LPG de giderken benzin ibresinin düşmesi ?

emrekeklik01

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba Opel astra 1.4 T 2011 model aracım var.aracımda lpg mevcut AKL marka benim problemim aracım lpg de seyir halinde iken sürekli benzin ibresinin düşmesi benzin almaktan yoruldum örnek verecek olursak 1700 km yaptığım en son seyahatimde 150 TL benzin aldık güncel fiyatlardan lpg ustalarına gösterdiğim de cihaza bağlayıp sistem de herhangi bir problem olmadığını belirttiler kimse bulamıyor bu problemi fikir de yürütemiyorlar yaşayanlar ve bilgisi olanlar benimle paylaşabilir mi ? Ayrıca aracımda karbon kanister(benzin dönüş valfi ) arızalı bununla bir alakası var mıdır ?

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
aynı şeyi ben de yaşıyorum aracımda.
manasız şekilde lpg de giderken benzin tükeniyor.
bazı lpg beyinlerinde, belli bir devirden sonra benzine geçme ayarı diye bişey duymuştum. örneğin rampa çıkarken 4bin devirden sonra benzine geçiyor motor zarar görmesin diye.
acaba bu yüzden tükeniyor olabilir mi benzin?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Bu konunun üç sebebi var.

1) Araçlarımız elektronik donanımlar ile yakıt seviyesini takip etmektedir. Bu sebeple hareket halindeyken araç LPG ile gittiğini bilmediğinden dolayı benzin seviyesi göstergesini düşürmekte, ilk alınan benzin ile birlikte bu seviye otomatik olarak güncel duruma gelmektedir.

2) Piyasada kullanılan bazı LPG sistemleri belirli bir devir (örneğin 4000) sonrasında subapların zarar görmesini engellemek için otomatik olarak benzine geçmekte, bu sebeple benzin tüketimi olmaktadır.

3) Sıralı sistemler mantık olarak ilk ateşlemeyi benzin ile yapmakta, belirli bir motor sıcaklığına gelene kadar benzin kullanılmaktadır. Durum böyle olunca özellikle gün içinde çok fazla stop edilip çalıştırılan araçlarda benzin tüketimi de olmaktadır. Özellikle kış aylarında kısa mesafe araç kullanıyorsanız LPG sisteminden çok fazla tasarruf edemeyebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: yoldangeçenbiri

emrekeklik01

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Bu konunun üç sebebi var.

1) Araçlarımız elektronik donanımlar ile yakıt seviyesini takip etmektedir. Bu sebeple hareket halindeyken araç LPG ile gittiğini bilmediğinden dolayı benzin seviyesi göstergesini düşürmekte, ilk alınan benzin ile birlikte bu seviye otomatik olarak güncel duruma gelmektedir.

2) Piyasada kullanılan bazı LPG sistemleri belirli bir devir (örneğin 4000) sonrasında subapların zarar görmesini engellemek için otomatik olarak benzine geçmekte, bu sebeple benzin tüketimi olmaktadır.

3) Sıralı sistemler mantık olarak ilk ateşlemeyi benzin ile yapmakta, belirli bir motor sıcaklığına gelene kadar benzin kullanılmaktadır. Durum böyle olunca özellikle gün içinde çok fazla stop edilip çalıştırılan araçlarda benzin tüketimi de olmaktadır. Özellikle kış aylarında kısa mesafe araç kullanıyorsanız LPG sisteminden çok fazla tasarruf edemeyebilirsiniz.
Çok devirli kullanırım arabayı ben devir ile alakalı birşey olduğunu düşünmüyorum.uzun yol yaptım 1700 km 150 TL benzin harcadım.1. Öncül bana mantıklı geliyor belirttiğiniz.

mtiryaki

Teknik Destek Ekibi
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Bence benzinin miktarını depo içerisinde ki yakıtı boşaltıp, çekip baksanız sonra ibre ile mukayese etseniz daha sağlıklı olur gibi.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Evet Hasip üstadın da dediği LPG ile kullanırken araç benzine göre ortalama verir ve benzin ibresi yol aldıkça düşer yani LPG giderseniz ama araç kendini benzinde gidiyor sanır bu ibre ara ara kendini düzeltir 1700 km yolu stop ettiniz mi hiç yoksa bu yol haftalık yada aylık olarak yapılan yolmu tek marşta 1700 gidildi ise örnek bilemedim 3 4 defa aracı stop etmişsiniz dır 1 litre benzin yakmaz motor sıcak bile olsa her defasında benzin ile çalışır araç

• Beğen
Tepkiler: Hasip

emrekeklik01

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Aracımda karbon kanister valfi ( benzin buhar valfi )arızalıydı uzun araştırmalarım sonucunda candan mühendislik vs. bazı online tamircilerden edindiğim topladığım bilgiler ışığında bu parçanın araçlarda zengin karışıma neden olduğu basit ama önemsenecek bir parça olduğu idi 180-200 TL fiyat aralığında değişiyor bu parça Bosch marka aldım değiştirdim 500 km oldu gr benzin eksiltmedi arabam.3-5 gün sonra uzun bir yolculuğa çıkacam yine deneyimlerimi sizinle paylaşırım.eskiden 500 KM gibi bir mesafeye benim araç 5-6 lt benzin harcardı.

• Beğen
Tepkiler: isyew

isyew

Kayıtlı Kullanıcı
63-Şanlıurfa
Siteyi ziyaret et
Aracımda karbon kanister valfi ( benzin buhar valfi )arızalıydı uzun araştırmalarım sonucunda candan mühendislik vs. bazı online tamircilerden edindiğim topladığım bilgiler ışığında bu parçanın araçlarda zengin karışıma neden olduğu basit ama önemsenecek bir parça olduğu idi 180-200 TL fiyat aralığında değişiyor bu parça Bosch marka aldım değiştirdim 500 km oldu gr benzin eksiltmedi arabam.3-5 gün sonra uzun bir yolculuğa çıkacam yine deneyimlerimi sizinle paylaşırım.eskiden 500 KM gibi bir mesafeye benim araç 5-6 lt benzin harcardı.
Deneyimleriz nasıl oldu hocam.. Yada benim de LPG de giderken göstergede ki kilometre sürekli düşüyor.. Bu benzin harcadığını mi gösterir yoksa lpg mi.. Net bir açıklama yaparsanız sevinirim

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
opelde ilk defa duydum bu tür bir sorun. corolla yeni kasa lpg de gitse bile benzinle gitmiş gibi seviyeyi düşürüyordu. bu durumu düzeltmek için yapılan bir kit alıp takanlar benzin seviyesini sabit tutup lpg ile yol alabilmişti.