Halojen ampuller hakkinda tavsiye ve yardim

lt818

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar tekrar merhaba,

Forumda okudugum arkadaslarin tavsiyeleri isiginda mercekli farlara sahip araclarimiz disinda xenon kitleri kullanmamiz cok saglikli gorunmuyor.ancak sunu da soylemeliyimki cevrede gordugum xenon uygulanmis astralarda gercekten cok tatli bi goruntu olusmus.
Bu kitlerin mercekli ve orjinal xenonlu araclar disinda kullanilmamasi tavsiye edilmesine ragmen servislerde garantili bi sekilde takiliyo olmasida kafami karistiran diger bi durum.neyse zaten artik tuvturk muayenelerinde orjinal olmayan yani mercekli ve faryikama opsiyonu olmayan araclar disinda kabul edilmiyor.
Xenon kitler kadar olmasada buna yaklasmis halojen ampuller mevcut.beyaz aracimda rengiyle ve beyaz t20 gunduz farlariylada uyumlu bi far ampul seti arastryorum.benim aklimda olan philips bluevision,ancak diamondvision larinda cok iyi oldugundan bahsediliyor.benim elde etmek istedigim maviye donuk beyaz isik yani beyaz aracimla bi ambiyans olusturmasi.osram ve narva hakkinda da iyi yorumlar mevcut.
Diger bi sorumda bu tip ampuller kullanildgnda aracin elektrik sisteminde tahribat yanma veya diger kotu bi durum olusmasi soz konusumu? Bi arkadasn yorumunda boyle bi durum oldugu ve yuklu masraf actigindan bahsettgini gordum.
Tavsiye ve yorumlarinizi bekliyorum arkadaslar

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Halojen ampuller hakkinda tavsiye ve yardim

Merhabalar
Şahsen daha önceki aracımda orjinal olmayan xenon kullandığım hatta binbir çeşit ampul kullandığım için
sonradan takılan merceksiz xenon'a ben karşıyım.
Ampullere gelinecek olursa forumda okuduğunuz elektrik sisteminde yanma xenondan kaynaklı bir tahribattı yanılmıyorsam sizin sizin almak istediğiniz ampuller halojen ampul ve aynı tür olduğu için elektrik tahribatında problem yaratacağını sanmam.

Bahsettiğiniz ampullerden en kalitelisi ve sizin istediğinize uygun olanı Philips Diamondvision ama fiyatları biraz pahalıdır diğerlerine oranla. Yanlız yağmur, çamur vs. de uzun yolda görüş mesafesi kısalıyor.
Osram nightbreaker kullanmıştım ama sarı olanını uzun ampuller için orjinal narvalara oranla %40 aydınlatma artmıştı.

Yani görünüm olarak istediğiniz Philips Diamond Vision 5000k olanı. Ama tekrar edeyim yağmur, çamur vs de görüş mesafesi sarı ampullere oranla %50 düşüyor.
Philips Diamond Vision 5000k örnek videosu ekliyorum bir tane.

Philips Diamond Vision 5000K H7 55W on Volvo C30 T5 R-Design

H4 5000K 60/55W Diamond Vision (DealExtreme).wmv

onder12

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sn. lt818 gibi düşünüyorum bende. bi zararı olmadan, görüşte sıkıntı yaratmadan beyaz ampullerden kullanmış ve tavsiye edilebilecek olan bir ampul varsa ve bunu bzimle paylaşan olursa çok mutlu olurum :)

lt818

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

HaKaN link' Alıntı:
Merhabalar
Şahsen daha önceki aracımda orjinal olmayan xenon kullandığım hatta binbir çeşit ampul kullandığım için
sonradan takılan merceksiz xenon'a ben karşıyım.
Ampullere gelinecek olursa forumda okuduğunuz elektrik sisteminde yanma xenondan kaynaklı bir tahribattı yanılmıyorsam sizin sizin almak istediğiniz ampuller halojen ampul ve aynı tür olduğu için elektrik tahribatında problem yaratacağını sanmam.

