zaman şoför ve arkasındaki kapılar kilitlenmiyor. Bir kaç kez kapıları açıp kapatırken kapama tuşuna bastıktan sonra kitleniyor)

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Arıza kodlarına bakıp yazarbilirseniz yardımcı olalım.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Arıza kodunu bilmiyorum. Tamirci bir arkadaşım egr valfinden olabilir dedi.
Aracınızı stop ettikten sonra sırasıyla:
– İlk olarak anahtarı çıkartın sonrasında tekrar takın.

– Ayağınızla aynı anda hem gaz ve hemde fren pedalının ikisine birden sonuna kadar basın.

– Ayağınız gaz ve fren pedalına sonuna kadar basılı iken ayağınızı çekmeden aynı anda kontak anahtarını 2 kademe çevirin yani çalıştırmadan önceki konuma kadar ışıklar yanana kadar.

– Bu durumda yaklaşık olarak 5-10 saniye arasında bekleyin. Bu süreçte km sayacının olduğu alana dikkatli şekilde bakın ve ECN ile başlayan kodlar çıkmaya başlayacaktır. Bu kodlar aracınızda bulunan arızalara ait kodlardır. Bu kodları kesinlikle hemen bir yere kaydedin. Aracınız da kaç tane arıza varsa bu ekranda sırasıyla geçecektir. En sonunda ise hata kodları bitecektir ve ECN 0000 yazacak ve ekran kapanacaktır.

Eğer ki aracınızın ekranında herhangi bir arıza kodu yoksa yani ECN 0000 yazıyorsa aracınızda herhangi bir arıza söz konusu değildir.

Ronisron

Kayıtlı Kullanıcı
12-Bingöl
Siteyi ziyaret et
Aracınızı stop ettikten sonra sırasıyla:
– İlk olarak anahtarı çıkartın sonrasında tekrar takın.

– Ayağınızla aynı anda hem gaz ve hemde fren pedalının ikisine birden sonuna kadar basın.

– Ayağınız gaz ve fren pedalına sonuna kadar basılı iken ayağınızı çekmeden aynı anda kontak anahtarını 2 kademe çevirin yani çalıştırmadan önceki konuma kadar ışıklar yanana kadar.

– Bu durumda yaklaşık olarak 5-10 saniye arasında bekleyin. Bu süreçte km sayacının olduğu alana dikkatli şekilde bakın ve ECN ile başlayan kodlar çıkmaya başlayacaktır. Bu kodlar aracınızda bulunan arızalara ait kodlardır. Bu kodları kesinlikle hemen bir yere kaydedin. Aracınız da kaç tane arıza varsa bu ekranda sırasıyla geçecektir. En sonunda ise hata kodları bitecektir ve ECN 0000 yazacak ve ekran kapanacaktır.

Eğer ki aracınızın ekranında herhangi bir arıza kodu yoksa yani ECN 0000 yazıyorsa aracınızda herhangi bir arıza söz konusu değildir.
Yaptım bu dediğinizi ama herhangi bir kod filan yazmadı.
Halâ aynı arızayı verecek diye korkuyorum.
Kontak kumandasının pili zayıflamıştı onu değiştirdim. İlk çalıştığında devir saati 1500’e kadar çıkıyor sonrasın da ise 700-800 arası rolantide duruyor. Normal midir?

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Yaptım bu dediğinizi ama herhangi bir kod filan yazmadı.
Halâ aynı arızayı verecek diye korkuyorum.
Kontak kumandasının pili zayıflamıştı onu değiştirdim. İlk çalıştığında devir saati 1500’e kadar çıkıyor sonrasın da ise 700-800 arası rolantide duruyor. Normal midir?
Triger ne zaman değişti krank ve egzantrik devir sensörlerinede bakmak gerek. İllaki vardır kod ama cihazda çıkar. Bu şekilde yorumlamakla çok masraf edersniz bekide sonuca ulaşamazsınız.