Afr ayarı fiyatı ve gerçekten çok fark ediyor mu tasarruf etmede?

isyew

Kayıtlı Kullanıcı
63-Şanlıurfa
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bir kaç yerde okudum LPG ye afr yapması diye. Bu afr ayarı fiyat olarak ne kadardir tahminen ve gerçekten çok etkili ve arabaya faydalı mi yada yakıt olarak çok tasarruf ediyor mu? Bide arabayı 2 ay oldu alalı önceki sahibi bu ayarı yapmışsa onu nasıl anlarım?? Ben galeriden almıştım arabayı o da başka birinden o yüzden soramıyorum da..

osmansevim

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Merhaba hocam bende yaptırmayı düşünüoyrum afr ayarı birkaç yerde okuduğuma göre tasarruftan ziyade afr ayarı olmadığında motora zararı oluyormuş lpg'nin. Ben geçtiğimiz aylarda baya para harcadım motora acab afr olmadığı için mi var mı yok mu bilmiyorum ama lpg'de araç randımanlı çalışmıyordu sanırım afr olmadığı için arkadaşlar bu konuda yardımcı olurlarsa sevinirim.

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
bir kaç kere araçlarıma lpg taktırdım. hiç yol ayarı yapılmadı. yani araç giderken bilgisayar marifetiyle usta ayar falan yapmadı. montajı yapan kişi gerçekten işinin ehli olduğu için hiç bir sorun da yaşamadım. hep az yaktı. tam olması gerektiği gibi izlenimini verdi. eğer o günlerde fıstığın yeşilinin derdine düşüp olmadık ayarlar vs peşine düşseydim bu kadar memnun kalmazdım. filtre değişimine yağlı sistem ise yağına, denk geldikçe hortumuna ve en önemlisi montajı yapan ustaya dikkat edin yeter.

• Beğen
Tepkiler: 06Berkay

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
tasarruftan ziyade aracın randumanlı çalışması için gerekli
benim aracımda motor arıza ışığı yanıyordu sürekli. araç performanstan düşüyordu, boğuluyordu, rampalarda zorlanıyordu.
hata kodu olarak zengin karışım hatası veriyordu.
AFR ayarı ile sorunu çözdük ve araç gerçekten performans olarak çok değişti

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Cenk Bey'e kesinlikle katılıyorum... Bugüne kadar lpg kullandığımız hiçbir aracımıza afr ayarı yapılmadı, çünkü herhangi bir arıza lambasıyla fazla yakmasıyla veya motorun düzgün çalışmama olayıyla karşılaşmadığımızdan.. Her şeyden önce işinin ehli, iyi bir ustanın araca montaj yapması lazım...

Eğer bakımları tam yapılmış aracınızda çok yakma, az gitme, arıza lambası yanması gibi durumlarla karşılaşıyorsanız afr ayarı yapılabilir...

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Aracın obd cihazı ile yakıt düzeltmesine motor sıcak iken bak ltft stft dır opel de +5 -5 idealdir ve opel yüzde 5 zenginde çalışır yani - göstermeli ltft yüz de 5 eğer bunun üzerinde 15 20 lerde ise aşırı zengindir katalizörün kısa vadede dolar bujilerim uzun süre gitmeyebilir eğer + da ise aşırı 15 20 fakirdir bu motor içine zarar verir
Afr ayarı şarttır ya lpg bağlanırken aracına fazladan oksijen sensoru bağlanıyor sa ona gerek yok

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada hazır konusu açılmışken obd marifeti ile arıza ışığı yaktırmayan yani tam bir şark kurnazı mantığı ile çalışan lpg kitleri var. Evvelden varsa bile benim yeni haberim olduğu için yazmak istedim. Takılırken "kesinlikle arıza vermez deniyor" gerçekten kim nasıl takarsa taksın arıza da vermiyor ama mantık şu, arıza motor ecusuna düştüğü an, takılan lpg beyninin içindeki 1 2 satırlık basit bir kod arızayı otomatik olarak siliyor. Dolayısıyla herhangi bir arıza meydana geldiğinde siz ekranda bir arıza görmüyorsunuz. Yani, basit bir arızayı örtbas etmesi kısa ve uzun vadede hiç problem olmayabilir ama örneğin motorda normalde suyun seviyesi biraz azalınca ya da termostatta problem olup devirdaim işi sıkıntıya girince aracınız arıza ışığı yakacakken bu kit herhangi bir arızayı da yaktırmadığı için motordan gelen şakır şukur sesleri eşliğinde aniden yolda kalıp servis motor bitmiş dediğinde arıza ışığı bile yakmadı nasıl olur bu diye şaşırmayın.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Bu arada hazır konusu açılmışken obd marifeti ile arıza ışığı yaktırmayan yani tam bir şark kurnazı mantığı ile çalışan lpg kitleri var. Evvelden varsa bile benim yeni haberim olduğu için yazmak istedim. Takılırken "kesinlikle arıza vermez deniyor" gerçekten kim nasıl takarsa taksın arıza da vermiyor ama mantık şu, arıza motor ecusuna düştüğü an, takılan lpg beyninin içindeki 1 2 satırlık basit bir kod arızayı otomatik olarak siliyor. Dolayısıyla herhangi bir arıza meydana geldiğinde siz ekranda bir arıza görmüyorsunuz. Yani, basit bir arızayı örtbas etmesi kısa ve uzun vadede hiç problem olmayabilir ama örneğin motorda normalde suyun seviyesi biraz azalınca ya da termostatta problem olup devirdaim işi sıkıntıya girince aracınız arıza ışığı yakacakken bu kit herhangi bir arızayı da yaktırmadığı için motordan gelen şakır şukur sesleri eşliğinde aniden yolda kalıp servis motor bitmiş dediğinde arıza ışığı bile yakmadı nasıl olur bu diye şaşırmayın.
Aynen öyle oluyor üstad hangi kiti takarlar sa italyan yerli fark etmez eğerki ayrı yerden oksijen sensörü takılmıyorsa o kit yakıtı sadece enjektör sürelerinde yakalamaya çalışır buda çözüm olmuyor sırf bu yüzden gerekli oluyor

• Beğen
Tepkiler: Nobran