Astra J 1.4T 15.000km Bakım Detayları ve Merak Edilenler

• Konuyu başlatan drwaverunner
  • Başlangıç tarihi
D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş
15.000 km bakımına yarın götürüyorum. Konuşacağım bazı konuları aklıma geldikçe not almıştım. İlave yapabilirim. Sorulmasını istediğiniz konuları fırsat bulursam konuşmabilirim.

15.000 bakımı
sol kapı tıkırtısı
kaliper sıktırılması
sileceklerin değişmesi
navigasyon cdsi güncelleme
soğutma suyu seviyesi (bende biraz azalma var gibime geldi kontrol ettireceğim)
anket (tarafıma ulaşan bir anket yok henüz)
2011 araçlarda CD500 yüklenmemiş (bazı arkadaşlara hala yüklenmemişti not almışım sorulacak diye)
debriyaj balatası (en çok korktuğum arızadır, bir sıkıntım yok ama gene de erken müdahale olması açısından check up yaptıracam :) )

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 15.000 bakımında konuşulacaklar

Sn. Drwaverunner,
yarın gelecek haberleri dört gözle bekliyoruz, bakım yaptırmadan önce bize de fikir vericektir bu tablo
15 bin dizel 1.3 bakım ücretini de vakit bulabilirseniz ve sorarsanız sevinirim :)

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Tamamdır Hakancığım. Notlarıma onu da aldım. Hatta pazarlık ta yapayım senin için :)

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hehe tamamdır
izmirden ucuza gelirse istanbul da yaptırırım bakımı :)
istanbulu da gezmiş olurum böylece

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sn.Drwaverunner,

Ben de, eğer zamanınız olur ve unutmaz iseniz şu cd500 deki bayana nasıl Türkçe öğretebiliriz diye sormanızı rica edecektim.Her dilde konuşurken Türkçe konuşmaması olmaz diye düşünüyorum :D

Sonuçları ben de merak ediyorum, paylaşırsanız sevinirim.Gerçi, yaşanmış herşeyi bizimle paylaşan nadir kişilerden olduğunuzdan, bunu size söylememiz biraz gereksiz ve hatta ayıp oluyor ama..

Saygı ve sevgilerimle..

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Bugün bakım işlemlerini ve aracımda yapılmasını istediğim bazı sorunları listelemiştim. Bazı arkadaşlarımın sorularının da cevabını aldım.

Cumartesi günü fotoğraflar ve yapılan işlemlerle ilgili detaylı bir mesajımı bu konu başlığında bulacaksınız.

Dizellerin 15.000 bakımı
Krom çıtalar
Krom pedal takımı
Sport araçlara bluetooth uygulaması
AFL olmayan far sistemlerine mercekli far uygulaması (bu uygulama AFL uygulaması değildir. AFL 'ye benzeyen mercekli xenon far uygulamasıdır)

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Bahsettiğim detaylı mesajımın budur :)

15.000 bakımı kapsamında yapılanlar (fiyatlara indirim ve kdv dahildir)

İşçilik:
15.000 bakımı 115TL
Yardımcı malzeme 10TL
Atık bedeli 2TL

Malzeme:
Polen Filtresi 58TL
Motor Yağı (Mobil 1 0-40 tam sentetik, 4lt) 90TL
Yağ Filtresi 14TL
Hava Filtresi 34TL

TOPLAM= 323 TL

Hava ve polen filtrelerimin 15.000km sonundaki durumları:

99178824.jpg

14332589.jpg

12532686.jpg

94853382.jpg

Bunların haricinde özel isteklerim:
1) Sol kapımın cam kısmından kasisli yollarda zırıltı şeklinde bir ses geliyordu. Cam bloğunun motor sayesinde yürüdüğü kızaklar temizlenerek yağlandı ve servisten çıkışta bu sesin kesildiğini gördüm. Şu an bu şikayetim giderildi.

2) Gösterge panelinde kalın agregalı asfalt yollarda ya da kasislere hızlı girdiğimde bir çıtırdama geliyordu. Hatta elimle gösterge paneline üstten bastırınca bu sesin şiddeti artıyordu. Aracın yapım aşamlarında daha önce izlediğimiz gibi bu parça konsola sonradan münferit olarak monte ediliyordu. Çift taraflı izolasyon bandı ile bu parçanın konsola izolasyonu yapıldı. Bu malzeme 3 kalınlıktan oluşuyor. Sesin şiddetine fazla ise bandın kalınlığı da artıyor. Benim aracıma uygulanan en incesi.

3) Fren kaliperlerine katı gres yağı ile yağlama uygulandı. Sıkma işlemi uygulanmadı. Servisten çıktıktan sonra 20-25km kullanma fırsatım oldu ve eskisi gibi arka takımlardan ses gelmiyor. Bu yağlama konularında uzun vadede aracı izleme taraftarı olduğumu biliyorsunuz. O nedenle sorunum çözüldü demiyeceğim ama şimdilik şikayetim giderildi. Kasisli yollarda arka takımlardan gelen langırdamalar artık yok.

