Corsa D - Gaz Pedalı ve Egr Hata Kodu

f.oksuz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamun aleyküm arkadaşlar. Herkese hayırlı akşamlar.
2007 corsa d 1.3 dizel aracım var. Şuan yaklaşık 241 bin civarında ve aracı 3 seneden fazladır kullanmaktayım. Motor kodu 13dtj dir.
Aracımda 2-3 ay kadar önce arıza ışı yandı. Bendeki odb cihazından baktım koda. P1120 gaz pedalı arızası çıktı. Hatayı bir kaç kez sildim ve kısa sürede tekrar arıza ışığı yanmaya başladı.
Aracımda nadiren rolantide dalgalanma oluyordu. Bin devirden 2bine çıkıp iniyordu devir arada. (Devir dalgalanması aşağıda yazdığım stop etme olayı gibiydi.)
Yine nadiren aracım çalışırken stop ediyordu. Stop etmesi şöyleydi. Kırmızı ışıkta duracağım veya ana yoldan çıkacağım gibi zamanlarda (yani aracın hızını azaltıp boşa attığım zamanlarda, 0-20km hızlarda) araç stop ediyordu. Stop etme olayı bazen ayda 1 sefer bazen 2-3 sefer oluyordu.
Bir kaç yere aracımı gösterdim gaz pedalı değişecek söylendi hep. Gaz pedalını değiştim. Bitron marka takılıydı araca. Aldığımı da bitron marka diye aldım ama bitron değildi muhtemelen. Üstünde bitron yazmıyordu aldığımın. Araçtan çıkanda yazıyordu.
Gaz pedalını değiştikten sonra yada değişmeme yakın zamanlar idi tam aklımda yok, egr arızası da vermeye başladı araç. Egr arıza kodu P0400 dü. Egr ve manifoldu temizlettim ama olmadı. Egr yi sıfırı ile değiştirdim. Aracın üstünden çıkan ile aynı markayı aldım. Egr yi değişen arkadaş iptal edelim dedi ama ben değiştirmek istedim. Aracım orjinal olduğu gibi olsun diye. Yanlış mı ettim bilmiyorum.
Egr veya gaz pedalı arızası yandığında, bazen araç gitmiyordu. Sanki atmosferik motor varmış gibi. Gaza sonuna kadar bassanız da araç çok çok yavaş hızlanıyordu. Devir dalgalanması ve stop etmenin yanında böyle de bir sorun vardı.
Arıza ışığı yanmadığı sürece aracın hızlanması, son hız sorun yok araçta. (Devir dalgalanması ve stop etme var, arıza ışığı yanmasada)
Gaz pedalını değiştikten sonra egr arızası ile uğraştım. Gaz pedal arızası vermedi araç. Egr yi değiştikten sonra egr arızası gitti ama gaz pedalı arızası yine yanmaya başladı.
Gaz pedal tesisatında sorun olabilir diyorlar şuan ama kafam karıştı iyice.
Sizlerin tavsiyeleri ne olur arkadaşlar.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Selamun aleyküm arkadaşlar. Herkese hayırlı akşamlar.
2007 corsa d 1.3 dizel aracım var. Şuan yaklaşık 241 bin civarında ve aracı 3 seneden fazladır kullanmaktayım. Motor kodu 13dtj dir.
Aracımda 2-3 ay kadar önce arıza ışı yandı. Bendeki odb cihazından baktım koda. P1120 gaz pedalı arızası çıktı. Hatayı bir kaç kez sildim ve kısa sürede tekrar arıza ışığı yanmaya başladı.
Aracımda nadiren rolantide dalgalanma oluyordu. Bin devirden 2bine çıkıp iniyordu devir arada. (Devir dalgalanması aşağıda yazdığım stop etme olayı gibiydi.)
Yine nadiren aracım çalışırken stop ediyordu. Stop etmesi şöyleydi. Kırmızı ışıkta duracağım veya ana yoldan çıkacağım gibi zamanlarda (yani aracın hızını azaltıp boşa attığım zamanlarda, 0-20km hızlarda) araç stop ediyordu. Stop etme olayı bazen ayda 1 sefer bazen 2-3 sefer oluyordu.
Bir kaç yere aracımı gösterdim gaz pedalı değişecek söylendi hep. Gaz pedalını değiştim. Bitron marka takılıydı araca. Aldığımı da bitron marka diye aldım ama bitron değildi muhtemelen. Üstünde bitron yazmıyordu aldığımın. Araçtan çıkanda yazıyordu.
Gaz pedalını değiştikten sonra yada değişmeme yakın zamanlar idi tam aklımda yok, egr arızası da vermeye başladı araç. Egr arıza kodu P0400 dü. Egr ve manifoldu temizlettim ama olmadı. Egr yi sıfırı ile değiştirdim. Aracın üstünden çıkan ile aynı markayı aldım. Egr yi değişen arkadaş iptal edelim dedi ama ben değiştirmek istedim. Aracım orjinal olduğu gibi olsun diye. Yanlış mı ettim bilmiyorum.
Egr veya gaz pedalı arızası yandığında, bazen araç gitmiyordu. Sanki atmosferik motor varmış gibi. Gaza sonuna kadar bassanız da araç çok çok yavaş hızlanıyordu. Devir dalgalanması ve stop etmenin yanında böyle de bir sorun vardı.
Arıza ışığı yanmadığı sürece aracın hızlanması, son hız sorun yok araçta. (Devir dalgalanması ve stop etme var, arıza ışığı yanmasada)
Gaz pedalını değiştikten sonra egr arızası ile uğraştım. Gaz pedal arızası vermedi araç. Egr yi değiştikten sonra egr arızası gitti ama gaz pedalı arızası yine yanmaya başladı.
Gaz pedal tesisatında sorun olabilir diyorlar şuan ama kafam karıştı iyice.
Sizlerin tavsiyeleri ne olur arkadaşlar.
Gaz pedalını söküp temizlemek gerekiyor egryi iptal edebilirsiniz ışık yakmaz kesinlikle duman atma olayıda sıfıra iniyor bilginiz olsun. Devir dalgalanması trigerden olabilir ne zaman değişti triger. Birde araçta başka arıza kodları mevcut mudur

