ÇÖZÜLDÜ Hararet Düşmesi

Şenol61

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arıza kodunu bir yerde okutup bize bildirin çözelim
Aracı bilgisayara taktırdım.p2279-5b ve p2075-61 arıza kodlarını verdi. Termostat da sorun olsaydı onu da arıza kodunu verirmiydi?

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
İyileştirilmiş termostattan kastınız nedir? Yakın arkadaşımda aynı araçtan var o yüzden soruyorum.

Kompresörün gazı kaçarsa mutlaka vakumlatıp öyle bastırın nemden pistonları paslanıyor zamanla.
Ustam bana abonesi olduğum nisa oto'nun bu videosunu attı.
İyileştirilmiş termostat denilen parçada anladığım kadarıyla sensör yok. Soket boşta kalıyor. Soğutma suyu genleşme tankında olduğu gibi sanırım bir dönem sensörlü iken bizim araçlarda sensörsüz tip takılı.
Hangi yıllar arasında hangi modellerde var bilmiyorum ama video yorumlarında usta yeni araçlarda fabrika çıkışı bu termostattan olduğunu ve soketin boşta olduğunu söylüyor. Hakkımızda hayırlısı. İnşallah sorunsuz, problemi çözülmüş bir şekilde aracı teslim alırız.

• Beğen
Tepkiler: cagatay16

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Bende 2007 vectra aldım. Otobanda hararet 70 80 lere düşüyor. Şehir içinde 90 normalmi
Düşmemeli, ısındıktan sonra 90c'de çakılı kalması gerekiyor.

Aracı bilgisayara taktırdım.p2279-5b ve p2075-61 arıza kodlarını verdi. Termostat da sorun olsaydı onu da arıza kodunu verirmiydi?
Benim kullandığım araçta termostata bağlı herhangi bir arıza kodu oluşmadı. Muhtemelen vermez.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Ustam bana abonesi olduğum nisa oto'nun bu videosunu attı.
İyileştirilmiş termostat denilen parçada anladığım kadarıyla sensör yok. Soket boşta kalıyor. Soğutma suyu genleşme tankında olduğu gibi sanırım bir dönem sensörlü iken bizim araçlarda sensörsüz tip takılı.
Hangi yıllar arasında hangi modellerde var bilmiyorum ama video yorumlarında usta yeni araçlarda fabrika çıkışı bu termostattan olduğunu ve soketin boşta olduğunu söylüyor. Hakkımızda hayırlısı. İnşallah sorunsuz, problemi çözülmüş bir şekilde aracı teslim alırız.
Bildiğim kadarıyla sensörlüler değişken açıyordu bu eski tip termostatlara benziyor sanırım. Sizin düzelme oldu mu? Boşta kalan soketi mutlaka su girmeyecek şekilde yalıtın soket içleri çabuk korozyon oluyor ve eskiye dönemezsiniz

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Bildiğim kadarıyla sensörlüler değişken açıyordu bu eski tip termostatlara benziyor sanırım. Sizin düzelme oldu mu? Boşta kalan soketi mutlaka su girmeyecek şekilde yalıtın soket içleri çabuk korozyon oluyor ve eskiye dönemezsiniz
Vallahi soketi ne yaptılar bilmiyorum. Bir dahaki gidişimde bir sorarım. Ya da bir bakarım, görebilirsem kontrol ederim. Dün teslim aldım aracı, gm termostat+gövde+işçilik 1350Tl ödedim. Sanki önceki haline göre 3-5c daha sıcak çalışıyor gibi. Yokuş aşağı bir yolda denemeden tamam oldu diyemiyorum.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Az önce termostatı deneme fırsatı buldum.

Obd2 cihazı ile car scanner uygulamasını kullanıyorum. Ecu verilerini kaydediyor. Hararet verilerini takip ettiğimde, rampa çıkışında performanslı (rampaya 60km/h ile girip rampa sonunda 120km/h'ye ulaştım) kullanım sonunda bile 96c'yi geçmedi. Düzlükte hızımı düşürünce tekrar 90c'ye düştü. Rampa aşağı 80km hızla aracı gaza frene dokunmadan bıraktım, rampa bitiminde hız 130'a çıktığında hararet göstergesi 88'e, ecu verilerine göre ise 89'dan 79'a düştü. Durduğumda da denedim, 95c'de fan açtı.90c'ye kadar soğutup kapandı.

Termostatı boşuna değiştirdiğimi görmüş oldum. Sağlık olsun. Usta inceleyip test etmiş ve araçta herhangi bir sorun, arıza kaydı olmadığını söylemişti.

Muhtemelen motul antifirizin azizliğine uğradık😊

Motul auto cool (inugel) optimal'in çok sıcak çalışan, benzinli ve özellikle lpg'li motorlar için çok faydalı, zar zor ısınan dizel motorlar içinse çok ta gerekli olmadığını biraz masraflı da olsa anlamış oldum😊

• Beğen
Tepkiler: Hasip ve cagatay16

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Ben bunu söyledim birine ama hatırlamıyorum forumda sanırım sendin üstad olur çıkacağı varmış o paranın şuan benim araç 75 dereceye kadar iniyor ısı 😃 halbuki 110 çalışan motor sebebi ise dış hava sıcak motor yükü artıyor motoru sürekli soğutuyor normal opelin kendi motorları hem elektrikli termostat hem mekanik çalışır o motul zaten sadece opele üretim yaptı o antifirii aşırı iyi soğutma yaptırıyor motora

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Az önce termostatı deneme fırsatı buldum.

Obd2 cihazı ile car scanner uygulamasını kullanıyorum. Ecu verilerini kaydediyor. Hararet verilerini takip ettiğimde, rampa çıkışında performanslı (rampaya 60km/h ile girip rampa sonunda 120km/h'ye ulaştım) kullanım sonunda bile 96c'yi geçmedi. Düzlükte hızımı düşürünce tekrar 90c'ye düştü. Rampa aşağı 80km hızla aracı gaza frene dokunmadan bıraktım, rampa bitiminde hız 130'a çıktığında hararet göstergesi 88'e, ecu verilerine göre ise 89'dan 79'a düştü. Durduğumda da denedim, 95c'de fan açtı.90c'ye kadar soğutup kapandı.

Termostatı boşuna değiştirdiğimi görmüş oldum. Sağlık olsun. Usta inceleyip test etmiş ve araçta herhangi bir sorun, arıza kaydı olmadığını söylemişti.

Muhtemelen motul antifirizin azizliğine uğradık😊

Motul auto cool (inugel) optimal'in çok sıcak çalışan, benzinli ve özellikle lpg'li motorlar için çok faydalı, zar zor ısınan dizel motorlar içinse çok ta gerekli olmadığını biraz masraflı da olsa anlamış oldum😊
Aklınızda kalmamış oldu en azından. ben dik 1 km rampada 1 viteste 98 dereceye kadar çıkarabildim en yüksek gördüğüm derece bu 6.viteste çıkarsam aydı rampayı 88-90la çıkıyorum. Soketi aman ihmal etmeyin.

• Beğen
Tepkiler: omeroz

CHTZDN

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Termostati değiştir hararet yükseliyorsa termostatin içini boşalttır bu yaza özel bı uygulama asla hararet yapmaz şu dolaşımını tamamen açtığı için kışında normal oynanmamış termostat