En iyi akaryakıt nereden alınır ? Benzin, Motorin, LPG

Hangi Marka-Hangi Yakıt ?

• OPET - Benzin & Motorin & Lpg

• SHELL - Benzin & Motorin & Lpg

• PETROL OFİSİ - Benzin & Motorin & Lpg

• BP - Benzin & Motorin & Lpg

• TOTAL - Benzin & Motorin & Lpg

• TÜRKİYE PETROLLERİ- Benzin & Motorin & Lpg

• AYTEMİZ -Benzin & Motorin & Lpg

• Diğer..

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

OKANCAANNN

Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hepimiz bir yerlerden, bir şekilde aracımıza akaryakıt alıyoruz. Özellikle uzun yolda, yada kısa mesafeli günlük kullanımlarımız da çoğumuz dikkat etmeden rasgele hangi firmayı görürsek alıyoruz. Peki bu aracımızın yakıt performansını ne kadar etkiliyor ? Aracımızın motor ömrünü ne kadar etkiliyor ?
Bu konuda bir çok araştırmacı konuyu tartışmıştır.

Özellikle ülkemizde 100'ü aşkın akaryakıt firması mevcuttur. Çoğumuzun bu markalardan haberi bile yoktur ama yol güzergahlarımızda mutlaka ara ara da olsa karşılaşırız.

AKARYAKIT MARKALARININ LİSTESİ

Petrol OfisiGoldoilHipetTurkishoilPrimeraLepet
OpetAsmira AkaryakıtHypcoUzun AkaryakıtSoft OilNasoil
ShellGemaoilBest OilQplusLion PetAtaerk
BPUnited PetroleumLig OilYpet AstonOktav BngGitaş
TotalEuroilMasMemoilAvrasyaNaturel Gaz
Türkiye PetrolleriClassNetoilPacificKentoilHisar
LukoilWelloilDaspetTekoilEkseneva petrol
AytemizDamla OilPetro TimeİpragazE Maxpet
MoilDelta/GulfStarpetKale GazEcopet
AlpetÇekoilMolaEurogazUzun
KadoilEmirParsSunpetNorm Gaz
TurkuazEnergyPetlineAygazAksaray MMK
TermoEnkoilPetsa PetrolYupetTümTürk
BpetErgazPluspetMilangazAzure
EnergyRihaRemoilSellsaSurpet
SoilT7 PetrolleriRpet-SanoilPowerwaxLükss
7kıtaMeram GazSanoilKoçgazArvina
AkpetGüvenal GazSmartGoSRF Petrol
AnapetHabaşSocarMogazGamaPet
AntoilHemoilTecoİmajpetTEB Petrol

Bu listeye göre çoğunun ismini bile muhtemelen duymadık, bilmiyoruz. Ayrıca en çok kazananların başında .

9ab77943d36cf039227b749d7e8b6ccd-600-x-4007a85b8b49f7314a6.jpg

1)OMV PETROL OFİSİ ANONİM ŞİRKETİ
Petrol Ofisi %22,41’lik pazar payı ile en yakın rakibinin yaklaşık 6 puan önünde sektörün açık ara lideri konumunda.1941 yılında devlet eliyle kurulan şirket 1983 yılında anonim şirketi halini almış 2000 yılında ise tamamen özelleşmiştir. Devlet tarafından kurulmuş olmasından ötürü kırsal kesimlerde oldukça yaygın olan marka Yaklaşık 13bin istasyonun neredeyse yüzde 20sine sahip. Bu pazar payını almasında en çok istasyona sahip akaryakıt firması olması büyük etkiye sahip.

2)OPET PETROLCÜLÜK ANONİM ŞİRKETİ
Pazarın en büyük 2. Markası olan ve kuruluşu 1982’ye dayanan Opet %16,61’lik paya sahip. Şu anki yönetim kurulu başkanı Fikret Öztürk’ün girişimleriyle kurulmuş,2002 yılında hisselerinin yüzde 50’sinin Koç Holding’in almasıyla da büyük bir sıçrama gerçekleştirmiştir. Yine kendi markaları olan Sunpet ile birlikte tüm istasyonların yüzde 10’una sahip olan şirket yaklaşık 1300 istasyonuyla hizmet vermeye devam ediyor.

