F Arızası

ferdisoylu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım.
2006 model Corsa C otomatik aracımız var. Dün sabah aşırı soğuk ve yağmur varken aracı çalıştırmak istediğimizde çalışmadı ekranda F harfi belirdi. Kontağı kapatıp açında araç normale döndü. Gün içerisinde 2-3 defa denedim sorun görmedim.
Forumları araştırdım akünü kontrol ettir diyen var ki, dikkatimi çeken birşey oldu, F lambası yandıktan sonra kornanın sesi kısıldı. Konu aküyle ilgili olabilir mi sizce?
Topkapıdan Mecit usta diye birini buldum, opel beyini konusunda uzman biri. Aracı getir tech2 cihazına bağlayalım görürüz ne olduğu dedi.
Sizce ustaya götürmeden aküyü ölçtürsem mi? Konu hakkında tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Büyük ihtimalle akü çıkacak diye düşünüyorum hocam. Ayrıca akünüz kaç yıllık ?

ferdisoylu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hocam bilgi için teşekkür ederim, aracı alalı 6 ay oldu bilemiyorum akü eski mi yeni mi. Ama akünün şarj göstergesi yeşil durumda. Tech2 cihazında akü sorunu çıkar mı?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Voltaj durumundan usta yorum yapacaktır. Herhangi bir oto elektrikçide ölçüm yaparak durumu hakkında bilgi verecektir hocam.

ferdisoylu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Tamamdır çok teşekkür ederim bilgi için.

ferdisoylu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Güncelleme: Akü sağlam çıktı.

Yine forumlardan tavsiye üzerine Topkapı'da Opel beyini konusunda uzman Mecid ustayı tavsiye ettiler. Aracı ona götürdüm, tech2 cihazına bağladı. "Farklı farklı konularda toplam 10 hata vermiş, direk şundandır deme şansım yok, önce kart deneyeceğim, sorun o ise 2000 lira, kart sağlamsa robotu kontrol edeceğim, sorun robot ise 800 lira, sorun her ikisinde de çıkmazsa 200-300 lira gibi bir paraya işi çözeriz dedi. Ancak arabayı denemem gerekiyor 2-3 gün bende kalmalı dedi."
Amcaoğlu bu araçlardan 4-5 tane kullandı saattı. onunla konuştum 1,5 sene boyunca farklı zamanlarda defalarca F labmasını yaktığını hiçbir sorun yaşamadığını falan söyledi. Hatta aracı sattığını, aracı alan kişinin de sorun yaşamadığını bildirdi.

Araba konularında pek bir tecrübem yok işin gerçeği, nasıl bir yol izlemeliyim sizce? Hata kodlarını ekliyorum.

P1560 Mevcut Anahtarlı sistem voltajı (kontak açık) devresinde arıza

U2105 Mevcut CAN-BUS ECM (Motor Kontrol Modülü) ile iletişim yok

U2107 MEvcut CAN-BUS gövde kontrol modülü ile iletişim yok

U2108 Mevcut CAN-BUS ABS (Anti Blok Sistemi) ile iletişim yok

P0725 MEvcut Motor Devri Siyanli Can-Bus Arızası

P1120 Mevcut Gaz Pedalı Pozisyon Sinyali CAN-Bus Arızası

P1703 MEvcut Fren Işığı Anahtar Sintali Can-Bus arızası

P1896 Mevcut Motor Tork Talep Sinyali Can-Bus Arızası

P1895 Mevcut Motor Tork Sinyali Can-Bus arızası

P1896 Mevcut Motor Tork Talep Sinyali CAN-Bus Arızası

P1722 Mevcut Vites Seçici Seri Veri

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Senin aracın programlama hatası vermiş ve bir şekilde bütün canbus sistemine bağlı olan beyinlerde arıza yapmış büyük ihtimal ya alternatörün şarj etmiyor düzgün yada akü ölmüş bence ilk aküyü garantiye ver değiştir sonra bir dene bakalım

ferdisoylu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
tamma hocam çok teşekkürler bilgi için.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Araca ellemeden önce bir akuye bak opellerde akü zayıflayınca yada bitince f yazıyor çünkü

ferdisoylu

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
cumartesi günü elektrikçiye gittim hatta akrabamdır kendisi. marş anında ölçtü gayet iyi dedi. ama f hatası aldığımızda aşırı soğuk ve yağışlıydı belki de o an akü gerekli enerjiyi sağlayamadı sonradan toparladı dediğiniz gibi