Bahsettiğiniz ampullerden en kalitelisi ve sizin istediğinize uygun olanı Philips Diamondvision ama fiyatları biraz pahalıdır diğerlerine oranla. Yanlız yağmur, çamur vs. de uzun yolda görüş mesafesi kısalıyor.
Osram nightbreaker kullanmıştım ama sarı olanını uzun ampuller için orjinal narvalara oranla %40 aydınlatma artmıştı.

Yani görünüm olarak istediğiniz Philips Diamond Vision 5000k olanı. Ama tekrar edeyim yağmur, çamur vs de görüş mesafesi sarı ampullere oranla %50 düşüyor.
Philips Diamond Vision 5000k örnek videosu ekliyorum bir tane.

Philips Diamond Vision 5000K H7 55W on Volvo C30 T5 R-Design

H4 5000K 60/55W Diamond Vision (DealExtreme).wmv

Sn. Hakan hocama cok tesekkurler,su durumda diamond vision uygun gozukuyor,fiyatida sanirim 60 70 tl civarinda olmali.ancak bi msjda bluevision maviye daha yakin die bi yorum vardi.aydinlatma mesafesinin dusmesi hususunda ki hatirlatma icin ayrica tesekkurler.tekirdaga yakin sayilabilecek canakkalede yani buralarda yollar genelde aydinlik ve kucuk biyer oldugu icin aydinlatma konusunda sikinti yasamam insaallah diye dusunuyorum.bu arada konu ile alakasiz ama yapmis oldugunuz polisaj ve hare giderme calismasi gercekten cok iyi olmus,10 numara yani:) paylasimi gordukten sora meguiars polisaj makinasi veya esdeger hesapli dual orbital polisaj makinesi bakmaya basladim.

Son bisey kafama takilan;aracin uzerindeki ampullerin kelvin leri ile bu philips diamond veya blue vision ampullerin kelvinleri(5000k) uyumsuzluk dolayisi ile ariza lambasi veya diger bi sorun olustururmu arac uzerindeki ampullerin teknik verilerini bilmedigim icin boyle bi soruda takildi aklima

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Rica ederim
֜stteki videoda da görüldüğü gibi diamond vision ampul üzerinde daha çok mavi boya var ve bluevision'a göre daha
mavi yanar. Kelvin sayısı arttıkça mavilik artar.

blue vision               ; günışığı rengi verir(beyaz-sarımsı).(4000K)
diamond vision ise     ; mavimsi ışık verir.(5000K)

philips diamondvision görümün amaçlı tasarlanmış ampullerdir, dediğim gibi yağmur ve çamurda daha az aydınlatır ve ömrü daha kısadır.
Farlarım güzel görünsün ama görüntü kalitesi daha iyi olsun diyorsanız philips bluevisionu seçin; aydınlatma başarısı diamond visiona göre daha verimli ama beyaz renge daha yakın.

Astra J Kısa ve uzun far kodları bu şekilde buna göre almanız gerekir; halojen ampul olduğu için arıza yakacağını zannetmiyorum
Tabi sonradan farklı ampul takan arkadaşımız var ise arıza lambası konusuna netlik kazandırır.

Astra J kısa far far ampul: H7 55W (477)
Astra J uzun far far ampul: H7 55W (477)

Soldaki Far Diamond Vision
autoclubturkeycomspike6pa.jpg

Bu da BlueVision
88cd657fdb89d807-main.jpg

kimikimi1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben geçen hafta H7 OSRAM Night Breaker Plus aldım. bi akşam kısa farları değiştirmeyi denedim fakat aracın üzerindeki ampulu çıkartamadım. çok uğraşmadım daha sonra tekrar deneyeceğim. başka değiştiren varmı acaba? bir püf noktası mı vardır?
night-breaker-plus-comp.jpg

