1.6 CDTI Devir Düşmesi ve Titreme/Silkeleme

Evocati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,

Daha önce 6T45 GEN3 otomatik şanzımanla ilgili sorunumu aşağıdaki başlıkta aktarmıştım.

Yukarıdaki sorunum ile son zamanlarda farkettiğim bazı durumlar ışığında sorunu sanki yanlış yerde arıyormuşum gibi bir hisse kapıldım ve yeni bir başlıkta sizlere danışmak istedim.

Haftasonu yaptığım uzun yolda titremenin vites geçişinde değil de vites geçtikten sonra olduğunu farkettim. 1. ve 2. vitesi çok çabuk ve devirli attığı için herhangi bir titreme olmuyor. 3. viteste ise normal sakin sakin ilerlersem yine sıkıntı yok ancak 1500 devirde gaza normalden biraz daha fazla basarsam devir önce 1300'e düşüp 1-2 saniyelik titreme/silkeme yaptıktan sonra 2000 devire doğru yükseliyor ve araç kendini toplarlıyor. Titreme ise geçiyor. Bu titremeyi en bariz 3. ve 5. viteste yapıyor. 4. ve 6. viteste belli belirsiz oluyor. Sürekli gaza yüklenip, devirli kullanırsam da titreme/silkeleme olmuyor.

Sonuç olarak titreme vites geçişinde değil, araç viteste iken oluyor. Dolayısıyla düz mantık kurduğumda şanki sorun şanzımanda değilmiş gibi geliyor. Özellikle devirin 200 kadar düşüp, sonra geri toplaması ana sebep gibi. Sizce sorun ne olabilir? Ustalar hemen motor, şanzıman indirdiği için gittiğim yerlerde beni tatmin eden bir açıklama henüz olmadı. O yüzden değerli yardımlarınız çok önemli.

Şimdiden teşekkürler.