astra h 1,3 yağ problemi...

adrenalin876

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar yaklaşık 2000 km önce aracımın yağını değiştirdim..su anda fark ettimki aracımın akünün altından bir yeden yağ damlatıyor..sabahları baktığımda kibrit kutuwsu büyüklüğünde yağ damlıyor....

aracımın yağ çubuğuna baktığımda yağın fazla olduğunu gördüm..yağ değişimde yağın hepsini koymuştu arkadaş 4L .. aracı life kaldırıp komple boşalttıktan sonra yağı koymuştu..vakumla çekme olayı yok yani..yağ çubuğunda max seviyenin 0,8 cm. üstünde yağ seviyesi..

akünün oralarda diye tarif ettiğim yer..eğişip baksamda tam olarak göremedim karanlık ama elimle yokladım...yağ dıştan radyatöre sıçramış akünün tam altında tampona doğru olan yerlerde yağ var..

sorularıma gelecek olursam;

1- fazla yağ ne kadar zararlıdır??tam sentetik 5*30 yağ koydurdum 4 litre normali nedir bizim araçlarda?
2- içerisinde bulunan fazla yağ acaba krank keçesinden mi atıyor genelde krank keçesinden atıyormuş...bu krank keçesi nerededir?
3-turbo , yağ pompası felan'dan yağ kaçırma gibi bir durum olabilir mi??

arkadaşlar bayramda ankaraya gideceğim..şu cimi (malum korna) hallettirebileceğim sağlam bir usta varmıdır ankara??varsa iletişim bilgilerini alabilir miyim??

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
radyatörün orda turbodan intercollera giden pvc boru var ordan kaçırıyor olabilir.

petro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
normali bizim araçlarda yağ filtresi ile beraber 3.2 litredir ama gerek servis,gerekse sanayi tayfası 4 litreyi basar geçer..ben bizzat serviste 4 lt yağın boşaltılıdığını gördüm,sordum,bir şey olmaz dediler...sonra başka bir yerde yani yıkamacıda yarım litresini çektirdim..bir kerede sanayide kendim yağ alıp koydurdum..onda da 3.8 litre falan koydular..ama onu çektirmemiştim..onunla 10000 km yol yaptım...sonuçta kitabı 3.2 diyor...öyle olmalı..

copcu06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim astrada (cdti) motor actiginizda ön tarafta yaziyodu fazla yag ve az yag motorun bozulmasina neden olur hatta arabayi satarken alan kisi test yaptirmisti bende bir hafta öncesinde yag degistirmistim fazlaymis yag ordaki kontrol eden kisiler aliciyi uyarmisti fazla yagi bosaltmaniz gerekiyo diye yagin damladigi yer yagi bosaltiginiz tipayi tam kapatmamis olabilirlermi

adrenalin876

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim astrada (cdti) motor actiginizda ön tarafta yaziyodu fazla yag ve az yag motorun bozulmasina neden olur hatta arabayi satarken alan kisi test yaptirmisti bende bir hafta öncesinde yag degistirmistim fazlaymis yag ordaki kontrol eden kisiler aliciyi uyarmisti fazla yagi bosaltmaniz gerekiyo diye yagin damladigi yer yagi bosaltiginiz tipayi tam kapatmamis olabilirlermi

hocam tıpa değil aslında araçlardanda fazla anlamam ama..tıpa aşağıda bir yerlerde bu baya yukarıdan bir yerden yağ geliyor..diyebilirsinizki o damlayan yağ mı diye???aslında onuda tam olarak bilemiyorum ama siyah siyah damlıyor belki antifirizdir diyeceğim ama arabada enteresandır ne yağ eksiltme nede su eksiltme var..çözemedim'de sanayiye gideceğim bu gün..ayrıca bu fazla yağ olayı çok önemli bir konu sanırım ayrıntılı bir şekilde bir araştıracağım....

petro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor kapağını açtığın zaman hemen önündeki etikette almanca olarak fazla yağın zararı kısaca yazılmış...tercümesi şu..turboya zarar verebilir diyor...kendinde motor kapağını aç,görürsün..

adrenalin876

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor kapağını açtığın zaman hemen önündeki etikette almanca olarak fazla yağın zararı kısaca yazılmış...tercümesi şu..turboya zarar verebilir diyor...kendinde motor kapağını aç,görürsün..

arkadaşlar yaptırmaya gittim ama yaptıramadım bayramdan dolayısıyla yapamayacaklarını söylediler...hernyse bayramdan sonraya kaldı...ama fazla olan yağı aldırdım...anladığım kadarıyla olay şöyle arkadaşlar..fazla yağdan dolayı turbo yağı intercooler'a yollamış..normalde turbodan intercoolr'a giden boruda çok az miktarda yağ olması normalmiş..intercooler'a giden bu yağ intercooler'ı delmiş çünkü hortumun uclarında herhangi bir yağ atması yok...ustanın şu andaki görüşü bu..ayrıca aracın yağını azaltınca bir miktar rahatlama oldu gibi belkide pisikolik bir durumdur ama öyle hissettim.....ayrıca yağın döküldüğü yere baktığımda eski damlayan yağdan bariz bir şekilde azaldı...eskiden 1-2 kibrit kutusu büyüklüğündey şimdi şimdi ise bir sakız büyüklüğünde...

arkadaşlar intercooler'ın sökülmesi olayıda baya sorun tamponu felan filan sökecekler..demek istediğim dikkat edin arkadaşlar kesinlikle fazla yağ koydurmayın ben ankarada özel bir servisde mecburiyetten koydurttum ama fazla koymuş...siz siz olun fazla olanı aldırın gördüğünüz gibi baya bir masrafa neden olabiliyor...

astra 1,3 cdti araçlarımızında yağ haznesinin filtrede dahil 4 lt olmadığını anlamışızdır..tahminen 3.2 lt olması lazım....