Corsa D 1.4 Fan kapanmaması sorunu

onnoZZ

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Herkese selamlar.

2013 Corsa D 1.4 otomatik Active araç sahibiyim. Aracı stop edip kontağı kapatmama rağmen motor radyatör fanı tam güçte çalışmaya devam ediyor. Normalde fan çalışıyor olsa da kontağı kapattığımda fan duruyordu. Ama şu an hiç bir şekilde fan durmuyor. Araçta herhangi bir arıza ışığı da yanmıyor.

Daha önce termostat arızası nedeni ile benzer bir sorun yaşamıştım. Fan yine sürekli çalışıyordu. Ama o sorunda hem anahtar şeklindeki arıza ışığı yanıyordu hem de kontağı kapattığımda fan duruyordu. Termostat değişimi ile sorun giderilmişti. Yaklaşık 1 ya da 2 sene önce.

Bu sefer arıza ışığı yanmıyor ve anahtarı çıkarmama rağmen fan durmuyor. Deneme amaçlı beklediğimde yaklaşık 20 dk geçmesine rağmen fan durmadı. Akü bitmemesi için aşağıdaki resimdeki sigortayı sökmekte buldum çareyi.

Ertesi gün sabah araç soğukken ve çalışmıyorken sigortayı tekrar yerine taktığımda fan direk çalışmaya başladı. Şu an araba kullanılmadığı zaman sigortayı söküp takarak aküyü bitmekten koruyorum.

Kendim Ankara'dayım araç ise şu an İzmir'de . Araca önümüzdeki hafta sonu ulaşabileceğim ve ustaya götüreceğim. İzmir'de opel ustası olan dostların tavsiye edecekleri usta adresi ve ustaya gitmeden önce bir fikir oluşması açısından değerli yorumlarınızıı rica ederim.

@Kaan. bey forumu takip ettiğim kadarı ile teknik bilginiz aşikar. Sizin de görüşlerinizi merak ediyorum.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• kutu.jpeg
    kutu.jpeg
    189.1 KB · Görüntüleme: 2

onnoZZ

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Aracı dün eşim ustaya götürmüş, usta ilgilenmemiş, bırakmanız lazım demiş, eşim de girdiği gibi çıkmış, sonra aracı park ettiğinde fanın durduğunu görmüş. Araç soğukken de test ettirdim motor çalışır çalışmaz fan devreye girmiyor. Yani sorun kendiliğinden çözüldü.

Hiç bir işlem yapılmasa da aracın bir sanayiye girip çıkası varmış :ROFLMAO:

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun. bazen hava çok sıcak ise bu tür durumlar ara sıra olabiliyor.

onnoZZ

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun. bazen hava çok sıcak ise bu tür durumlar ara sıra olabiliyor.
Teşekkürler. Muhtemelen dediğiniz gibi. Sorun araç İzmir'deyken havaların aşırı sıcak olduğu ve aracın/klimanın yoğun kullanıldığı dönemde oldu.

Opellere has bir durum mu bilmiyorum ama benim aracım sıcaklığa biraz duyarlı. Kışın da hava sıcaklığı 5-6 derecelerin altına inince başka sorunları olabiliyor :) (gaz pedalı arızası ve aracın limp moduna geçerek performansının düşmesi şeklinde ) Bunu sadece sıcaklık belirttiğim seviyelere düştüğünde yapıyor. İlginç bir araç :)

Neyse en azından başlık benzer durum yaşayanlar için hangi sigortayı sökmeleri konusunda bilgi verir.

onnoZZ

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Selamlar,

Araçta bahsettiğim sorun kendiliğinden düzelmişti. Ancak daha sonra sorun tekrarlardı. 1-2 gün bekledim, sigortayı söküp takarak kullandım aracı. Düzelmeyince ustanın yolunu tuttuk tabi ki.

Sorunun kaynağı fan rezistansından çıktı. Soğutma sitemi arızalarında ustalar bazen ezbere ilerleyebiliyor, ilk iş termostat, müşür değişimine gidip fazladan parça değiştirmek zorunda kalınabiliyor.

Benzer durum yaşayan arkadaşlar öncelikle fan rezistansınızı söktürerek kontrol ettirin. Eli tornavida tutan birisi kendisi de kolaylıkla sökebilir. Zaten rezistans hasarlı ise gözle hemen tespitini yapabilirsiniz. Aşağıda rezistans sökme takma ile ilgili video da mevcut.

Herkese kazasız, arızasız günler dilerim.

urbanbug

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba benim araç 2012 otomatik versiyon bunun benzeri bir sorunum var aracın termostatını 95 lık wupen marka ile değiştirdim bu değişim öncesinde de kale marka radyatör fanı taktırdım araca fan arızası nedeniyle bir sorun başladı ama çözülemiyor klima açılınca fan çalışmaya başlıyor normal olarak fakat ben klimaya kapattığımda bir süre çalışıp durması gereken fan araç kontağı kapanmaz ise durmuyor bu durum normal fan açılıp kapanmada sorun yapmıyor sadece klima açarsam bu neden kaynaklı olabilir fikri olan var mı usta bana beyin arızası olabilir dedi ama önce böyle bir şey yoktu

urbanbug

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fikri olan var mı?