Dijital gösterge mi, ibreli gösterge mi doğru?

onurcom60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir forumdan saatin yanındaki iki düğmeye birden basıldığında aracın o anki hızını gösterdiğini okumuştum.
2001 model Astra G aracımda denedim oldu. Fakat gösterilen bu hız aracın ibreli hız göstergesindeki değer ile 5-6 km farklı seyrediyor. Acaba hangisi doğrudur? İbreli gösterge bozulmuş olabilir mi?
Saygılar..

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hemen hemen her araçta ibrenin eksik gösterdiği söylenir. akıllı telefonun gpsiyle kontrol etmek gerekli.arıza dememek lazım ;)

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Analog göstergede en az %1.5 ibre hatası ve ayrıca göz hatası sözkonusu.Digitalde ise sadece sensör toleransına bağlı olarak ölçüm hatası.Arkadaşın dediği gibi GPS ile doğrulamak en sağlamı.Çünki digital deki sensör tipindende ki tolerans işin içinde.

bozdagli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dijital gösterge gerçek hızı gösteriyor. İbre 5 km civarı fazla gösteriyor bende de. navigasyon ile de test ettim.

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Hız göstergen ve o ekran hız bilğisini aynı kablodan alıyor.
İdeal koşullarda ikisininde aynı göstermesi gerek.
Ama analog gösterge farklı gösterir biraz.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
160 üstü sapma daha fazla analogda. en doğrusu dijital göstergesi...

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Sapma tam olarak %10 bende. Sanırsam bilerek yapılan birşey insanların yavaş gitmesine yada radara yakalanmamalarına sebep veriyordur. Ya da son hız da müşteri memnuniyetidir.

Sonuç olarak veriler aynı yerden geliyor, fazla göstermesi kesinlikle bilerek yapılan birşey.

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sapma tam olarak %10 bende. Sanırsam bilerek yapılan birşey insanların yavaş gitmesine yada radara yakalanmamalarına sebep veriyordur. Ya da son hız da müşteri memnuniyetidir.

Sonuç olarak veriler aynı yerden geliyor, fazla göstermesi kesinlikle bilerek yapılan birşey.

Kesinlikle , her arabada en az % 5 kadar fazla gösteriyor.Bence hukuki açıdan üreticinin sıkıntıya girmemesi açısından da önemli bir detay.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
%5-10 çok fazla. En fazla %5'tir sapma oranı. Benim cdx'te %3 civarındaydı, 307'de %1 gibi gps ölçümlerimde.