immobilizer mı? Alarm mi?

arvisi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
Bir sıkıntı yaşamadıysam da beni hep rahatsız ediyor; dağda ovada kalır mıyım diye? Sorunum şu;

Aracım 1995 Model Opel Omega 2.5 TD, bu aracı ilk kez kullanıyorum ve benim için çok bilinmeyen yönleri var. Araç Türkiye'de kiler gibi full değil 1998'de Almanya'dan gelmiş.

Aracımın kapıları kumanda ile açılmaz ise motoru çalıştıramıyorum. ya kapıları kumanda ile açmam lazım ya da anahtarın yanında ki küçük düğmeye basmam lazım ki aracı çalıştırabileyim. araçta alarm tuşu var ve kapıları kumanda ile açmazsam arabayı çalıştırmak istediğimde üzerinde ki kırmızı ışık 1-2 kere yanıp sönüyor, bunun dışında da alarmin başka bir faaliyeti de yok.

Aracın çalışmaması ise ya hiç "tık" yok ya da marj motoru devreye giriyor ama motora sanırım yakıt gitmiyor.

Sorun ise yedek anahtarım yok, yedek anahtar yaptırmak istiyorum immobilizeri kopyalarız ama kumandayı kopyalayamayız diyorlar. Bu da benim işime gelmiyor çünkü dediğim gibi kumandadan açmazsam kapıları araç çalışmıyor.

Kumanda diye bahsettiğim şey ise aracın içinde orta aynanın üstünde bir optik alıcı var, anahtarın üzerinde de aynen tv kumandası gibi bir göz var ve bunlar birbirini görünce düğmeye basıyorum kapılar açılıyor.

Bu konuda bilgisi olan var mı? yardımcı olabilir misiniz?

arvisi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu konuda bilgi sahibi kimse yok mu? Bu durumu alarm mi tetikliyor diye alarmin kablolarını çıkarsam bir sorun olur mu? veya başka bir yöntemle, kapıların kumandasız açıldığı zaman aracın çalışmasını önleyen mekanizmayı iptal edebilir miyiz?

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Şöyle özetliyim. İmmobilizer ile kapı kilitlerinin bir ilişkisi vs. yoktur. Anahtar da bir çip, kontakta ise okuyucu var. Kapı açık, kapalı var yok, fark etmez marş çalışır doğru anahtar ile. Sizin Alarm bir şekilde, ateşlemeyi yada benzin pompasını vs. susturuyor olabilir.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com