Astra G Kameralı Park Sensörü Montajı

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Aracıma Cyclone BH-100 kameralı park sensörü aldım. Tüm montajı evde kendim yaptım.
Kutusundan sensörler ve kamera için ayrı ayrı matkap uçları çıktı. Kitapçıkta verilen ölçülerle orantılı olarak tampona delikleri deldim ve parçaları taktım.

ps-DSC_0001_zpsab4a214f.jpg

ps-DSC_0005_zpsa7537129.jpg

Sistemin beyni olan üniteyi sol stopların arkasındaki boşluğa koydum. Kabloları stopların soketinin yanındaki boşluktan aşağı doğru geçirdim. Tampon içinde sensör kablolarıyla beyinden gelen kabloların bağlantılarını yapıp yanmaz, suya dayanıklı TESA bant ile bantlayıp uygun yerlere plastik kelepçelerle sabitledim.

DSC_0008_zpscbcada50.jpg

DSC_0003_zps7ba67109.jpg

DSC_0010_zpsa7ac3cc9.jpg

Stopların içinde kalan kısmı da aynı bantla sardım.

DSC_0007_zps971a79b8.jpg

Buzzer'ı bagaj lambasının yanındaki deliklerden birinin içine sabitledim.

DSC_0009_zps672ca78b.jpg

Daha önceden stoplardan öne bir kablo çekmiştim. Onu geri vites lambasına bağlayıp monitörün elektrik kablosu olarak kullandım. Kamera görüntü kablosunu aynı kablonun yanından çektim. Bunun için emniyet kemerinin bulunduğu plastikleri açtım ve ön ile arka kapı fitillerinin alt kısımlarını çıkardım.

Monitörün, kameranın ve beyinin +12V ucunu geri vites lamba ucundan, kamera ve beyinin şasesini de sol stopların şasesinden aldım.

DSC_0006_zps2924fd95.jpg

Monitörün şasesini sigorta panelinin arkasında daha önce başka projeler için çektiğim şaseden aldım.

DSC_0002_zps78efb0e6.jpg

Sensörleri aracın rengi olan 474 beyaz sprey boya ile boyadım.

DSC_0004_zps00ce0427.jpg

DSC_0011_zpsb4f644fd.jpg

DSC_0012_zps18b71bdf.jpg

Monitörü ön sol köşeye koydum. Navigasyon ayağını da yanına sabitledim. Sistem gayet güzel çalışıyor.

DSC_0001_zpsd6b875ab.jpg

DSC_0014_zps0a8fb93d.jpg

DSC_0013_zpse9a80373.jpg

simendifer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sevgili kardeşim eline saglık musadenle bir şey sormak istiyorum
sprey boya ile boyaman sorun yaratmıyor mu ???
bende senin gibi bir kaç arkadaşın aracına taktım son taktığım araç tamponu seninki gibi beyaz sensörü beyaz rekli olanı bulamadık sıyah taktım gördüm ki sen sprey boya ile boyamış sın sorun olmuyor mu algılama da ben tereddüt ettim boyamadım tavsiyen nedir acaba

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tebrikler Enis Abi ;) gayet iyi olmuş..Ben de sen gibiyim..

Donanım donanım donanım dona....:rakir:

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Maşallah, elinize sağlık.

Teşekkür ederim.

Tebrikler Enis Abi ;) gayet iyi olmuş..Ben de sen gibiyim..

Donanım donanım donanım dona....:rakir:

Eyvallah kardeşim. Sırada proje çok. İlk olarak alarmı takıcam. Cam modüllü ve ultrasonik sensörlü bişi. Ardından da manuel olan arka camları otomatik yapıcam.

sevgili kardeşim eline saglık musadenle bir şey sormak istiyorum
sprey boya ile boyaman sorun yaratmıyor mu ???
bende senin gibi bir kaç arkadaşın aracına taktım son taktığım araç tamponu seninki gibi beyaz sensörü beyaz rekli olanı bulamadık sıyah taktım gördüm ki sen sprey boya ile boyamış sın sorun olmuyor mu algılama da ben tereddüt ettim boyamadım tavsiyen nedir acaba

Teşekkür ederim. Boyamadan önce çok ince bir zımparayla parlaklığını aldım. Üzerine ince 2 kat boya attım. Bugün evin bahçesinde biraz deneyebildim, sensörler algılıyor. Ekranda hangi sensör kaç m. mesafeyi algıladı yazıyor. 4-12 işe gideceğim için sokakta deneme zamanım kalmadı. Ama problem yaratırsa da elimde 4 tane daha boyasız 0 sensör var. Onları takarım. Tabii ki burada da paylaşırım.