Astra J arıza ışığı yakmayan gündüz ledi

• Konuyu başlatan madmax50
  • Başlangıç tarihi
M

madmax50

Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar, geçen ay güzdüz farında led kullanarak arıza ışığını yakmayan bir yöntem bulmuştum sizlerle paylaşmak istiyorum.

Araçlarımızda bulunan kontrol ünitesi gündüz farlarında bulunan ampullerin çalıştığını onaylamak için omaj kontrolü yapmaktadır. Led bulunmayan araçlarda kullanılan halojen ampullerde çift flaman bulunmakta. Bunlardan biri 21w gücünde ve gündüz farı olarak yanıyor, diğer 7w gücünde ve parklar açıkken kısık şekilde yanmasını sağlıyor. Bu güçlerde aynı omajı sağlayacak bir led ampul piyasada kesin olarak satılmamaktadır. Canbus uyumlu safsatalarına itibar etmeyin. Olayın canbus ile alakası yok bu ampuller omaj kontrolü ile sistem tarafından doğrulanıyor. Arıza ışığı yakmaması için hepinizin bildiği gibi direnç takılıyor. Dirençler motor kaputu içinde çirkin bir görüntü oluşturuyor ve çok ısınıyor.

Bu dirençleri kullanmadan aracın kendi ampullerini yakarak arıza ışığından kurtulabiliriz. Gündüz farında bulunan park ampulune güç taşıyan + uç aynı zamanda arka stoplardaki parklara bağlıdır. Yani ucunda halojen bir ampul bağlıdır. Siz bu arkadaki park ampullerini gündüz farına gelen + uca bağlarsanız gündüz farında halojen ampul bağlamış olursunuz. Yani direnç takmak yerine aracın stoplarındaki ampulleri direnç olarak kullanmış olursunuz. Burada tek sorun gündüz araç çalışırken arka stoplarda bulunan park ampullerinin yanmasıdır. Gündüzleri arka parklar yanınca stoplarda daha belirgin oluyor ve bu durum sorun olmaktan çıkıp bana göre hoş oluyor.

Laf salatasını bırakıp konuyu basitçe özetleyim. Gündüz farı kapağını açtığınızda ampule giren 3 adet kablo göreceksiniz. Bu kablolardan biri eksi uç. Diğerleri gündüz farı ve parklar. Biz gündüz farı ve parkların artı uçlarını birleştireceğiz.
Exp1nIW.jpg

Alacağınız led ampulun bacaklarını bu kablolara karşı gelecek şekilde sokete yerleştirin. 4 bacaklı t20 ledlerin 1 bacağını kesip diğer 2 bacağını paralel bağlayarak tesisata dokunmadan işlemi bitirebilirsiniz. Yani artı uçları ampul üzerinde birleştireceğiz.
[img=404x600]http://i.imgur.com/nQuSToj.jpg[/img]
Burada basitçe anlatmaya çalıştım. Eksi ucun araç soketin karşılığı olmayanını dibinden kesiyoruz. Buna ihtiyacımız yok zira diğer şasi ile aynılar. 4 telli led ampulde 2 adet + giriş vardır. Bunlardan biri dimlenmiştir  yani kısık yanar. Kısık yanan + uç ile tam yanan + ucu bulup bunları birleştiriyoruz ki sürekli kısılmadan yansın. Bunları iyi belirlemek lazım zira araç soketindeki park ve gündüz artı uçlarının bunlara karşlık gelmesi lazım ki paralel birleşsin.

Led ampulleri ebay üzerinden çiftini 4-5 dolara alabilirsiniz. 4 uçlu olmasına dikkat edin yoksa ampul biraz uğraştırabilir. Konuyu basitçe anlatmaya çalıştım ama görüldüğü gibi biraz teknik bilgi istiyor. Fikri anlamak önemli, arka stoplardaki ampulleri direnç olarak kullanıyoruz. Bu yöntemi 4 araçta kullandım arıza ışığı sorunu kesinlikle olmadı.

[img=800x600]http://i.imgur.com/VtS3hr8.jpg[/img]

OGOKTAS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J arıza ışığı yakmayan gündüz ledi

Paylasim icin tesekkurler Mustafa, son zamanlarda benimde T20 uygulamasi aklima geliyordu ayrica gunduz fari ile birlikte arka parklarin yanmasi da cok guzel ve direnc yerine kullanilmasi cok zekice, bir ara Aliexpres ten T20 siparis edip bayramdan sonra uygulamayi yapmak istiyorum.

