corsa d 1.3cdtci 90hp Z13DTH Fan açma derecesi ve hararet Sorunum

cagri105

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,
corsa d 1.3cdtci 90hp Z13DTH aracım gizli menüden baktığımda 110 derecede fan açıyor. Sizce bu bir arıza mı yoksa normal mi?

Bir de şöyle bir konu var; Aracım genellikle 90-105 derece arası çalışıyor. Geçen yıl uzun yolda 2 kez hararet lambası yandı. Kenara çekip gerekenleri yapıp yolculuğuma devam ettim. Aracı 6.viteste 120 km hız ile kullandığım zaman gizli menüden hararetimin arttığını görüyorum.
Aynı hızda 5. vitesteyken hararetimin düştüğünü görüyorum. Araç düşük deviri mi sevmiyor anlamıyorum. ( 120km hızda 6.vites 1750rpm devir )

Aracımda herhangi bir su eksiltme ve performans sorunu yok. (conta yakma belirtileri yok)

Sizce yapmama gerekenler nelerdir? 15 gün sonra uzun bir yola çıkacağım Endişelenmelimiyim?

Yardımlarınız için teşekkür ederim. ( Forumda bu konu ile alakalı çok arama yapıp gereken başlıklara baktım yine de size sormak istedim)

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Dizel araçların çalışma sistemi benzinlilerden biraz farklı olduğu için yanlış bilgi vermek istemem ama 1750 d/d bana biraz az geldi, sanırım bu devir aralığı aracın motorunu zorluyor.

commigere

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Bende Opel Astra 1.3 cdti var. 6. viteste 120 km/saatte, 2.200 devir/dakika oluyor. Bu düşük devir sizin aracınızı zorlar mı bilmiyorum ama diğer Corsa kullanan arkadaşlar daha iyi bilgi verebilirler.

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hararet lambasının yanması iyi değil soğutma suyunu antifiriz seviyesni kontrol edin. Ayrıca kullanım için 2000 bin devir daha uygun olacaktır. Arada devirli kullanın dpf tıkanmasin.

cagri105

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim..

Bu arada aracımda dpf yok. Aracımı 2000 devirden aşağı kullanmamaya çalışacağım.

Bayramdan sonra aracımın radyatör suyunu değiştirteceğim ve değiştirirken temizlettireceğim. 3 litre kırmızı antifriz aldım üzerini su ile doldurup deneyeceğim bakalım neler olacak?

Başka fikri olan arkadaşlar varsa yazarsa sevinirim. Ben de gelişmeleri buraya yazacağım.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Bizim corsaların fan açmaları zordur klima açmazsam benim corsa hayatta fan açmaz. Bu güne kadarda çokşükür hiç hararet yapmadı. Antifirizsiz çeşme suyu falan koydularsa radyatör tıkanmış olabilir. Tamponu söküp radyatörün her yerinde ısı var mı kontrol edin. Motor kısmından sakın elinizi sokmayın fanın tarafı açık sakatlık yaşanabilir.

Yasin Aygün

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınızı 2000-3000 devir aralığında kullanmanız hem arabanızın hemde sizin yararınıza olacaktır. Sebebi ise devir düşükken motordaki su devirdaimi de yavaş olacak, devir yükseldikçe devirdaim hızlanacaktır. Benim de 1.3 cdti astram var bu motor hakkında şunu söyleyebilirim; sabit viteste ilerlerken en rahat çalıştığı motor devri 2250 devir civarı.

badwet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
70ps 1.3 cdti merivada ibre 90 derece çizgisini 1-2 mm geçince fan açıyor.Yani yaklaşık 92 derece civarı.