Opel Astra K Cdti Triger Zincir değişimi ve GM contası (55515025)

blues-

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra j kasa K kasa insignia a ve b kasalarda Kullanılan tüm 1.6 dizel motorlarda üretimden kaynaklı hata var bu hata daha sonra birçok Avrupa ülkesinde kabul edilmiş Opel tarafından teknik bir bülten yayınlanmış sonradan parça üretilmiş araçlara ancak ülkemizde kabul etmediği gibi sorunun kullanıcı kaynaklı,bakım eksikliği ve uygun yağ kullanılmamaya bağlanmış yada yağın motorda dolaşıp gergiyi doldurana kadar bu sesin normal olduğu insanlara empoze edilmiş çoğunluğu durumu kabullenmek zorunda kalmıştır
Ancak durum hiçte anlatıldığı gibi değil teknik bülteni ve numarasını paylaşacağım contayı 9 Cu ayda yurtdışından temin etttim aracıma taktırdım yaklaşık 4 ay gibi zamandır aracımı denedim gerek uzun yolda gerekse şehir içi trafik va kısa mesafeler olmak üzere herkese rahatlıkla söyleyebilirim gergi kütüğüne eklenen conta sorunu çözüyor

Sonuç ise Opel Türkiye yada distribütör firmalar bizlerden üretim hatasını saklamak İçin elinden geleni yapmış çünkü yayınlanan bültene göre ücretsiz değişim için süre verilmiş 2021 Aralık ayına kadar bu işlem yapılmalı diyor

Ben şahsi olarak bu durumu anladıktan sonra trigerde sorun olduğunun tespitini ve değişimini yetkili serviste yaptırdım faturalandırdım avukata verdim Opel Türkiye’yi dava açtım araçlarımızda üretimden kaynaklı hata var ayıplı ürün var ortada sahip çıkan yok bu forumda konuda açtım astra j triger sorunu adında takip edebilirsiniz

Şimdi forum üyeleri olarak sizlerden ricam ben bir yola girdim bana yardımcı olmak isterseniz davada şahitlik yapacak sorundan mağdur olmuş araç sahibi arkadaşları bekliyorum araçlarda hatalı üretim olduğunu kanıtlayabilirsek emsal teşkil eder tüm kullanıcılar faydalanabilir
Verdiğiniz bilgi için çok teşekkürler Turgay Bey ben özel serviste yaptırdım emsal karar çıkarsa benide bağlar mı acaba ? Elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Bu konuda mahkeme yurtdışı bülteni görünce muhtemelen lehimize karar verecektir. Gelişmeleri merakla bekliyoruz.

blues-

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu conta anlık 2250 TL serviste kafayı yemiş bu Opel :)
Merhaba ben orjinal GM logolu poşette olan ürünü 300 tl. ye aldım parçacılarda mevcut. Motoru bu kadar söküp masraf edildikten sonra bu contanın orjinal alınması taraftarıyım. Dediğim gibi parçacılarda bu ürünün orjinali çok daha uygun.

Son düzenleme:

blues-

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu contayı Saygın Oto yedek parça yerli bir conta firmasına ürettirmiş. 59,90 TL den satıyor. Youtube da Nisa Opel Servis kanalında ayrıntıları izleyebilirsiniz.
Evet videoyu izledim ben GM in orjinal parçasını poşetli halde üzerinde hologramlı olarak 300 tl ye 2021 kasım yada aralık ayında aldım. Bu kadar masraf ettikten sonra milimetrik sapmaların bile olmaması adına orjinalinin takılmasını tercih ettim. Parçayı bostancı sanayi sitesinde Yıldırım Opelden aldım bilginize.

WhatsApp Image 2022-01-19 at 09.42.59.jpeg

garbis

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Evet videoyu izledim ben GM in orjinal parçasını poşetli halde üzerinde hologramlı olarak 300 tl ye 2021 kasım yada aralık ayında aldım. Bu kadar masraf ettikten sonra milimetrik sapmaların bile olmaması adına orjinalinin takılmasını tercih ettim. Parçayı bostancı sanayi sitesinde Yıldırım Opelden aldım bilginize.

Ekli dosyayı görüntüle 30206
haklısın eğer 300 liraysa orjinali tercih etmek gerekir. Videoda öyle bir anlatıyorlar ki sanki conta 3 bin lira.

blues-

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
haklısın eğer 300 liraysa orjinali tercih etmek gerekir. Videoda öyle bir anlatıyorlar ki sanki conta 3 bin lira.
Bu conta yetkili servislerde söylendiği gibi 2 bin 3 bin liralarda ama dediğim gibi opel parçaları satan parçacılar çok daha uyguna satıyorlar. Ben kasım yada aralık ayında 300 tl ye aldım. Şuanda olsa olsa 400 tl. dir.