Edit Buarada Aliexpress' ten hem beyaz hem de truncu icin onerebilecegin urun linki verebilirsen sevinirim, ebay da uyeligim yok malesef 

sanalbiri

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Muhteşemsin ne diyeyim.Ben dirençle kullanıyorum.Isınıyor mu açıp bakmadım bile.Pek bir sorun da yok ama.Paylaşımın için  thnxx

spitemre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

special_Yeah special_Yeah special_Yeah special_Yeah special_Yeah

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Paylasim icin tesekkurler mustafa.
Aslinda bu projeyi servislere satmak lazim adamlarin dunyadan haberi yok.
5-10 tl lik led leri yok direncti vs diye 100 tl ya montaj yapiyorlar.
Turkiyede varmi bu T20 lerden.

Erhan42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu uygulamayı yapmış ve sis farına beyaz ampul diye bir konu açmıştım orada bundan bahsetmiştim. T20 nin bacaklarına tadilat yapmıştım far anahtarını auto moddan çıkarırsak arıza ışığı yakmadığını söylemiştim.. Ama eksi ucun birisini kesmemiştim. Demek ki arka parklar arızayı önlüyormuş. Ama auto moda aldığımızda yani far sensörü devredeyken uyarı alıyordum. Acaba bu uygulamada da farlar auto moddayken arıza uyarısı veriyormu?

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

Paylaşım için teşekkürler. Herkesin merak ettiği bir konuydu bana soruyorlardı fakat bilgim yoktu :)

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

OGOKTAS link' Alıntı:
Paylasim icin tesekkurler Mustafa, son zamanlarda benimde T20 uygulamasi aklima geliyordu ayrica gunduz fari ile birlikte arka parklarin yanmasi da cok guzel ve direnc yerine kullanilmasi cok zekice, bir ara Aliexpres ten T20 siparis edip bayramdan sonra uygulamayi yapmak istiyorum.

Edit Buarada Aliexpress' ten hem beyaz hem de truncu icin onerebilecegin urun linki verebilirsen sevinirim, ebay da uyeligim yok malesef 
ևifti 4 dolar bu satıcıdan 10 çift aldım sorunsuz ledleri. Ledler 6000k biraz maviye kaçıyor. 4300k ledler biraz pahalı ama kaliteli.

http://www.ebay.com/itm/400600705719?var=670159200216&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Ledlerin 4 bacak olması şart değil 3 bacak şeklinde sokete göre düzenleme yapılabilir.
Erhan42 link' Alıntı:
Bu uygulamayı yapmış ve sis farına beyaz ampul diye bir konu açmıştım orada bundan bahsetmiştim. T20 nin bacaklarına tadilat yapmıştım far anahtarını auto moddan çıkarırsak arıza ışığı yakmadığını söylemiştim.. Ama eksi ucun birisini kesmemiştim. Demek ki arka parklar arızayı önlüyormuş. Ama auto moda aldığımızda yani far sensörü devredeyken uyarı alıyordum. Acaba bu uygulamada da farlar auto moddayken arıza uyarısı veriyormu?
Auto modla alakası olduğunu sanmıyorum, siz de arka parklar sürekli açık kalıyor mu? Arka parklar yanarsa auto modda arıza yakmayacaktır.

Erhan42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Gündüzleri auto modda olduğunda farlar ve arka parklar yanmadığı için uyarı veriyor. Gece olunca sorun yok otamatik farlar yandığı için uyarı yok.

OGOKTAS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Çifti 4 dolar bu satıcıdan 10 çift aldım sorunsuz ledleri. Ledler 6000k biraz maviye kaçıyor. 4300k ledler biraz pahalı ama kaliteli.

http://www.ebay.com/itm/400600705719?var=670159200216&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Ledlerin 4 bacak olması şart değil 3 bacak şeklinde sokete göre düzenleme yapılabilir. Auto modla alakası olduğunu sanmıyorum, siz de arka parklar sürekli açık kalıyor mu? Arka parklar yanarsa auto modda arıza yakmayacaktır.

Teşekkürler