4) Sileceklerim zaten 15.000km olmama rağmen garanti kapsamında değişti. GM - Torbalı ile temasa geçmiştim. Garanti kapsamında değişim olduğu için çıkan sileceklerin serviste kalması gerekirken bana geri verildi, nedenini anlamadım. Yarın birgün servis bunları geri isteyebilir :)

5)CD500 navigasyon datasının güncellenmesi ile ilgili Opel - Gerçek'teki İhsan Usta bilgileri ile beni gerçekten kendine hayran bıraktı. Konuya çok hakim. Elinde olan 4 adet 2010/2011 cd leri ile benim aracıma yükleme yapmaya çalıştık ama sonuç olumsuz. 2011 cd'lerinin barkod uygulaması adı altında güvenlikli geldikleri bilgisi doğru. Bu CD'ler haricinde Opel tarafından kendilerine Update CD'leri de geliyor. Update CD'leri belli barkod numarası aralığını içerdiği için sizin aracınız o aralıkta ise update imkanı oluyor. Benimki o aralıkta değildi o yüzden güncelleme yapamadık. Benim burada bahsettiğim güncelleme yanlış anlaşılmasın. Bende 2010 haritası var bunu 2011 yaptırmak istedim. Bazı arkadaşlarımın zaten 2011 haritaları var onlar için şu aşamada Navteq'in de dediğigi beklemekten başka bi çözüm yok.

6)Debriyaj balatasınınher ihtimale karşı kontrolünü istemiştim. Zeki Usta şu ana kadar hiçbir Astra J'nin bu sıkıntı ile servise gelmediğini söyledi. Bu kontrol için söküm işlemi 4-5 saat sürüyormuş ve sadece kontrol için işçilik bedeli 400TL civarında. Bir şikayetim olmadığı ve sadece merak ettiğim için şu aşamada birşey yaptırmadım ama koklamaya devam edeceğim :)

7) 15.000km bakımının dizel arkadaşlar için fiyatı 412TL (işçilik+malzeme+vergi dahil)

8 Astra J pedal seti ile ilgili aşağıdaki linkte güzel bilgiler ve fotoğraflar bulabilirsiniz:
http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=197.0

9) Krom çıtalar ile ilgili de bilgi hazırladım soran arkadaşlara:
http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=177.msg1093;topicseen#msg1093

10) Sport modellerde bildiğiniz gibi bluetooth tuşlarımız var ama imkanımız yok. Opelin aksesuar sitesinde de DH'ı takip ederken böyle bir uygulama çıkmıştı. Bunu görme fırsatım oldu. GM tarafından üretilen bir ürün:
Fiyatı Insignia modelleri için 690TL, Astra J için 704TL (herşey dahil)
imag0183q.jpg

11)Ayrıca araçlarına mercekli far uygulatmak isteyenler olabilir diye onları da düşündüm. Bu mercekli farlar AFL ile karıştırılmasın lütfen. Sahibinden.com'da bazı Insignia'lar için uygulama görmüştüm. Astra J'lere de yapılıyormuş. Farın tanesi 1946TL. 2 adedi= 3892TL. Daha önce de dedğimiz gibi sonradan takılmasından ziyade sipariş verilirken AFL istenmesi daha mantıklı gözüküyor.

12) 2011 CD500 mağdurları var aramızda. Onların da sıkıntılarını dile getirdim. İhsan Usta ile detaylı olarak konuştuk bu konuyu. CD'lerin kullanıcıya verilmemesinin normal bir uygulama olduğu söylendi. Ama harita datasının yüklenememesine anlam veremedi. Kendi elinde şu anda 4 adet CD var. Bu konu ile ilgili arkadaşlar bana pm atarlarsa İhsan Usta'nın irtibat bilgilerini aldım onunla mail yoluyla temasa geçip konuşabiliriz. Kendisi yükleme işlemini halledebilicek bir izlenim bıraktı bende.

Tabi her zamanki gibi Opel Gerçek çalışanlarından sıkılmadan bıkmadan bilgi paylaşan Zeki Usta'ya, Sabahattin Bey'e, Adnan Usta'ya, Musa Usta'ya, İhsan Usta'ya ve Seğmen Bey'e teşekkür ederim. Gerçekten kaliteli bir ekip. Reklam yapıyorum zannedilmesin sakın. Sadece memnuniyetimi dile getiriyorum. victoryy

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

alahan1963 link' Alıntı:
Sn.Drwaverunner,

Ben de, eğer zamanınız olur ve unutmaz iseniz şu cd500 deki bayana nasıl Türkçe öğretebiliriz diye sormanızı rica edecektim.Her dilde konuşurken Türkçe konuşmaması olmaz diye düşünüyorum :D
Sn. Alahan1963 Abi,
Mesajınız ben servisteyken geldiğinden bu isteğinizi geç gördüm. CD500'ün Türkçe konuşmasını ben dil seçeneklerine gelince Türkçe seçince yapıyor. Dediğiniz gibi her dilde konuşuyor. Yön tariflerinde de lütfen sağa dönünüz diye gayet güzel ve kibar bir ses ile konuşuyor :)

Sizin burada kastettiğiniz bluetooth uygulması sırasında menüde seçilen dil Türkçe olmasına rağmen sesli komutları Türkçe kabul etmemesi durumu mu? Ben tam olarak sıkıntıyı anlamamış olabilirim.

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş
Ynt: Astra J 1.4T 15.000km Bakım Detayları ve Merak Edilenler

Ayrıca Opel - Gerçek'e servise gitme günü olarak Cuma seçilmesi doğru bir tercih olarak gözüküyor, Cumartesi günleri oldukça yoğun oluyorlar ve mesai erken bitiyor.

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com
Ynt: Astra J 1.4T 15.000km Bakım Detayları ve Merak Edilenler

bilgi için çok teşekkürler emeğinize sağlık.
Kafama takılan çok şeyin cevabını aldım ve aklıma takılanlardan Sport modellerde BT tuşunun olması ama kullanamamız dediğin gibi bahsettiğin olay bize bu tuşu kullanabilmemizimi sağlıyor yoksa harici bir BT mu veriyor benim en son edindiğim bilgide insignia için harici BT'un astralara takılıyor olmasıydı.

+rep