ÇÖZÜLDÜ Radyatör fanı sürekli çalışıyor

hgevez93

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar

Yaklaşık iki hafta önce devridaim ve termostat değişimi yapıldı orijinal GM marka olarak. İki haftada yaklaşık aracı beş kere kullandım. Son uç kullanımda araç en az bir kere 90 dereceyi geçti ve radyatör fanı sürekli çalışıyor.

Bugün parça değişimi yaptığım ustaya gösterdim aracı ancak yine de bir şüphem var. Bugün aracın su hortumunu çıkardı ve temizledi yeniden olursa yağ soğutucu değişmesi lazım dedi.

Bilgisayar ile baktıklarında sanki çırak termostat arızası çıktı sildim dediğini duydum.

Ancak parçalar yeni değişti yine de termostat arızası olması düşük bir ihtimal gibi.

Bugün aracı baya sıkıştırarak kullandım ve gösterge 90 dereceyi hiç geçmedi. Ancak fan sürekli hızlı çalışıyor. Sebebi ne olabilir fikri olan varsa sevinirim. Teşekkürler

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Fanin calismasi normal hararet 90 i gecmiyorsa problem yok havalar sicak. Bunu soyle takip et arabayi cektigin zaman kontagi kapatinca fan duruyormu yoksa fan calismaya devam ediyormu. Fan duruyorsa problem yoktur. Durmuyosa baktirman lazim

• Beğen
Tepkiler: hgevez93

hgevez93

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kontak kapatınca fan duruyor abi ancak eskiden bu kadar değildi iki senedir araç bende bu ikinci yaz mevsimi oluyor. Fan ikinci kademe çalışıyor eskiden de açıyordu ama daha az hızdaydı. Bilemiyorum abi kafam karıştı :) bir de iki senedir ilk defa termostat değiştikten sonra 90 dereceyi geçti. Eskiden milim bile oynamazdı

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Arac j ise ayarlardan fan ayarini dusuk seviyeye getir. H larda varmi bilmiyorum. Birde j lerde klima tusuna basmasanda koltuk alti havalandirma dugmesini tek basina basip fani acarsan klima otomatik calisir

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
20190719_201612.jpg

Bu sekildeyken klima aktiftir

hgevez93

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi aracım j kasa. Ayarlardan düşük seviyeye getirebilir miyim bilmiyordum açıkçası. Klima ve havalandırmayı kullanmıyorum genelde. Bu bahsettiğim senaryo tamamen klimasız ve havalandırmasız olarak gerçekleşti. Nasıl fan ayarına müdahale ediyoruz? Birde böyle olunca fan yetersiz kalmasın

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Zafer hocamın anlatmaya çalıştığı konu şu şekilde, eğer klimanız devredeyse aracınızın soğutmasına destek olmak amacıyla aracınızın hareret göstergesine bakmaksızın fan hızı yüksekte çalışabilir. Klimanız kapalıyken kontrol etmenizi istemiş. Sorununuz klima kapalı olmasına rağmen devam ediyorsa takip etmekte fayda var. Sistemde bir soğutma sorunu olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Murat

Memotb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam bende de devirdaim pompası değişti ama böyle bir sorun olmadı üstünden 3-4 ay geçtikten sonra az bir km yaptım arabayı durdurdum bir ses geliyor bir baktım fan calisiyor bekledim 3 dakkaya felan anca kapandi daha sonra gece 1km yol yaptım evime geldim yine fan durmadı sabaha kendi kendine normale dondu

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam bu durumda 3 ihtimal ortaya çıkıyor, bu ihtimalleri sırasıyla gözden geçirmekte fayda var.

1) Sistemde hava kalmış olabilir,
1) Takılan devirdaim pompasında sorun olabilir,
2) Termostat arızalı olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Zafer715