Opel Astra K Cdti Triger Zincir değişimi ve GM contası (55515025)

blues-

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba , 2016 model opel astra K cdti aracımda ilk çalıştırma aşamasında zincir sesi vardı. Yabancı forumlar dahil bir çok forumda yaptığım araştırmlarım sonucu Ukraynada bir ustanın bu sorunu giderdiğini öğrendim . Conta vb. durumlar ile uzun süre anlattıklarımı anlayacak usta aradım. Gm contasından (55515025) bahsettim ancak piyasada bir çok usta bu durumdan bir haber. Sonunda Opel Şimşek Otomotivde Adem Ustaya (Bostancı) ulaştım sağolsun ben senin işini çözerim dedi.Kendisine triger zincirini değil sadece contayı takacağımızı anlattım neyse motoru sökünce paletlerden birinin kırık olduğunu tespit ettik hal böyle olunca indirin motoru dedim =) komple triger zincir setini paletleri değiştirdik. Buradan Adem Ustaya ve Cemil Ustaya çok teşekkür ederim gerçekten çok samimi ve dürüst insanlar. Fotoğrafları yükleyeceğim. Bu aracın triger zincir sesi çözümü conta vs. hakkında epey bir bilgiye sahibim. Aklınıza takılan sorular olursa yanıtlayabilirim.

Son düzenleme:

blues-

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motorun triger yan kapağını açıp sadece GM in yeni ürettiği contasını takacak iken bu palet üzerindeki plastik parçanın kırık olduğunu görünce işler tamamen değişti

20211125_173041ad70b4f3c3500b78.jpg

blues-

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kırık olan paletin değişimi için araç motorunun inmesi ne metal metal sürttüğü için komple setin değişmesi gerektiğine karar verdik.20211125_094119.jpg
20211125_100332.jpg
20211125_172702.jpg
20211126_154718.jpg

Son düzenleme:

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Motorun triger yan kapağını açıp sadece GM in yeni ürettiği contasını takacak iken bu palet üzerindeki plastik parçanın kırık olduğunu görünce işler tamamen değişti

20211125_173041ad70b4f3c3500b78.jpg
O zaman contanın montajı için motor indirmeye gerek yok, çok meşakkatli bir işlem değil. Doğru mı anladım acaba? Bu arada detaylı bilgilendirmeniz için teşekkürler...

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
hocam astra k larda triger değişimi için motor mu indiriliyor?
ilk defa duydum şoktayım

Turgay.Türk

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Astra j kasa K kasa insignia a ve b kasalarda Kullanılan tüm 1.6 dizel motorlarda üretimden kaynaklı hata var bu hata daha sonra birçok Avrupa ülkesinde kabul edilmiş Opel tarafından teknik bir bülten yayınlanmış sonradan parça üretilmiş araçlara ancak ülkemizde kabul etmediği gibi sorunun kullanıcı kaynaklı,bakım eksikliği ve uygun yağ kullanılmamaya bağlanmış yada yağın motorda dolaşıp gergiyi doldurana kadar bu sesin normal olduğu insanlara empoze edilmiş çoğunluğu durumu kabullenmek zorunda kalmıştır
Ancak durum hiçte anlatıldığı gibi değil teknik bülteni ve numarasını paylaşacağım contayı 9 Cu ayda yurtdışından temin etttim aracıma taktırdım yaklaşık 4 ay gibi zamandır aracımı denedim gerek uzun yolda gerekse şehir içi trafik va kısa mesafeler olmak üzere herkese rahatlıkla söyleyebilirim gergi kütüğüne eklenen conta sorunu çözüyor

Sonuç ise Opel Türkiye yada distribütör firmalar bizlerden üretim hatasını saklamak İçin elinden geleni yapmış çünkü yayınlanan bültene göre ücretsiz değişim için süre verilmiş 2021 Aralık ayına kadar bu işlem yapılmalı diyor

Ben şahsi olarak bu durumu anladıktan sonra trigerde sorun olduğunun tespitini ve değişimini yetkili serviste yaptırdım faturalandırdım avukata verdim Opel Türkiye’yi dava açtım araçlarımızda üretimden kaynaklı hata var ayıplı ürün var ortada sahip çıkan yok bu forumda konuda açtım astra j triger sorunu adında takip edebilirsiniz

Şimdi forum üyeleri olarak sizlerden ricam ben bir yola girdim bana yardımcı olmak isterseniz davada şahitlik yapacak sorundan mağdur olmuş araç sahibi arkadaşları bekliyorum araçlarda hatalı üretim olduğunu kanıtlayabilirsek emsal teşkil eder tüm kullanıcılar faydalanabilir

• Beğen
Tepkiler: Cemil ve Guven

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Bu conta anlık 2250 TL serviste kafayı yemiş bu Opel :)

garbis

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bu contayı Saygın Oto yedek parça yerli bir conta firmasına ürettirmiş. 59,90 TL den satıyor. Youtube da Nisa Opel Servis kanalında ayrıntıları izleyebilirsiniz.

blues-

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O zaman contanın montajı için motor indirmeye gerek yok, çok meşakkatli bir işlem değil. Doğru mı anladım acaba? Bu arada detaylı bilgilendirmeniz için teşekkürler...
Merhaba ,

Evet araç kilometreniz düşük ve sadece aracın ilk çalışması sırasında ses varsa motor inmeden değişim yapılıyor. Buda yaklaşık 3 4 saatlik bir işlem. Motor araç üzerindeyken triger yan kapak açılıp zincirin altındaki paletlere dikkatlice bakılması gerekli eğer paletlerin üzerindeki bu plastik tampon parça kırıksa komple motorun inmesi gerekli.

blues-

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam astra k larda triger değişimi için motor mu indiriliyor?
ilk defa duydum şoktayım
Merhaba ,

1.6 cdti ların hepsinde maalesef bu şekilde. Bu motoru kullanan mokka, astra J , astra K , insignia A, B hepsi aynı şekilde.