Çözemediğim LPG Sorunu 1.6 Twinport

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Senin çözüm bu fakirde kaldığından tekliyor yakıt düzeltme ayarlarına bakmak lazım makineyle

• Beğen
Tepkiler: OKANCAANNN

can.yanbaz

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
Anladım hocam cok sagolun. Ben öncelikle afr ayarı yapan iyi bir usta bulayım o zaman ondan sonra duruma göre bakarım

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Anladım hocam cok sagolun. Ben öncelikle afr ayarı yapan iyi bir usta bulayım o zaman ondan sonra duruma göre bakarım
Afr yaptırın ve özellik nozul ayarlarım 1.9 yada 2.0 mm olsun albien değişmez derse devşirelim diye söyleyin

• Beğen

can.yanbaz

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
Afr yaptırın ve özellik nozul ayarlarım 1.9 yada 2.0 mm olsun albien değişmez derse devşirelim diye söyleyin
tamamdır ilk işim bunlar olacak çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için çözülür inşallah

• Beğen
Tepkiler: Kaan.

OKANCAANNN

Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Boşuna 2.5 V6 ya benzinde binmiyorum. Anlayamıyorum tamam çok tasarruf baya uygun fiyat ama bu kadar sorun çıkartan ve bunu HİÇ ŞÜPHESİZ çıkartan bir şeyi neden hala ısrarla kullanıyor insanlar. Görüyoruz işte şu sitede belki de 1000 tane Lpg sorun konusu vardır. Almayın abi binmeyin tasarruf yapmak istiyorsanız düşük motor alın benzinde binin önemli olan işin görülmesi değilmi? Bu kadar sorunu yaşamak o kadar dert çekmek zaman kaybetmek tonlarca para harcamak ne zevk veriyor size tavsiyem HEMEN LPG Yİ SÖKÜN güzel bir elden geçirin bir daha sorun falan kalmaz.
Bu konuda harfiyen katılıyorum. LPG işi biraz zor iş bakımı vs. parçaları, ayarları insanı gerçekten yoruyor. Konumuza gelirsek, @kannn hocam gerekli cevabı vermiş. Birde ek olarak söylemek isteyeceğim konu AFR ayarını herhangi bir yerde yaptırmayın, internetten biraz araştırın bulunduğunuz şehirde mutlaka bu işin ehli biri vardır, direk ona gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü o iş ilerleyen süreçte biraz can sıkıcı olabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: SahinUcar8186

Ens4181

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Herkese iyi pazarlar. Öncelikle Z16XEP motorlu 1.6 Twinport 2005 Model Manuel Vites Astra sahibiyim. Aracı Mart 2020' de aldım. Aracı aldığımda LPG' de kullanırken 2000 devrin altında kalkışta ve rampaya geldiğinde -kısacası araç yüke bindiğinde- tekleme sorunu vardı. Hala da devam ediyor. Bunun dışında yine LPG' de seyir halindeyken ayağımı gaz pedalından çektiğim zaman fazlasıyla rahatsız edecek şekilde silkeleme sorunu var. LPG ustasına gittiğimde sorun görünmüyor aracın bobinini, bujilerini falan kontrol ettir dedi. Ben de ustaya durumu anlattım bujilere baktığında bujilerin birinde yanlış hatırlamıyorsam 4. gözdeki buji diğerlerine nazaran çok fazla yıpranmıştı. Ustam da sorunun LPG enjektörlerinden kaynaklanabileceğini söyledi. Cevap tatmin etmeyince başka bir ustaya gidip sorunu anlattığımda EGR valfini anlatarak bujilerin de EGR valfinden kaynaklanabileceğini söyledi. EGR valfinin soketini söktü ve aracı dene dedi. Aracı denediğimde bahsettiğim sorunlar baya azaldı ama EGR valfinin temizliği yapılıp bujiler değiştiği halde hala aynı sorun devam ediyor. Önceki sahibi bobini değiştirmiş, önceki bobin hala depoda duruyor. Eğer tekrar arızalanmadıysa LPG ustası ve önceki sahibinin dediğine göre LPG enjektörleri de değişmiş. Araç LPG' de kullanım olarak traktör gibi oluyor bu da beni çok rahatsız ediyor. Konu hakkında fikirlerinizi alabilir miyim? Ne yapmalıyım? Sorun ne olabilir? (LPG markası: Landirenzo)​
LPG için Afr ayarı yok diyenlere inanmayın. Afr ayarını doğru yaptırdığınızda hiç bir son kalmaz diye düşünüyorum. Her usta bu ayardan anlamadığı gibi kötülüyorda, (bende ön yargıylıydım) çünkü bu ayarı her lpg takan usta yapamıyor. Candan mühendislik bu işte uzman İstanbul’da olanlar bu konuda çok şanslı iyi ustalar var çünkü. LPG dünyanın her yerinde kullanılıyor ve bir çok sıfır araç lpg’li olarak trafiğe çıktı. Astra J 1.6 115 Hp atmosferik motor lpg için üretilmiş gibi lpg’de daha iyi gidiyor sanki anlamsız ama gerçek. Sizin araçta da Afr ayarı ile alakalı bir sorun olduğunu düşünüyorum 🤔