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Halojen ampullerde ilk bilinmesi gereken kesinlikle 55-60W gücün üstüne çıkılmaması. Piyasada 100 lük diye satılan ampuller evet standart ampullere göre çok iyi aydınlatma sağlar ama ilk vereceği zarar artık camsız olan polikarbon malzemeden üretilen far camlarımızda meydana gelir. Far reflektörü, camı ve elektrik tesisatı 55W güç tüketen ECE R37 standardında halojen ampuller için tasarlanmıştır. Kullanacağınız ampul tipine göre önce far camı, far tası kararıp hatta yanmaktadır. Daha sonra eğer kaliteli bir marka değilse far ve ampul açıları birbirini tutmadığı için yolu değil önümüzü aydınlatırız. Zaten merceksiz xenon larda da aynı det vardır çok güçlü ışık yolu aydınlatır zannederiz ama kesilme çizgisi denen kavram yok olduğu için sadece önümüzde ışık duvarı oluşur. ֖zellikle yağışta yolu görmek imkansızlaşır ve gözlerimizi aşırı şekilde yorar bu da bizim çok erken gece yolculuğunda pes etmemize neden olur.

Halojen lerde ikinci önemli konu kelvin denen ampulün verdiği ışığın rengidir. Xenon ampuller genellikle 4000-4500K arası renk ısısına sahiptir ve en ideal aydınlatma budur. Kelvin düştükçe renk sarılaşır aydınlatma yükselir, K yükseldikçe renk beyaz-mavi-mor olur ve aydınlatma düşer. Mavi ışık düşük dalgaboyuna sahip olduğundan cisimler tarafından kolay soğurulamaz ve kırıldığında daha çok saçılır.Yani ışığın düştüğü cisimleri gözümüz algılayamaz.Yazın belki etkilenmediğinizi zannedebilirsiniz fakat ilk yağışta farlarınız yüksek Kelvin ise resmen kör olur. ֜stelik kalitesiz/premium marka olmayan ampullerde o rengi sağlayan boya zamanla buharlaşıp farınızı rezil edebilir. ֜stelik bu ampuller hiçbir zaman iddia ettiği W ve Kelvin değerinde de değildir. ֖rneğin çin malı premium olmayan bir ampul testlerde 55W olarak satılmasına rağmen 110W gibi bir değerde çıkmıştı.  Benim kesinlikle tavsiyem 5000K nin üstüne çıkılmaması yönündedir.

Peki halojen farlarımızı nasıl geliştireceğiz. Bunun için Philips, Osram, Bosch, GE, gibi premium markaların üretmiş olduğu ECE R37'ye uygun Performans sınıfı ampuller işimiz görecektir. Bunlar da kendi aralarında sınıflandırılmaktadır.

Uzun ömür istiyorum, performans ve beyazlık önemsiz diyorsanız : Uzun ömür kategorisindeki ampuller uygundur.
•Bosch Long Life Daytime

•Osram Ultra Life

•Philips Longer Life

Uzun ömür + ortalama performans istiyorum, beyazlık önemsiz diyorsanız : Standart veya +%30 kategorisindeki ampuller uygundur.
•Bosch Plus 30

•Osram Standard

•Philips Premium, Eco Vision

Performans + ortalama ömür istiyorum, beyazlık önemsiz diyorsanız : +%50 kategorisindeki ampuller uygundur.
•Bosch Plus 50, Plus 50 Life, Xenon Silver

•Osram Silverstar

•Philips Vision Plus, Power2Night

Performans istiyorum, ömür ve beyazlık önemsiz diyorsanız : +%90 kategorisindeki ampuller uygundur.
•Bosch Plus 90

•Osram Nightbreaker Plus

•Philips X-treme Power/ X-treme Vision

Beyaz ışık istiyorum, performans ve ömür önemsiz diyorsanız : Mavi camlı ampuller uygundur.
•Bosch Xenon Blue