Bu arada sadece contayı taktırmak isteyenler için astra J lerde bu işlemin yapılması daha kolay. Çalışma alanı daha geniş. Astra k larda triger yan kapağına ulaşmak daha zor, bilginize.

garbis

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Pazarlama taktiği işte ; çok pahalı algısı yaratıp kendi malını satıyor. Araştırmayınca da bunların tuzağına düşüyor insan. Ben de ilk izleyince parçayı çok pahalı sandım. Forum da da okuyunca bilgiyi paylaşmak istedim yardımcı olmak adına.
Arkadaşlar evet servisler pahalı ancak sanayideki bazı ustalar da servise yakın fiyatlar istemeye başladılar. İyi araştırma yapıp karar vermek lazım.

• Beğen
Tepkiler: omeroz

blues-

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu conta ziciri iten gerginin (pistona benzer) içinde yağı tutarak boşalmasını engelliyor. Kırmızı ile işaretlediğim yerdende triger zincirini yağlıyor. Normalde triger zincirini yağlaması gereken yerden yeterli yağlama yapmadığı için burada böyle bir centik açılmış.

Ukrayna forumlarında 2 ustanın bu contayı takarken uyguladığı farklı ve basit bir yöntem daha var. Ben kendi aracıma taktırırken bunu uygulattım. Pistonun ucundaki küçük delikten yağlama düzgün yapılamıyor. Ukraynadaki ustalar bu contayı takarken eski kanalı tıkayarak takıyorlar.(çok basit bir işlem). Çünkü bu conta takılınca yağın, zinciri yağlanabilmesi için yeni geniş bir kanal açılmış oluyor. Yağ basınç altında bulabildiği en rahat kanaldan çıkacağı ve zaten piston ucundaki deliğin conta olmadan dahi düzgün çalışmadığını göz önüne alarak eski deliği körleştiriyorlar. Eski delik körleştrilmese dahi yağ zaten yeni ve daha geniş olan contadaki kanaldan trigeri yağlayacaktır.

Eski değiliğin açık kalmasının dezavantajını da şöyle özetliyorlar ; motoru stop ettikten uzunca bir süre sonra eski piston ucundaki delikten çok azda olsa sızma olabilir. Bu sızma pistondaki basıncı azaltıp zincirin ilk çalıştırmadaki sesini eskisi kadar sık olmasada tekrarlatabiliyor. yönünde tespitleri var.

WhatsApp Image 2022-01-19 at 09.42.59 - Kopya.jpeg

blues-

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

blues-

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu işin mucidi diyebileceğim Ukraynalı 2 ustanın son videosu aşağıdadır. Bu araçlar hakkında conta, filtre , vb konular hakkında bilgi dolu bir video daha ancak ukraynaca bilmediğimiz için tam olarak anlayamadık. Yağın son 1 litresini aracın yağ filtre kısmından pompa ile basıyorlar. İzleyipte anlayan varsa yorumlarsa çok sevinirim. Saygılar.

Turgay.Türk

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Verdiğiniz bilgi için çok teşekkürler Turgay Bey ben özel serviste yaptırdım emsal karar çıkarsa benide bağlar mı acaba ? Elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Bu konuda mahkeme yurtdışı bülteni görünce muhtemelen lehimize karar verecektir. Gelişmeleri merakla bekliyoruz.
Davadan olumlu yada olumsuz bir sonuç çıkarsa buradaki platformdan paylaşım yapacağım karar olumlu olursa emsal teşkil edecektir nedenide bültende yayınlandığı gibi belirli şartlar ve tarih verilmiş müşteri şikayeti ile gelen araçlar garanti kapsamında ücretsiz 2021 Aralık ayına kadar 160 bin km geçmemek şartı ile müşteri şikayet ile gelirse değişim yapılır deniyor bizlere ayıplı mal satıldı ayıp gizlendi hatta bültenden vazgeçtim sonradan üretilen parça dahi Türkiye’de temin edilemedi bayi yolu ile nezamanki böyle bir parça var sorunun kaynağı bu bülten numarası ortaya çıktı forumlarda yayıldı o zaman Opel parçayı getirdi fakat ücretsiz değişim yine yapılmadı şimdi ise zaten yapmazlar yayınlanan bültene göre Aralık 2021 sondu neyse benim avukatım kardeşim zaten vekalet verdim dilekçe yazıldı başvurusu kaldı onuda halledecek inşallah