1.6 CDTI Motorda üfleme

Mujdat91

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlaŕ/abiler merhabalwr

Aracim 1.6cdti insignia. Aracı gectigimiz hafta satin aldim 93 bin kilometredr. Gecen gün amcam araci incelerken calisirken motor yağ doldurma kapagini açtı ve oradan bir miktar duman geldigini gordük. Yanan sigara dumani gibi degil de kesik kesik ufleme seklindeydi. Yag ölçüm çubugunu çıkarttik oradan da üfleme geliyirdu. Insignia forumunda bu konuyu sordugumda normal oldugunu soylediler fakat içim rahat etmedi bir de burada sorayim dedim. 1.6 cdti sahibi olanlar bu konuda deneyimi olanlar kapagi acip kontrol etmis olanlar cevap verirlerse sevinirim. Bu deliklerden motor uflemesi gelmesi bu motorlarda karakteristik özellik midir yoksa benim aracta ki bir sıkıntı var ?

Şimdiden herkese cok tesekkur ederim

ege621

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Üfleme çok fazla olmadığı sürece bir sorun arzetmez. Ki dizel araçlar buna daha çok eğilimlidir. Motorda vuruntu ya da güç kaybı yoksa ufak bir üflemeden sorun olmaz. Fakat silindir patlamasıyla eş değer gelen bir üfleme o silindirde ufak bir basınç kaçağı olduğuna işaret olabilir.

Mujdat91

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Üfleme çok fazla olmadığı sürece bir sorun arzetmez. Ki dizel araçlar buna daha çok eğilimlidir. Motorda vuruntu ya da güç kaybı yoksa ufak bir üflemeden sorun olmaz. Fakat silindir patlamasıyla eş değer gelen bir üfleme o silindirde ufak bir basınç kaçağı olduğuna işaret olabilir.
Motorda vuruntu titreme güc kaybı gaza yuklendiğimde duman atma veya sagdan soldan yağ kaçağı gibi bir durum söz konusu değil. Sadece bu üfleme canımı sıktı bir miktar. Silindir patlamasiyla birlikte gelen bir ufleme oluyor. Motorun kullanicilari kendi araçlarinda kontrol edip durumu iletirlerse cok sevinirim eşte dostta da 1.6 cdti yok ki en son yoldan birini çevirip açtırcam kaputu :)

ege621

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende var 2014 J kasa 1.6cdti 136 ps. ama göze çarpacak bir üfleme görmedim. Yağ değişiminizi özellikle aksatmamaya gayret edin. Sizdeki ufak bir sorun, tamir etmeye değmez en az 1000 lira verirsiniz. Büyümemesini sağlamak en iyi seçenek.

Mujdat91

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zaten araci yeni aldim benden onceki sahibinin yag degisimi konusunda ne kadar disiplinli oldugunu bilemiyorum. Ben aksatmam zaten fakat motorda bir sıkıntı olup olmadiğını bilmek ve gerekirse önlem almak istiyorum. Aslinda en guzeli bir opel servisine gitmek ama ustalar karadüzen üfleme var motor inecek diyor yetkili servisler ugrasmamak icin normal diyor kime gidecegimi bilemedim.
Bende göze carpacak sekilde mi bilemem simdi biraz göreceli olacak ama elinizi yag cubugunun veya yag doldurma kapaginin 5cm uzeeinde tutunca egzoz gibi üfleme seklinde hava geldigini hissedebiliyorum.

ege621

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Siz de haklısınız. İşte bu sorunu ne kadar kafaya taktığınıza göre değişir. Ben olsam bir yere götürmezdim. Aracın yağına baktınız mı bir katkı konulmuş mu?

• Beğen
Tepkiler: omeroz

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Eğer motorun çalışmasında, performansında bir sorun yoksa ve son yağ değişimi zamanı da bilinmiyorsa ben de yağını filtresini değişip takip ederdim yağ eksiltmesini...

• Beğen
Tepkiler: ege621