can.yanbaz

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
İşin açığı daha önce hiç aklıma gelmemişti bilmiyordum da bu Afr olayını. Ama sizlerin tavsiyesine uyarak çözeceğimi düşünmeye başladım bu sorunu daha önce çok ümidim yoktu.

can.yanbaz

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
Bu konuda harfiyen katılıyorum. LPG işi biraz zor iş bakımı vs. parçaları, ayarları insanı gerçekten yoruyor. Konumuza gelirsek, @kannn hocam gerekli cevabı vermiş. Birde ek olarak söylemek isteyeceğim konu AFR ayarını herhangi bir yerde yaptırmayın, internetten biraz araştırın bulunduğunuz şehirde mutlaka bu işin ehli biri vardır, direk ona gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü o iş ilerleyen süreçte biraz can sıkıcı olabiliyor.
İnternete baktım da hepsi ayrı bir firma ismi vermiş kumar oynayıp işi şansa bırakmak da istemiyorum.

• Beğen

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
LPG için Afr ayarı yok diyenlere inanmayın. Afr ayarını doğru yaptırdığınızda hiç bir son kalmaz diye düşünüyorum. Her usta bu ayardan anlamadığı gibi kötülüyorda, (bende ön yargıylıydım) çünkü bu ayarı her lpg takan usta yapamıyor. Candan mühendislik bu işte uzman İstanbul’da olanlar bu konuda çok şanslı iyi ustalar var çünkü. LPG dünyanın her yerinde kullanılıyor ve bir çok sıfır araç lpg’li olarak trafiğe çıktı. Astra J 1.6 115 Hp atmosferik motor lpg için üretilmiş gibi lpg’de daha iyi gidiyor sanki anlamsız ama gerçek. Sizin araçta da Afr ayarı ile alakalı bir sorun olduğunu düşünüyorum 🤔
Bence üstad birebir benzin gibi gitmesi imkansız bir oktan yüksek 2 ateşleme sistemi lpg ye birebir uyumlu değil 3 hiç bir lpg enjektörü benzin enjektör hızlarında çalışmaz gidiyor diyen lpg ustası açık açık yalan söyler en başta aracına fazladan su eklemek zorunda kalıyor buda su debisinde biraz düşüş yaptırır bunların hepsi işin içine girer bir ara hayla var gerçi yağlamalı sistem çıkardılar manifoldlar yağ oldu yağ yüzünden subap1lar simsiyah yağ oluyordu yani birebir bence imkansız enjektör yakalayamaz ben bir kaç lpg ciye danıştım opel enjektörü 2.0 ms çalışıyor yeri gelince altına iniyor yazları diyorum o kadar seri çalışmazlar diyen lpg ci çok piyasada verimlilik konusunda sıkıntı illaki bir süre sonra çıkarmaya başlıyor ha bizdede lpg var gaz haritasını ara ara ayarlarım kat iptal ama hiç bir türlü benzindeki gibi gidemez enjektör yetişmiyor 2 ohm lpg enjektörü var en fazla 3.0 ms çalışıyor o arada benzin ise 1.8 2.0 ms arasında

Son düzenleme:

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
İnternete baktım da hepsi ayrı bir firma ismi vermiş kumar oynayıp işi şansa bırakmak da istemiyorum.
Şu da dipnot olsun ustaya şunu da danış 4000 bin devirden sonra benzine geçsin de yaz kış lpg ısın 40 45 derece olsun ikizinden birisine ayarlar enjektörlerin konumları çok önemli bütün borular eşit ve elden geldikçe kısa olmalı enjektör tek tek olan ise direk manifolda yaklaştır yoksa grup ise ecotech kapağı var oraya koydurt ve boruları eşitlemelerini ve iyice yaklastirmalarini söyle örnek olarak paylaşım yapmıştım forumda bakabilirsin

Son düzenleme: