Kil uygulaması nedir, nasıl yapılır?

bugraGT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kil kelimesinin ingilizce karşılığı ile başlayalım "clay bar" , yurtdışı siparişlerimizde kil ürünün bu kelime ile arayacağız.

Kil ne işe yarar?

Suyla yıkama ile çıkmayan yüzeye yapışmış kir ve kalıntıları temizlemeye yarar
örnek olarak reçine ,balata tozu ,zift , böcek kalıntıları,bazı boya tozları vb.

Görüntü olarak oyun hamurunu andırır ama daha sağlam bir yapıya sahiptir inatçı kalıntıları gidermenin en güvenli yoludur.

*Kil uygularken dikkat edilecek noktalardan biri kili yere düşürmemek, yerden gözümüzle göremeyecegimiz partiküller kil üzerine yapışır ve kil kaportaya temas ettiğinde çizmeye başlar.

Kil nasıl kullanılır?

Bir aracın tamamı için 25gr lık kil yeterli olacaktır. Kili ezerek bir disk haline getirin daha sonra kaporta üzerinde dairesel hareketlerle gezdirin kilin dağılmaması için bir takım solüsyonlar vardır bunlardan en bilineni Quick detailer dir, QD kullanımı tamamen opsiyoneldir sabunlı ılık suyu sprey yardımıyla çalıştıgınız bölgeye sürebilirsiniz.Kilin kaporta üzerinde dagılmadan rahat hareket edebilmesi için sıvı şarttır.

Kil kullanmak zorundamıyım?

Kil kullanmak polisaj işleminden önce tavsiye edilen bir uygulamadır aracınız kil ihtiyacı olup olmadıgını anlamak için kaportaya avuç içinizi sürtüp pürüz testi yapabilirsiniz kil uygulamasından sonra kaporta bir bebegin cildi gibi pürüzsüz olacaktır.

*yeni alınmıs sıfır bir araçta, kapalı garajda duran sürekli wax ile koruma altında olan araçlar gereken bir uygulama değildir.

*sanayi şehirleri, demiryoluna yakın yerlerde kaporta ağır saldırılara mağruz kalmıstır kil uygulaması gereklidir.

_2-Clay%20Bar%20Process.jpg

_4-Clay%20Bar%20After.jpg

kilin kaporta üzerinde neler yaptıgını şekilde görelim

Son düzenleme:

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hata bende.:eek:
Bunun gibi önemli bir uygulama için mutlaka konu açılmıştır dalgınlığıma geldi.:eek::eek:

Ben kendim Meguiars 50 gr'lık kilini aldım 25gr kullandım.3 yılda ilk kez uyguladım
ama yeterli oldu yanında 1 şişe meguiars quik detailer aldım. İzmir'de oturan arkadaşlar Meguiars ürünlerini 3. sanayi şengün boyadan edine bilir.Kille beraber m66 boya koruyucu wax'ta aldım beraber uyguladım sonuç mükemmel.
Babamın çalıştığı fabrikanın yanında boya fabrikası var ve geceleri boya salıyorlar.Toz gibi boya vardı hepsini aldı.

Bir de abi kilden sonra mutlaka wax-koruyucu birşeyler uygulamak gerikiyor mu ? Kili aldığım yerde uygulamalısın çünkü boyadaki wax'ı da kil alıyor diyordu. ;)

Son düzenleme:

tuberdbk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hata bende.:eek:
Bunun gibi önemli bir uygulama için mutlaka konu açılmıştır dalgınlığıma geldi.:eek::eek:

Ben kendim Meguiars 50 gr'lık kilini aldım 25gr kullandım.3 yılda ilk kez uyguladım
ama yeterli oldu yanında 1 şişe meguiars quik detailer aldım. İzmir'de oturan arkadaşlar Meguiars ürünlerini 3. sanayi şengün boyadan edine bilir.Kille beraber m66 boya koruyucu wax'ta aldım beraber uyguladım sonuç mükemmel.
Babamın çalıştığı fabrikanın yanında boya fabrikası var ve geceleri boya salıyorlar.Toz gibi boya vardı hepsini aldı.

