Park Etmek

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Henüz sürücülüğümün bir yılı dolmadı. Araç kullanırken şu an yaşadığım en büyük sorun park sorunu, çok şükür ne şehiriçi ne şehirler arası yollarda sıkıntım yok. Vectra b kullanıcısıyım.

Aslında şöyle demeli; tampon arasına iskambil kağıdı sığacak kadar peşpeşe giden sürücülere, ani manevralarla engellere sıfır geçen sürücülere rastlıyorum. Yani usta sürücüler aracın gabarisini gayet iyi ölçüyor.

Öbür taraftan ben kaldırım mesafemi bir türlü tutturamoyorum, işin açığı çekingen kalıyorum ve genelde istediğim mesafeden daha çok mesafe bırakıyorum. Kursta kaldırım taşından gözüme çizeceğim hayali çizgi tekniğini verdiler ama ben pek uygulayamıyorum bunu.

Manevra konusunda da ancak çok yavaş dönerek yakın engelleri sıyırabiliyorum. Önerilerinizi bekliyorum.

Epsilon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Park etmekle alakalı başka bir forumda görmüş olduğum bir video var belki işinize yarar diye düşünüp paylaşıyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=199QsWyBhpo&feature=player_embedded

Ben küçükten beri arabalara çok meraklıydım. Ufakken ön tekerleri hareketli bir oyuncak arabam vardı, onunla hep paralel park çalışması yapardım. Sonra araba sahibi olunca da oturduğum sokak park açısından çok felaket bir yerdi, kimi zaman 45dk, 1 saat yer boşalsın diye beklediğimi bilirim. Hal böyle olunca da farenin kuyruğu geçtiği yerden tüm gövdesi sığarmış misali uyan uymayan her boşluğa park eder oldum.

Fakat evlenince taşındığım yerde otopark mevcut. 2,5 senede insan rahata alışıyormuş, ne zaman babamlara ziyarete gitsek eski kıvraklığımdan çok şey kaybettiğimi görüp hayıflanıyorum.

Aracın gabarisi de benzer şekilde insan alıştıkça arabanın nereden geçip nereden geçemeyeceğini ezbere biliyor. Ama gel gör ki yeni bi direksiyona oturunca ilk başta kafasında oturtup kestiremiyor.

Sözün özü videodan taktikleri alın, sonra atın kendinizi sokağa. Sizi dışardan strese sokacak durumları yaşamayacağınız sokaklarda (arkadan sık araç gelmesi gibi) bol bol park antrenmanı yapın. Dar yollara girin çıkın. Kısa zamanda alışacaksınız.

Ha bu arada aracınız da Vectra, yabana atılır cinsten değil büyüklük olarak. Ufak tefek bir aracınız olsa şimdiye eliniz kolunuz gibi olmuştu bile belki. Ama sorun değil, tecrübeniz arttıkça rahat edeceksiniz.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tecrübe ve mantıksal zeka birleşince iyi park edersin. Video teorikte güzel ancak ben bulunduğum yerde park kurallarına uyan ve yeterli mesafe bırakanını fazlaca göremiyorum. Park yeri sorunları malum. Hr yeri değerlendiriyor insanlar.

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Tampon değdi sürttü aman allah modundan çıkınca bir iki sürtmeden sonra arabanın sınırlarını öğreniyorsunuz. İlk olarak mühim olan park sırasındaki o gerilimden ve değdi mi değecek mi korkusundan kurtulmak :) Tabii sizin araç biraz büyük o nedenle bu süreç daha zor olabilir.

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İnternetim kota bitiminden yavaşlamış, videoyu bugün izleyeceğim. Aslında alışmıştım ama bir kez geri çıkarken tamponu direkte bıraktığım için özgüven resetlendi ve daha teknik öğrenmeliyim diye düşündüm :D

patriot1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınız vectra b sanırım.Bu araçta aynalar ufak ve direksiyon sert olduğu için geri manevra ve iki araç arasına girişler biraz sıkıntılı olabiliyor :) Eski aracımız vectra b idi oradan biliyorum. Arkadaşlarda bahsetmiş ; Sıkıntı bence de değdi mi değecek mi korkusu :) biraz cesaret ve pratik ile sorununuz hallolur.Park sensörüde alabilirsiniz.Gerçekten büyük kolaylık. Örnek olarak vectra b'yi çok uzun bir sürede parkederken şu anki astra h aracımı Kamyon aynaları ve park sensörü sayesinde dar yerlere en fazla bir kaç manevrada sokabiliyorum :D

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende mesafeyi kestirmeye alıştım fakat kaldırım veya duvarla araç arasındaki boşluğu hala ayarlamakta zorluk çekiyorum :D yukarıdaki videoyu çok beğendim gerçekten çok güzel bilgiler veriyor Emir Bey e teşekkürler.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Takacaksın kameralı bir park sensörü cuk diye sokacaksın aracın girdiği yere :D

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Bende Nadir Abiye katılıyorum park sensörü gerçekten özellikle kalabalık şehirlerde çok işe yarıyor kesinlikle başlangıç için güzel bir yardımcı olur. Antreman konusuna gelirsek kendine boş bir arazi bulup karton kutular ile alıştırma yapabilirsin. Birde kurslarda genelde geri vites eğitimini geri baka baka yapmaya alıştırıyorlar zaten evdede bu gelenek sürüyor ailede benden başka herkes böyle kullanıyor ama sen aynalara bakarak kendini alıştır başka türlü çok zorluk çekersin.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende tank gibi vectrayi sifira sifir yanastiriyorum ama gel gelelim.206ya alisamadim.daha.:D gecen birine tikladim hatta babam.vardi yanimda oha.oglum demisti :D
Daha vectrayi.surtmedim.bile milimlik park ediyorum park sensorsuz.falan hemde :)