Glaze, Wax, Sealant Uygulamaları.

GöKHaN2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gruplandırma yapacak olursak

Glaze sondan bir önce

Wax / Sealant son adım olarak gruplanır.

Birebir Türkçe karşılıkları olmadıgından orjinal isimleri ile paylaşıyorum yurtışı alışverişlerimizdede bu isimlerle bulacagız.

Glaze nedir?

Glaze polish sonrası wax öncesi yapılan boyaya ekstra parlaklık , ayna görüntüsü vermek için yapılan uygulamadır glaze ürünü verniği besler ve derin bir parlaklık oluşturur.

Glaze nasıl uygulanır?

Polisaj makinesinde yumusak bir sünger yardımı ile düşük devirde yayılıp bir üst devirde yedirilir polish işlemine göre yedirilmesi daha zordur kalan ürün mikrofiber bez ile alınabilir.

Çizik gidermede polisaj makinası olmazsa olmazlardan biriyken glaze işleminde kullanımı opsiyoneldir.
Yumusak bir ped ile bölge bölge yedirilerek kullanılır.

Glaze gereklimidir?

Glaze işlemi vernik için faydalı olsada açık renk araçlarda sizi yorduguna değmez, glaze ürünü siyah,kırmızı,lacivert,koyu gri araçlarda farkını belli eder.

Wax nedir ?

Wax tamamen doğal olarak carnabua özlerinden imal edilmiştir boya koruma işleminin son aşamasıdır yaptıgınız tüm adımları ve arabanızı korumak için araç üzerine ince bir katman oluşturur.Wax ın 2 özelliği koruma ve parlaklık sağlamaktır.

Wax uygulamasini yaptigimiz zaman yüzey suyu ve tozu itici özellige sahip olacagindan hem geç kirlenecek hemde yikandiktan sonra daha çabuk durulanacaktir

Parlaklik vermesi aslinda 2. görevidir. Waxli yüzey daha zor kir tutar, daha kolay temizlenir.

Wax her türlü boyali ve alimünyum yüzeye uygulanabilir örnegin far stop jant.

Wax nasıl uygulanır?

Makinaya ihtiyac duymadan uygulama pedi ile bölge bölge uygulanır, ince sürmeye ve tüm yüzeye dagıtmaya özen gösterilir, plastiklere iz bırakabilceginden dikkat edilmelidir.

Tüm araca sürülen wax kuruması için beklenir kurudugu anlamak için parmagımızı sürer test ederiz, waxı kesinlikle mikrofiber bir bezle silmemiz gerekir.

Sealant ve uygulaması:

Sealant Wax la aynı görevi görür wax ın yerine uygulanabilir tek farkı, wax doğal carnabuadan yapılırken sealant yapay polimerler içerir.Uygulaması wax ile aynıdır.

*Araca wax+sealant / sealant+wax üst üste uygulanabileceği gibi wax+wax yada sealant+sealant uygulayarak biraz daha kalın koruma sağlanabilir.

dikkat edilmesi gereken ürünlerin uyumudur bazı ürünler temizleyici özellikte içerdiginden kendinden önceki koruma katmanını silebilir.

Marka vermiyorum.Verirsem hem reklam hemde sizi yönlendirmiş olurum.Hangisinde en iyi ve en kötü sonuçu aldıysanız buraya yazabilirseniz bilgi paylaşımı yapmış oluruz.

muratt45

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Glaze, Wax, Sealant Uygulamaları.

sealant olarak FK1000P kullandım. açık renkli araçların kullanabileceği ideal sealant. koyu renkliler içinse collinite.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar Meguiars dan uygulama pedi +  high tech uygulama pedi aldım.

Uygulama pedinin görevi cilayı kaportaya yaymak, high tech pedinki uygulama yapmak mı acaba?

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yok mu bir bilen arkadaşlar?

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İkiside hemen hemen aynı, uygulama pedi ile isterseniz, lastik uygulaması, vinil uygulama, deri bakım vs. uygulamaları, jant uygulamalarını yapın high tech ile cila, bakım uygulamalarını yapın.

D B K

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

muratt45 link' Alıntı:
sealant olarak FK1000P kullandım. açık renkli araçların kullanabileceği ideal sealant. koyu renkliler içinse collinite.

arkadaşım yanlışın var, collinite açık renkli araçlarda kullanılıyor, FK1000P ise koyu renkli araçlarda daha etkili.
aslına bakarsanız hepsi her turlu araçlarda kullanılabılıyor ama birinin etkisi siyahta %40 iken diğerinin ki %80 olabiliyor + kalıcılık olarak farkediyor.
FK1000P daha kalıcıdır, sıcak havalarda tavsiye edilir. collinite serin havalarda kalıcıdır, sıcak havalara pek dayanamaz fakat parlaklığı en ideal olandır..
aracım açık renk olduğu için yazın 15 günde bir, kışın ise ayda bir cila atıyorum, her yıkama sonrasında meguiar's yada sonax ın hızlı cilası ıle takviye yapıyorum..

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Selam Arkadaşlar,
Tavsiye üzerine boya koruma işlemini kış sonrasına erteledim ve sonax cilalı şampuan aldım.Bulunca sonax yıkama süngeri de alıcam.
Yorumlarda güneşte falan yapınca iz kalıyor deniyor.

Bu işlemi yıkamacıda yaptırmam için şampuan, sünger ve su haricinde birşey gerekiyor mu? Dikkat edilmesi gereken başka şeyler var mı?Boyaya zarar verme riskim var mı?