2011 Astra 1.3 cdti geri vites sorunu

CHTZDN

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Yağı ne zaman değitir eski yağlar nemden dolayı çabuk donuyor bilginiz olsun aynı şanzıman benim aracımda var 75w90 motul tavsiye ederim linkteki ürünü kullanıyorum.

Şanzıman yağı
VİTES KÖRÜGÜNÜ SÖK VİTES KOL SENKROMECİNE YAGİ BAS YAGLA HİZLİ HİZLİ VİTESİ GECİR CEK YAGSİZ KALDİGİ İCİN SERTLESİR BEN DEVAMLİ UYGULARİM SERTLESİNCE YAG GİBİ GECER

• Beğen
Tepkiler: tecno ve cagatay16

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
VİTES KÖRÜGÜNÜ SÖK VİTES KOL SENKROMECİNE YAGİ BAS YAGLA HİZLİ HİZLİ VİTESİ GECİR CEK YAGSİZ KALDİGİ İCİN SERTLESİR BEN DEVAMLİ UYGULARİM SERTLESİNCE YAG GİBİ GECER
Yağ eskidikçe şanzımanda yapıyor bizim m20ler sizin yaptığınız kemikli geçişi engelliyor doğru bende beyaz gres sürerim hep hem oraya hemde vites kolunun altındaki yuvaya geçen topuza

• Beğen
Tepkiler: tecno ve CHTZDN

tecno

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Değerli forum üye arkadaşlarım, gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ediyorum.
Şanzuman yağı değiştiğinde yazacağım demiştim, 16 Kasım 2021 de yağ değişti, maalesef ertesi sabah geri vites geçişinde bir değişme olmadı ve aynı sıkıntıyı yaşadım. Sanki şanzuman yağı boşuna değişmiş oldu. Fakat aklıma gelen bir şeyi denemek istedim ve dün arabamı yakındaki bir AVM nin kapalı garajına bir gece kalmak üzere parkettim ve ertesi gün aracımı almaya gittim. İnanır mısınız geri viteste hiç bir sorun yok, sevineyim mi üzüleyim mi bilemedim. Yani Opel Astra'larda bu sorun kronik galiba, o da bana rast geldi. Bilginiz olması için paylaştım, tekrar görüş ve düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: smihci

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Şanzuman yağı değiştiğinde yazacağım demiştim, 16 Kasım 2021 de yağ değişti, maalesef ertesi sabah geri vites geçişinde bir değişme olmadı ve aynı sıkıntıyı yaşadım. Sanki şanzuman yağı boşuna değişmiş oldu. Fakat aklıma gelen bir şeyi denemek istedim ve dün arabamı yakındaki bir AVM nin kapalı garajına bir gece kalmak üzere parkettim ve ertesi gün aracımı almaya gittim. İnanır mısınız geri viteste hiç bir sorun yok, sevineyim mi üzüleyim mi bilemedim. Yani Opel Astra'larda bu sorun kronik galiba, o da bana rast geldi. Bilginiz olması için paylaştım, tekrar görüş ve düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler.
Boşuna değişim olmaz aracınızın motor yağı gibi düşünün ama soğuktanda yağ donar kapalı anladığım kadarıyla açıkta bırakınca oluyor. Aynı olayı ben bursada kışın yaşıyorum.

• Beğen
Tepkiler: smihci

camel2019

Kayıtlı Kullanıcı
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
bu parçayıda kontrol edin. vites kolu mandalı yada vites fiberi.
1637345897111.jpg

tecno

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et

Can1987

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba ben baski balatami luk marka ile degisim yaptiktan sonra bende de başladı sabahlari ilk geri vitese takarken oldukca yavas hareket ettiriyorum ve ses yapmiyor. Ses genel olarak oluyor cok sorun olmadığını düşünüyorum.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Son 6-7 yılda İki tane 2012 model Opel astra J 1.3 Cdti araç kullandım her ikisindede soğuk havalarda birinci vites ve geri vitese ilk çalıştırma ve yürüme esnasında zor geçme vardı...Şuan 2016 model Opel astra K 1.4 Turbo kullanıyorum...2021 Kasım ayında 97 binde aldım...Bununda son bakımında şanzıman yağı dahil tüm yağları filtreler volant dahil baskı balatayı komple değiştrdim...Diğer araçlarıma göre bunda ilk aldığımdada bakımdan sonrada çok fazla sert veya sesli geçiş hissetmedim...J kasaların birisi 127 binde diğeri 97 bindeydi...Benim tecrübeme göre Şanzıman yağını,baskı balatayı vs değiştirmek işe yaramıyor....Sorun çözümünü başka şeylerde aramak gerekiyor...Hatta''Şahsen''şöyle diyebilirim kısa süre zarfında(5-6 bin km)şanzıman yağını değiştirmenin yararından çok zararının olduğunu düşünüyorum...
Not:Zarar tabi mekanik olarak değil sadece vites geçişleri bence biraz daha kemikli oluyor...

Can1987

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Son 6-7 yılda İki tane 2012 model Opel astra J 1.3 Cdti araç kullandım her ikisindede soğuk havalarda birinci vites ve geri vitese ilk çalıştırma ve yürüme esnasında zor geçme vardı...Şuan 2016 model Opel astra K 1.4 Turbo kullanıyorum...2021 Kasım ayında 97 binde aldım...Bununda son bakımında şanzıman yağı dahil tüm yağları filtreler volant dahil baskı balatayı komple değiştrdim...Diğer araçlarıma göre bunda ilk aldığımdada bakımdan sonrada çok fazla sert veya sesli geçiş hissetmedim...J kasaların birisi 127 binde diğeri 97 bindeydi...Benim tecrübeme göre Şanzıman yağını,baskı balatayı vs değiştirmek işe yaramıyor....Sorun çözümünü başka şeylerde aramak gerekiyor...Hatta''Şahsen''şöyle diyebilirim kısa süre zarfında(5-6 bin km)şanzıman yağını değiştirmenin yararından çok zararının olduğunu düşünüyorum...
Not:Zarar tabi mekanik olarak değil sadece vites geçişleri bence biraz daha kemikli oluyor...
Şahsi görüşüm eğer çok sorun yaratmıyorsa bu şekilde kullanmak masraf yapmamak. Ve benim gibi düşünen bir usta bulmak. Benim Lüleburgaz da bir ustam var sivi bakımını yaptı seneye görüşürüz tarzında bisey söyledi.Usta bence öyle olmalı.