Bir de abi kilden sonra mutlaka wax-koruyucu birşeyler uygulamak gerikiyor mu ? Kili aldığım yerde uygulamalısın çünkü boyadaki wax'ı da kil alıyor diyordu. ;)

kill boya temizleme konusunda ilk uygulanması gereken üründür.
kill size pürüzsüz bir yüzey sağlıyacaktır. kill işleminden sonra polisaj gelir.
polisaj işleminden sonra glaze ürünü uygulanır. ardından bu uygulamayı korumak ıcın, wax atılır.. fakat yapılan testlerde BH glaze ürününü kulalndıktan sonra NXT atılırsa NXT nin BH'ü söktüğü boşa uğraşıldığı söyleniyor fakat ne derece doğru kimse bilmiyor :)

blucerchiati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdi anlamadığım nokta şudur, bu kil böyle oyun hamuru gibi bir şey mi? onu ezince tüm yüzeye aynı şekilde mi gezdirecem yoksa elimde hamur gibi böyle karıp tekrar mı yassılaştırıcam? bir de bu resimdeki sıvı şeyi arabaya mı dökeceğim? tam anlayamadım :confused: yapmaya epey bir niyetliyim almak istiyorum bunları, yanlış bir şey yapmiyim diyorum:D

yasin90

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdi anlamadığım nokta şudur, bu kil böyle oyun hamuru gibi bir şey mi? onu ezince tüm yüzeye aynı şekilde mi gezdirecem yoksa elimde hamur gibi böyle karıp tekrar mı yassılaştırıcam? bir de bu resimdeki sıvı şeyi arabaya mı dökeceğim? tam anlayamadım :confused: yapmaya epey bir niyetliyim almak istiyorum bunları, yanlış bir şey yapmiyim diyorum:D

elimden geldiğince anlatmaya calısayım size;

Bu kil oyun hamuru gibidir, prof biri 40-50 gr arası kille tüm arabayı cıkarır.Kil için kaydırıcı kullanmanız lazım mesela fıs fıs şişenin içine az bir sampuan koyup üstünü suyla doldurupta kil kaydırma görevini yerine getirir.Kaydırıcı suyumuz ve kilimiz hazır simdi geldi isleme:)

Diyelim ki kaputtan basladık; kaputun bir kısmına kaydırıcı fıslatıp kili o fıslattığımz yerin üzerinde gezdiriyoruz, sonra diğer yerlerede aynı sekilde sürekli su fıslatıp işlemi yapıyoruz.

şampuanlı su hazırlamamızın amacı kil'i rahat kaydırmak, yüzeye fsu fıslatıp o bölgeye kille temizle, suyu kaygan ortam yaratacak kadar fıslatabilirsnz

saygılar

blucerchiati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
elimden geldiğince anlatmaya calısayım size;

Bu kil oyun hamuru gibidir, prof biri 40-50 gr arası kille tüm arabayı cıkarır.Kil için kaydırıcı kullanmanız lazım mesela fıs fıs şişenin içine az bir sampuan koyup üstünü suyla doldurupta kil kaydırma görevini yerine getirir.Kaydırıcı suyumuz ve kilimiz hazır simdi geldi isleme:)

Diyelim ki kaputtan basladık; kaputun bir kısmına kaydırıcı fıslatıp kili o fıslattığımz yerin üzerinde gezdiriyoruz, sonra diğer yerlerede aynı sekilde sürekli su fıslatıp işlemi yapıyoruz.

şampuanlı su hazırlamamızın amacı kil'i rahat kaydırmak, yüzeye fsu fıslatıp o bölgeye kille temizle, suyu kaygan ortam yaratacak kadar fıslatabilirsnz

saygılar

bu kısmını çok iyi anladım teşekkür ederim:) bu kil in yüzeyinde kir birikmiyor mu? biriktikçe böyle kil i karmak gerekir mi peki? :confused:

muebbet

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Gördüğüm kadarı ile kili büküp yoğurduğmzda temiz yüzey meydana geliyor bende 50gr aldım geldiğinde uygulayacağım.