•Osram Cool Blue Hyper, Cool Blue Mega, Cool Blue

•Philips Diamond Vision, Crystal Vision, Blue Vision

Bir ampulde % de cinsinden performans arttıkça kullanım süresi kısalmaktadır. Ama en son % 90 ve 100 değerindeki ampuller nispeten iyi ömüre sahiptir ve performansları gerçekten iyidir. ֜stelik tam beyaz olmasa bile standart ampuller gibi sarı değildir. Gün ışığına ve oem fabrikasyon xenonlara en yakın renktir. ֖zellikle kötü hava şartlarında aydınlatmaları diğerlerine göre oldukça farklıdır.

Kelvin değeri kesinlikle araçlarımızda arıza ışığı yakmaz Arıza ışığını araçtan çekilen akım tetikler. Işık ısısı olan Kelvin aynı watt a sahip olan ampullerde aydınlatma performansından başka hiçbir etkene sahip değildir.

Bunlarda performans seviyelerine göre bazı testler;

Auto Express +%30 (2010) - http://www.autoexpress.co.uk/products/prod...dard_bulbs.html
Auto Express +%60 (2010) - http://www.autoexpress.co.uk/products/prod...0_per_cent.html
Auto Express +%100 (2010) - http://www.autoexpress.co.uk/products/prod...cent_white.html

lt818

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sn hakan hocam ve sn. Eketene degerli tavsiyeleri ve ornekli bilgileri icin cok tesekkurler,

Bu aksam uzeri philips diamondvision h7 ampulleri satin aldim(65tl)ve araca taktirdim.aksamuzeri olmasina ragmen ilk izlenimlerim olumlu.hafif mavimsi beyaz isik veriyolar.sanirim isindiklarinda dahada beyaz bi hal aliyorlar.gecede park halinde iken farlarin durumunu kontrol ettim,gayet tatmin edici gorunuyorlar.orjinal farlara nazaran daha uzun bir aydinlatma mesafesi oldugunu farkettim ancak sari ampullerdeki yol netligi tabiki yok.bunun nedenini eketene ustad cok iyi aciklamis.
ayrica ampulleri taktirdigim elektrik ustasina xenon kitler hakkinda danistim.kendisi bi sekilde araya ilave aparat baglanarak ariza isigini ortadan kaldirabildiklerini ancak hernasilsa arabanin diger elektronik aksamini etkiledigini,mesela garip bi sekilde abs firen sistemini etkileyip devredisi biraktigi yada zarar verdigi gibi seylerden bahsetti ve tavsiye etmedigini belirtti.araclarina uygulatanlara da saygi duyuyorum ancak insaallah arizasiz bi sekilde kullanirlar.
Sonuc olarak xenona alternatif olarak ampul dusunen arkadaslara hem kalitesi hemde gorselligi ile philips diamondvision far ampullerini tavsiye edebilirim.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yeni ampulleriniz hayırlı olsun. Ampullerin ömrünün uzun olması için dikkat etmeniz gereken şey; araç çalışırken farların kapalı olması. Yani araç çalıştıktan sonra farlarınızı yakın. Böylece gereksiz şekilde ömrünü tamamlamaz. Bir de sislerinize bulabilirseniz all season ampul takarsanız yağışlı ve bozuk havalarda mavi ampulleri bir nebze daha tolere edebilirsiniz.

Osram All Season H4

lt818

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
Yeni ampulleriniz hayırlı olsun. Ampullerin ömrünün uzun olması için dikkat etmeniz gereken şey; araç çalışırken farların kapalı olması. Yani araç çalıştıktan sonra farlarınızı yakın. Böylece gereksiz şekilde ömrünü tamamlamaz. Bir de sislerinize bulabilirseniz all season ampul takarsanız yağışlı ve bozuk havalarda mavi ampulleri bir nebze daha tolere edebilirsiniz.

Osram All Season H4

Sn. Eketen bilgi ve tavsiyeleriniz icin tekrar tesekkurler