Astra j sıcak soğuk hava üfleme problemimi servis dahi çözemedi:(:(

baranferat

Kayıtlı Kullanıcı
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar 2013 model astra j sport araca sahibim bu problemimi servis dahi çözemedi yardım ederseniz çok sevinirim;

aracımda çift yönlü klima mevcut sorun şu ki;
Aracımın havalandırmasını açtığım zaman sol iki havalandırma kanalı(şoför tarafındakiler) istediğim sıcaklıkta havayı araç içine veriyor ama sağ iki havalandırma kanalı (yolcu tarafı) dereceyi hangi ayara getirirsem getireyim ılık hava veriyor servise götürdüğümde ısıyı ayarlayan sensörler arızalı ve havayı ayarlayan motor arızalı dediler hata kodları (b0173 ve b0418) ve değiştirdiler sorunum hala devam ediyor simdi de klima kumandası arızalı olabilir diyorlar değiştirdikleri motoru kumanda çalıştırmıyormuş sıcaklığı değiştirdiklerinde havayı ayarlayan motor hareket etmiyormuş elektriksel bir problem olabilir dediler ama kumanda ile derece değiştirdiğimde teyp ekranında derece değişiyor eğer kumanda bozuk olsa ekranda derece değişmez diye düşünüyorum. bu tur bir sorunla karşılaşanınız var mı yada bu problemin çözümünü bilen abilerim kardeşlerim varsa arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim resmen araçtan soğudum bu tur saçma sebeplerden dolayı.:mad:

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sensör ve motoru değiştirdikten sonra kalibrasyon yapılması gerekebilir diye düşünüyorum.97 model vectra da bile dijital klima kalibre ediliyor sıcak soğuk ayarı için.yani parçalar değişti ama çalışma aralığı için kalibrasyon gerekli olabilir cihazla klima üfleme ayarlarında mevcuttur muhtemelen

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Not:zaten sağ tarafı sıcağa ya da soğuğa getirirken motor sesi duyulur kısık bir sesle.o ses yoksa motor çalışmıyordur dolayısıyla klapeler aç kapa yapmazsa aynı üfler hep.buradan yola çıkarak bile teşhis konulabilir.kalibrasyonu görüşün servisinizle

baranferat

Kayıtlı Kullanıcı
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Not:zaten sağ tarafı sıcağa ya da soğuğa getirirken motor sesi duyulur kısık bir sesle.o ses yoksa motor çalışmıyordur dolayısıyla klapeler aç kapa yapmazsa aynı üfler hep.buradan yola çıkarak bile teşhis konulabilir.kalibrasyonu görüşün servisinizle

Cevabınız için çok teşekkür ederim kalibrasyon yapıldı pc den komut gönderirken de sağ taraf motor çalışmıyordu büyük ihtimalle elektrik gelmiyor motora onun üstünde çalışacaklarmış bide klima kumandasından şüphelendiler sağ tarafın derecesini değiştiren tuştan klima panelini değiştirip deneyeceklermiş ama kumandadan derece değiştirirken teyp te görünüyor derecenin değiştiği ne yaptıkların kendileri de bilmiyor bence deneme yanılmayla araç tamiri yapıyorlar

Son düzenleme:

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O bölgedeki elektronik parçalardan biri yada motoru bozuk soketi de kontrol edilmeli herşey bir soketten kaynaklanıyor bazen

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
bazen çok basit birşey bile elektronik sistemin düzgün çalışmasına engel oluyor ne yazıkki. ve bunu teşhis etmek te çok zor oluyor. geriye sadee deneme yanılma kalıyor :( oto tamircisi değilim ancak elektronik ve programlama ile içiçeyim, bilirim ne kadar sıkıntılı olduğunu. bence panel motora komut göneremiyor. vectra'da benzer sorunum vardı, rezistör diye bi parça var, onu elden geçirdim sorun düzelmişti. şunu denediniz mi? sıcaklığı en son kademeye alıp kontrol etmeyi?

baranferat

Kayıtlı Kullanıcı
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
bazen çok basit birşey bile elektronik sistemin düzgün çalışmasına engel oluyor ne yazıkki. ve bunu teşhis etmek te çok zor oluyor. geriye sadee deneme yanılma kalıyor :( oto tamircisi değilim ancak elektronik ve programlama ile içiçeyim, bilirim ne kadar sıkıntılı olduğunu. bence panel motora komut göneremiyor. vectra'da benzer sorunum vardı, rezistör diye bi parça var, onu elden geçirdim sorun düzelmişti. şunu denediniz mi? sıcaklığı en son kademeye alıp kontrol etmeyi?

cevaplarınız için herkese çok teşekkür ederim sıcaklığı sonuna kadar açtık kapattık her şeyi denedik ya o motora bağlanan soketten yada kumandadan başka o parçaya etki eden bir şey yok gibi deneyip göreceğiz ama bu tarz agrızalar niye beni bulur onu da anlamıyorum ya neyse :D:D sonucu paylaşırım en kısa zamanda ilgilendiğiniz için teşekkürler...:bir: yinede bilen arkadaşlar var ise cevaplarını yazarlarsa sevinirim:D:D

baranferat

Kayıtlı Kullanıcı
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Sorun çözüldü arkadaşlar serviste araca navigasyon taktırmıştım takarken teybin üstünde klima kontrol panel kutusu var arkasında ki bir fişi takamamışlar ondan dolayı motora elektrik gelmiyormuş servis çözemedi dışarıdan hallettim bir daha da o servise gitmeyeceğim.Stajyerleri veya işi bilmeyenleri dolduruyorlar olan bize oluyor.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şikayetvar.com'da yazın bunu bence. En azından bayinin şikayet listesine eklensin. Olur da Türkiye GM'in uyarısına maruz kalırlar iyimser düşünürsek.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sorun çözüldü arkadaşlar serviste araca navigasyon taktırmıştım takarken teybin üstünde klima kontrol panel kutusu var arkasında ki bir fişi takamamışlar ondan dolayı motora elektrik gelmiyormuş servis çözemedi dışarıdan hallettim bir daha da o servise gitmeyeceğim.Stajyerleri veya işi bilmeyenleri dolduruyorlar olan bize oluyor.

Navigasyon takarken fişi takamayan yada tam oturtamayan servisi ilk defa duyuyorum. Ben sizin yerinizde olsam son bir kez gider durumu anlatır postamı koyar ayrılırdım :)

En azından o çok bilmiş tavırlarından birkaç dakikalığına vazgeçip müşteriden bir şey öğrenmiş olurlar da aynı hatayı tekrarlamazlar.