f.oksuz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gaz pedalını söküp temizlemek gerekiyor egryi iptal edebilirsiniz ışık yakmaz kesinlikle duman atma olayıda sıfıra iniyor bilginiz olsun. Devir dalgalanması trigerden olabilir ne zaman değişti triger. Birde araçta başka arıza kodları mevcut mudur
Gaz pedalını yeni aldım. Temizlemeye gerek var mı ki onu?
Egr yi de yenisi ile değiştim. İptal ettirmedim.
Triger ne zaman değişti bilmiyorum. Bir kaç ustayala görüştüm. Ses gelmiyor trigerden dediler. Aracı bende iken 40 bin civarı km. yaptı.
B3883 ve B3109 arıza kodları vardı. Bunlar plaka lambası arızası ama. Değiştirdim kesen ampulü bu sorunlar gitti. Bu sorunlar için arıza ışığı da yanmıyor. Odb ile kontrol edince çıkıyordu sadece.
Bir iki sefer de P0571 arıza kodu vermişti araç. Bu kod da fren müşürü arızası çıkıyor. Sildim bir iki kez daha arıza vermedi.
Arıza kodlarının ekran resimlerini ekliyorum.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.09.33.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.09.33.jpeg
    70.4 KB · Görüntüleme: 4
  • WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.10.00.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.10.00.jpeg
    74.8 KB · Görüntüleme: 4
  • WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.10.26.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.10.26.jpeg
    70.8 KB · Görüntüleme: 5
  • WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.10.47.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.10.47.jpeg
    75.5 KB · Görüntüleme: 4
  • WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.11.09.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.11.09.jpeg
    70.5 KB · Görüntüleme: 4
  • WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.11.28.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.11.28.jpeg
    75 KB · Görüntüleme: 3
  • WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.11.41.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.11.41.jpeg
    70.2 KB · Görüntüleme: 3
  • WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.11.56.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.11.56.jpeg
    76.4 KB · Görüntüleme: 5
  • WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.12.40.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.12.40.jpeg
    89.4 KB · Görüntüleme: 4
  • WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.13.08.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-30 at 11.13.08.jpeg
    89.1 KB · Görüntüleme: 4

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
B3109 komanda pili için verir değiştirin diye. Trigeri 100 binde değiştirdim gergi sondaydı sizin araç 241 binde ve muhtemelen değişmemiş. Değişim şart servis periyodu 100-120 bin arası.

P1120 gaz pedalı sensörü arızası aldığınız sıfır değilse arızalı olabilir.

f.oksuz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
B3109 komanda pili için verir değiştirin diye. Trigeri 100 binde değiştirdim gergi sondaydı sizin araç 241 binde ve muhtemelen değişmemiş. Değişim şart servis periyodu 100-120 bin arası.

P1120 gaz pedalı sensörü arızası aldığınız sıfır değilse arızalı olabilir.
Pedal sıfır hocam. Arızalı olma ihtimali var yine de.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et

f.oksuz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar başka bir fikri olan var mı?
Aracı 10 gün kadar düşük devir ve 120km altında kullandım. Pedal veya başka bir arıza vermedi.
Bugün biraz süratli ve devirli kullandım, arıza ışığı yandı. Nedir bunun sorunu acaba?

f.oksuz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar sigorta kutusunu söküp temizledim. Bir kaç bağlantı yerinde oksitleme vardı. Gaz pedalının soketini kontak temizleyici ile sildim. Sorun hala devam ediyor. Araçla 1500km civarı uzun yola çıktım, 1 kere bile arıza ışığı yanmadı. Yolda aracı devirli kullandım genelde.
Dün köye çıktım. Akşam dönerken arıza ışığı yandı yine. Arıza kodunu sildim tekrar yandı, sildim hemen yandı. Bir kaç sefer denedim bunu. Silince hemen yanıyordu. Sonra şunu denedim. Gaza basarak 3000 devir civarında ile hata kodunu sildim yanmadı. Ayağımı gazdan çekip devir düşünce yandı yine. 1800 devir civarında yanıyor genelde arıza ışığı ama hep aynı devirde değil. Bu anlattığım olayda aracı çalıştırdım hemen yandı. Çözüm aramaya devam ediyorum. Beyni sökmek var niyetimde şimdi.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Bulunduğunuz il neresi bilmiyorum ama yetkili servise gittiniz mi? Dışarıda çözmeniz imkansız boşa zaman ve para kaybı olur doğru adamı bulana kadar.

f.oksuz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bulunduğunuz il neresi bilmiyorum ama yetkili servise gittiniz mi? Dışarıda çözmeniz imkansız boşa zaman ve para kaybı olur doğru adamı bulana kadar.
Rizedeyim hocam. Rizede yetkili servis yok. Yetkili servisten ziyade uğraşacak uzman usta lazım. Aracın motor beynini salı günü beyinciye göstereceğim. İçinde veya soketlerinde oksitleme var mı diye. Ordada sorun yoksa gaz pedalındaki kabloları yeniletmek var niyetimde. Kablolarda da sorun olabilir.