3)SHELL&TURCAS PETROL ANONİM ŞİRKETİ
Hollanda merkezli ve kuruluşu 1800’lü yıllara dayanan devasa şirket 1923’ten beri Türkiye’de hizmet vermektedir. %14,98 payıyla Opet’in hemen arkasında olan firmanın 1000’in üstünde istasyonu var.

4)BP PETROLLERİ ANONİM ŞİRKETİ
%8,14 Pazar payıyla geri kalsa da 1957 yılından beri istasyonculuk yapan BP’nin 600ün üzerinde istasyonu mevcut.

5)TOTAL OİL TÜRKİYE ANONİM ŞİRKETİ
Bu dev Fransız firması %5,07’lik payıyla 5.sırada yer alıyor. İlk hizmetine 1924 yılında başlayan şirketin ülkemize gelmesi 1992 yılını bulmuştur. Sayısı 400’ün üstünde olan istasyonlarıyla hizmetine devam etmektedir. Ve bu 5 büyüğün arkasından da geriye irili ufaklı bir sürü şirket geliyor.
(ALINTIDIR. Bknz. BENZİNLİTRE )

Genel olarak en çok sevilen Firmaların başında OPET gelmektedir. Sizce bu durumda yaşadığınız deneyimler ve kullanım miktarınıza göre en doğru tercih hangisidir. ( alıntı Bakınız. Marketing )

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Murat

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Anket sıralamasında ki ilk 3 her zaman tercihim oluyor. Uzun yoldaysam kesinlikle opet tercih ediyorum. Ailem ile birlikte uzun yolda opetten daha temiz tuvaleti olan istasyon daha görmedim... İşte kalite ve standart budur.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Benzin için eğer imkan var ise her depoya bir oktan yükseltici ve fark hissedilir olur 😂

OKANCAANNN

Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Benzin için eğer imkan var ise her depoya bir oktan yükseltici ve fark hissedilir olur 😂

Fullerken mi :D yapmak lazım :LOL: Ben genelde opetten alıyorum valla daha temiz geliyor

maximusti

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
benim her zamanki ilk tercihim Shell oluyor
ve genelde hep aynı istasyon aynı pompadan alıyorum.
ikinci tercihimde opet

• Beğen
Tepkiler: OKANCAANNN

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Lpg konusunda aracıma Opet / Aygaz kullandığım zaman aracım yakıt alımı sonrası 20 km yapmadan Oksijen Sensörü (ecn1345E) koduyla arıza lambası yakıyor ve ardından depoyu bitirdikten sonra Shell kullandığım zaman yine 20 km yapmadan yanan arıza lambası geri sönüyor defalarca test ettim ve durum bu şekilde :) Shell'in ardından otogaz için BP tercih ediyorum ve onda da bir sıkıntı olmadan yoluma devam ediyorum... Dizelde de Opet çok ince kalıyor (2018 L200 aracımda enjektör sesi gibi inceden sesini arttırıyordu) ama yine Shell kullandığım zaman bir ses kalmıyordu, büyük ihtimalle bu durum aracımın motor hacminden kaynaklı bir durum olabilir.. Benzinde ise ankette bulunan yukarıdan aşağı ilk beşteki olan bir marka kullandığımda öyle gözüme gözüken bir sıkıntı olmadı gözlemlerim bu şekilde.. İstasyon kalitesi olarak ise Opet daima bir gömlek daha üstündür :)

• Beğen

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Fullerken mi :D yapmak lazım :LOL: Ben genelde opetten alıyorum valla daha temiz geliyor
Bpde ultimate active var o yakıt alıp üzerine motul yada luiqi moil tek depoya oktan artırıcı koyun farkı görürsünüz

• Beğen

OKANCAANNN

Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bpde ultimate active var o yakıt alıp üzerine motul yada luiqi moil tek depoya oktan artırıcı koyun farkı görürsünüz
Tamam ben genelde fulluyorum hep bir sonrakinde deneyeceğim.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anket sıralamasında ki ilk 3 her zaman tercihim oluyor. Uzun yoldaysam kesinlikle opet tercih ediyorum. Ailem ile birlikte uzun yolda opetten daha temiz tuvaleti olan istasyon daha görmedim... İşte kalite ve standart budur.
Tamamen katılıyorum.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi