Bertha Benz Kimdir?

Lastikcim

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bertha Benz, otomobil sektörü tarihinde en önemli isimler arasında yer almaktadır. “Dünyanın ilk uzun mesafe şoförü” unvanının sahibi olan Bertha Benz, aynı zamanda benzinle çalışan ilk otomobilin mucidi olan Carl Benz’in eşi ve çalışmalarına her zaman destek veren iş ortağıdır. Bertha Benz’in bu güçlü desteğinin altında motorlu taşıtlara içten içe duyduğu ilgi ve inanç yatıyordu. Benz, fren balatası gibi birçok önemli icada imza atmasına rağmen dönemin yasaları nedeniyle evli bir kadın olarak patent haklarına sahip olamadı.

Bertha Benz'in hikayesinin detayları ve çeşitli içerikler Lastikçim Blog'da...

Şikago

Kayıtlı Kullanıcı
22-Edirne
Siteyi ziyaret et
Mükemmel bir kadındır. Carl Benz’i sevmiş, motorwagen projesine tutkun olmuş ve onunla evlenmiştir. Bu aracı üretene ve ürettikten sonraki her aşamada yanında olmuştur. Tüm zorluklara göğüs germiş muhteşem bir kadındır. Benz patent motorwagen’i yok etmek isteyenlerden kurtarıp 40 km’lik ilk otomobil sürüşünü yaparak herkesin ilgisini bu yöne çekmiştir. Günümüzdeki fren sisteminin mucididir. İlk kadın sürücüdür. İlk uzun yol testini yapan kişidir. İlk aracı en uzun kullanan kişidir. Bir kadına değer verildiğinde neler yapabileceğinin kanıtıdır. İzlemeyen herkese filmi önerilir.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Notlarım arasına aldım, geçmişi olan filmleri seviyorum...

• Beğen
Tepkiler: Şikago

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Medeniyetten bahseden avrupa'nın yakın tarihte kadına verdiği değere bak mı diyeyim? otomotiv endüstrisine böylesine ciddi bir katkının bir kadın tarafından yapılmış olmasını mı alkışlayayım, mevsim salatasına fren balatasından çok önem veren 9 yıllık sürücü eşime mi yanayım bilemedim. Yazdığımı okusa kıskanır bi de kadın ölmüş gittmiş. Benz ablayı saygıyla anıyorum...

• Beğen
Tepkiler: Şikago

Şikago

Kayıtlı Kullanıcı
22-Edirne
Siteyi ziyaret et
Medeniyetten bahseden avrupa'nın yakın tarihte kadına verdiği değere bak mı diyeyim? otomotiv endüstrisine böylesine ciddi bir katkının bir kadın tarafından yapılmış olmasını mı alkışlayayım, mevsim salatasına fren balatasından çok önem veren 9 yıllık sürücü eşime mi yanayım bilemedim. Yazdığımı okusa kıskanır bi de kadın ölmüş gittmiş. Benz ablayı saygıyla anıyorum...
Kadınlara fırsat eşitliği bir şekilde verilmeli gerçektende. Bertha Benz olmasaydı araba yine bulunurdu. Daimler bulacaktı ama Bertha,bunu güzelleştiren kişi oldu. O Daimler ve Benz bugün yarı yarıya ortak.

• Beğen
Tepkiler: omeroz