Kış ve yaz yakıt ne kadar fark eder?

muceta

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar astra 1.4 t otomatik aracımla iki gün önce uzun yola çıktım. Şehirler arasında 27 lt lpg ile 316 km yaptım. Klima kapalıydı ve hava sıcaklığı 22 derece ve açıktı. Dönmeden önce orada daha önce afr ayarı yaptırmış olduğum yere götürdüm aracı. Yol haritası bozulmamıştı sadece birkaç şeyi değiştirdi. lpg ye geçişle ilgili birkaç işlem yaptığını söyledi. Bir gün sonra dönüşte ise hava tamamen yağmurluydu ve 14 dereceydi. Bu sefer 30 lt ile 274 km yapabildim. Ara ara kaloriferi cama yansıtıp buğusunu açtım sadece. Yağmurlu ve diğer hava arasında bu kadar yakıt farkı olur mu? lpg yol haritasıyla oynanmadı ama ufak tefek ayarlardaki değişiklikle gaz ayarı bozuldumu diye düşünüyorum.

burakabali67

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Öncelikle güzergah çok önemli. Siz sadece km olarak düşünüyorsunuz fakat örnek vermek gerekirse ben konya - istanbul 4.2 yakıyorken, aynı hız ve koşullarda geri dönüşte 4.6 yakıyorum.
ikincisi de; hava koşulları da çok önemli. Bisiklet sürdüğünüz zamanları hatırlayın, yağmurlu havalarda pedalların üstünde ayağa kalkardık hızlanmak için. Kaldı ki işin bi de artan rüzgar hızı vs de var. En az %10’luk bir fark olur

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
giderken eğim aşağı dönerken eğim yukarı gelmiş olabillir misin?

• Beğen
Tepkiler: smihci

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Kışın benzinde 1litre fark eder

• Beğen
Tepkiler: muceta ve omeroz

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bir öncekine göre hemen hemen 30 Lt de 351 km yol yapmanız gerekiyormuş..Yani arada 35 km lik bir eksik var ama bu dönüş yolundaki yokuş trafik ve ışık olaylarına bağlı olabilir...

• Beğen
Tepkiler: muceta

muceta

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Kullanıma, trafiğin durumuna göre aşağı yukarı 100km'de 1 lt gibi bir fark olur.

• Beğen
Tepkiler: muceta

muceta

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kullanıma, trafiğin durumuna göre aşağı yukarı 100km'de 1 lt gibi bir fark olur.
100 km de 1 lt falan oynar diyorsunuz evet. Ama ben birisinde 27 lt ile 316 yapmışken dönüşte 3 litre fazla 30 lt ile daha az km 274 yaptım. Biraz dengesizlik var gibime geldi. Umarım ayarlarım bozulmamıştır artık

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yol ve kullanım şartları aynıysa bu kadar çok fark etmez.

• Beğen
Tepkiler: Cemil ve muceta