Corsa C Cruise Control Gösterge Aktivasyonu

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bildiğiniz gibi Corsa C araçlarımızda Cruise Control yapabiliyor ama kadran üzerindeki lambasını yakamıyorduk. Biraz araştırma sonucu ve kadran üzerinde yaptığım devre takibiyle sonuca ulaştım Allahın izniyle. Artık kadrandaki Cruise Control lambası Cruise Controlün devrede olup olmamasına bağlı olarak yanıp sönüyor.

Ben önceleri Body Control Modülünden kadrana lambanın yanması için sinyal gelmiyor sanıyordum. TIS2000 devre şemalarını inceledim biraz. Kadran ve BCM birbirleriyle Ortak Data kanallarından iletişim kuruyor. Cruise Controlü devreye sokan BCM olduğundan, doğal olarak kadrana da sinyal gelmesi gerektiğinden hareketle kadran üzerinde eksik bırakılmış yerleri devre takibi yaparak Cruise Control lambasına kadar gelen devrenin hangilerinin eksik olabileceğini inceledim. Aslında devresi çok da kolaymış. 2 direnç ve 1 SMD led ile olayı çözdüm.

Emniyet hususları:

- Arıza riski düşük olan bir uygulamadır. Ancak kadranı sökmeden önce akünün negatif (-) ucunu sökün ki herhangi bir yeri şase yaptırma olasılığını ortadan kaldırın.

- Çalışacağınız devrelerde entegre/transistör gibi statik elektriğe hassas elemanlar olduğundan üzerinizdeki statik elektriği toprağa/betona dokunarak boşaltın.

Önemli Not: Aracınıza verebileceğiniz hasarlardan lütfen beni sorumlu tutmayınız. Benden sadece anlatması.

Gerekli malzemeler:

- 2 adet 330 Ω direnç (20 kuruş)
- 1 adet SMD led. (1 TL) (SMD ledi şerit led üzerinden havya ile ısıtıp sökerek temin ettim)
- Kalem havya (5-10 TL)
- Lehim teli (5-10 TL)
- Torx T20 tornavida (3-5 TL) (kadranı gövdeden sökmek için)
- Torx T8 tornavida (3-5 TL) (kadranın içini açmak için)

SMD ledin rengini kırmızı hariç herhangi bir renk seçebilirsiniz. Nedeni ise yukarıdaki direnç değerlerinin kırmızı için yetmemesinden dolayıdır. Dirençleri büyütüp kırmızı da yapabilirsiniz. Ben beyaz seçtim. Şerit ledler piyasada bolca bulunuyor. Dirençleri internetten ya da elektronikçilerden bulabilirsiniz.

Kadranı araçtan sökme ve takma işlemlerini resimleyemedim. Dışarıda kar ve soğuk olduğundan bir an önce eve kaçabilmek için :D

Gösterge Aktivasyon İşlemleri:

- Kadranımızın içi bu şekilde.

2lx9e80.jpg

- Kadrandaki bazı boş bırakılmış yerler dikkatli bakılınca anlaşılıyor.

ak75hh.jpg

- Direçlerin ve SMD ledin lehimlenmesi gereken yerleri resimde işaretledim.

2uro4m1.jpg

- Aşağıda da dirençler ve ledin yerlerine lehimlenmiş hali var. Dirençler yapıları gereği kutuplu değildir. Ancak Led kutupludur. O nedenle hangi yönünün ne tarafa lehimlenmesi gerektiğini resimde işaretledim.

- SMD ledin üzerinde ufak bir çentik vardır. Bu çentiğin bulunduğu taraf ledin negatif (-) kutubudur.

28l58n5.jpg

15p26ba.jpg

- Bu da Cruise Control devrede iken yaptığım deneme

2hg4aye.jpg

- Kolay gelsin…

• Beğen
Tepkiler: omeroz

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güzel iş emeginize sağlık gayet açıklayıcı olmuş yapmak isteyenler icin de

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
teşekkür ederim. inşallah faydalı olur.

DURGUTLUOGLU

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Cihan eline sağlık kardeşim güzel bir çalışma daha yapmışsın, çok teşekür ederim...
En kısa zamanda bende uygulamayı yapacağım...

prens_86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cihan zaten bunu ancak sen yapabilirdin ve yaptın eline koluna bilgine sağlık.

DURGUTLUOGLU

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Kardeşim bugün itibari ile bende yaptım bu aktivasyonu eline sağlık.

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
hayırlı olsun abi

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Güzel olmuş eline sağlık.. Yalnız cruise ışığının orjinali yeşil dir. yeşil led kullansaydın keşke..

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elinize sağlık. Güzel çalışma olmuş. İzninizle direnç ile alakalı bir paylaşımda bulunmak istiyorum.

http://www.direnc.net/330R-805-KILIF-DIRENC-250-ADET,PR-5103.html

http://www.direnc.net/330R-1206-KILIF-DIRENC-250-ADET,PR-5041.html

Çevresinde olmayıp internetten sipariş verecek arkadaşlar için alternatif olabilir. Malumunuz üzere bu tür devreler genelde kılıf dirençler için dizayn edilir. Diğerinden pek bir farkı olmasa da daha bir orjinal durur devrede..:D Tek sıkıntı minimum 250 adet almanız gerekiyor. Gerçi fiyatına bakıldığında çok çok ucuz. 2 adedi kullandıktan sonra kalan 248 i naparsınız bilmem..:D

aDeLaNTe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astra g de aynı şekilde olabilir mi ?